DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Necati Gök
Necati Gök
Giriş Tarihi : 18-11-2020 08:26

 Merhaba ben Necati!

Kariyerimin en karmaşık en dolambaçlı ve en ilginç zamanlarını yaşamaktayım. Aniden değişen yatağım, bakkalım ve otobüs duraklarım... Birden kendimi aile evinde yaşadığım Bursa’dan İstanbul’a başlayan yolculukta bulmuştum. Art direktörlük, kameramanlık derken beş ay geçirdim; bol metrobüslü yolculuklarıyla, pandemi yoğunluğunda, her an öksürüğün korkutucu nefesiyle boğuşurken, vücudumun direncini korumak için verdiğim mücadeleyle…

‌Art direktörlük için geldiğimde kariyerimin temellerini artık İstanbul'da atmak istiyordum. ‘Ev ara, iş yerine yakın olmasına dikkat et’ gibi spesifik kurallara uymaya odaklandım. “Yol + Yemek + Sigorta” hikâyesi benim için başlamıştı. 

Yola çıktım… İstanbul’a geldim ve metrobüste koronaya yakalandım. İş yerim benim karantinada kalacağımı bilmesine rağmen benim negatif olmamı bekledi. İstanbul'daki ilk ayım, 4 test, yeni iş yerime kendimi kabullendirme ve kariyerim için kaygılı bir süreçten geçmekten ibaretti.

İlk ayın sonunda tekrar sokakta gezip tedbirli bir tarla faresi misali yeni işime başlamıştım. Her şey çok güzel gidiyordu. Giderdi ya zaten, tanışma faslı, işe alışma faslı, kişilerin kalitesini ve kendi kaliteni görmek anlamıyla artık işe gidip dönüyordum. Ev tuttum tabi; negatifi gördüğüm günden işe başlama saatine kadar, kısa bir süre içinde. Gel zaman git zaman alışıyor insan ortama, bir monotonluk baş gösteriyor.

3. ayın sonunda standart ofis yaşamı, gergin ofis ve kendinin mutlu edilmesini isteyen bir patron...

Gözlemlemeyi çok severim. Ben de sürekli gözlemledim. Dinledim çalıştım, dinlendim. ‘Derin bir felsefe kişiliği içerisinde birikmişliğim, benim kimliğim’ diyerek birikmeye devam ederken bir gün muhasebeci patrondan bir haber getirdi.

İşi kabul etmeden önce konuşmuş olduğumuz hafta sonu çalışmıyoruz sözleri çiğnenmek üzereydi. Evet, bana bu teklifle geldiler. “Hafta sonu da artık çalışıyoruz, bizim prosedürümüz böyle” diyerek bana bu konu hakkında kabul edip etmeyeceğim soruldu. Konuda üzerine “Çalışacağım cumartesi günleri için de hakkımı alabilecek miyim?” sorusunu sordum, haklı olarak. Bu soruma red cevabı geldi. Geldiği için de beni pandemi döneminde ücretsiz izne çıkardılar, bunu kibar bir dille söylediler tabi. Kibarlık bir latifeydi; işe girerken biz bir aileyiz deyip, ailesinin boğazından kısan ve buna göz yuman bir kitleyle karşılaşmıştım. Sözün özü kariyerimin 4. ayına girerken haksızlık beni alt etti.

Kaldığım evden ve aboneliklerimden çıkmak zorunda kaldım. Tekrar bir iş ve ev bulmam gerekeceğini, kariyerimi burada noktalamamam, savaşmam gerektiğini biliyordum.

Bu yüzden her zaman İstanbul’a geldiğimde kaldığım ve beni evlerinde ağırlayan kuzenlerimde kalmak için tekrar ricada bulunmam gerekti. Sağ olsunlar, iyi ki varlar. Onlarda kaldığım süreçte gazeteci arkadaşım Erkan’ın önermesiyle kariyerimin en güzel noktası olabilecek bir şirketle anlaştım.  Videographer olarak başlayacağım bu şirket benim için gerçekten de yükselişimin anahtarıydı.

Art direktörlük yaptığım 2. ayda nişanlanmıştım. Nişanlımla kuzenlerimde kaldığım için bir yandan da yeniden ev bakıyorduk. Nişanlımın stajı bitmiş olup, iş bulmak için yeni firmalar arıyordu. Ben de eski işimden ayrılalı 2 hafta olmuştu ki yeni işime alışıyordum. ‘Burcu ile Hafta Sonu’ programı için Muazzez Ersoy, Gamze Keçeli, Gülşah Saraçoğlu, Yeşim Ceren Bozoğlu’nun röportajlarını çektim. Katarsis programında ise çok sevdiğim Hayko Cepkin ve omurilik felçli milli sporcumuz olan Tuğçe Akgün’ü kayda alma şansı yakaladım. Kariyerimde birden bire bir gelişme olduğunu fark ettim. 3 haftada bu kadar dolu bir iş yapmış olmak benim için büyük bir başarıydı.

Kuzenlerimden ayrılıp, artık kendimize yeni bir ev bulmamız gerekiyordu. Ev fiyatları pandemi dönemi sebebiyle çok uçuktu. Ev bulamıyorduk. Maddi ve manevi sorunlarımız artıyordu. Kaygılarımın beni boğacağı bu zamanda Bursa’dan da bir iş teklifi geldi. Düşüncelerimizin derinlikleri ve bilincimizin engin felsefesi karışmıştı. Bir yanda kariyerimin zirveye en yakın kısmı, diğer yanda ise geri dönmek ve gelen teklifi değerlendirmek vardı. Karar vermem gerekiyordu. Nişanlımla konuşup ne yapmamız gerektiğini istişare ettik ve Bursa’ya dönmek zorunda kaldık.

Ben genç bir yönetmenim ve ev bulamadığım için dönmek zorunda kaldım ama hayallerim hala var!

Savaşmaya devam…

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Yol Durumu
E-GAZETE
a Gazete Manşet
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA