SON DAKİKA
Hava Durumu

Hangi ürünler yenilenebilir?

Yazının Giriş Tarihi: 30.05.2024 10:26
Yazının Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 10:26

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından, yayınlanan 'Yenilenmiş ürün hakkında bilgilendirme’ ile ilgili yapılan açıklamayı biz de buradan sizlere aktaralım.

Yenilenmiş ürün nedir?

Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş yenileme merkezleri tarafından yenilerek sertifikalandırıldıktan sonra tüketiciye satılan kullanılmış ürünler yenilenmiş üründür.

Hangi ürünler yenilenebilir?

Tabletler ve cep telefonları yenilenerek satışa sunulabilmektedir. Cep telefonlarının ve elektronik kimlik bilgisi bulunan tabletlerin yenilenebilmesi için en az bir yıl öncesine ilişkin data, ses ya da kısa mesaj ve benzeri kullanım trafiğinin bulunması zorunludur.

Yenileme işlemi neleri kapsar?

Yenileme merkezi tarafından yapılan yenileme işlemi genel olarak;

* Onarım veya parça değişikliği gerekiyorsa bu onarım ve değişikliğin yapılmasını,

* Önceki kullanıcıya ait kişisel veriler dâhil tüm bilgilerin yok edilmesini,

* Cihazın fabrika ayarlarına getirilmesini,

* Cihazın performansının ve tüm fonksiyonlarının gerektiği gibi çalıştığının test edilmesini kapsamaktadır.

Yenilenmiş ürünler nasıl satılmalıdır?

Yenilenmiş ürünlerin ambalajında, etiketinde, reklam ve ilanlarında tüketicinin kolaylıkla algılayabileceği bir şekilde, ‘yenilenmiş ürün’ ibaresine ve yenileme merkezinin bilgisine yer verilerek hologramlı sertifika formu ve karekodlu olarak satışa sunulması zorunludur.

Ayrıca yenileme işlemi yapılmadan ikinci el ticarete konu olan kullanılmış malların, tüketicinin kolaylıkla görebileceği ve okuyabileceği şekilde, malın mevcut durumunu ve varsa yapılan işlemleri gösteren bilgilendirme etiketi ile satılması zorunludur.

Yetkili alıcıya götürülen kullanılmış; cep telefonları, tabletler, akıllı saatler, bilgisayarlar, oyun konsolları ve modemler için değerleme işlemi nasıl yapılmaktadır?

Yetkili alıcı kendisine teslim edilen veya ulaşan kullanılmış malın değerleme işlemini en geç 3 iş günü içinde sonuçlandırır. Tüketicinin değerlemeyi kabul etmesi halinde onayını yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile alır. Ödeme ise tüketicinin onayının alınması ile yapılır. Tüketici yeni bir ürün alacaksa bu ödeme yeni ürünün fiyatı üzerinden indirim şeklinde de yapılabilir.

Yenilenmiş ürün satıcısının sorumluluğu nedir?

Yetkili satıcı yenilenmiş ürünü satarken ürüne ilişkin yapılan işlemler, değiştirilen parçalar ve garantiyle ilgili hususlar hakkında tüketiciyi bilgilendirir. Yetkili satıcı ürünü yenilenmiş ürün garantisi ile satmak zorundadır. Bu garanti malın teslimi ile başlamakta olup süresi 1 yıldır. Yetkili satıcı tüketiciye ürüne ait tanıtma ve kullanma kılavuzu vermek zorundadır.

Ayrıca yenileme merkezi ve satıcı tüketicinin yasal haklarından da sorumludur. Tüketici yasal haklarını yetkili satıcı veya yenileme merkezinden talep edebilir.

Yenilenmiş ürünün garanti süresi içinde arızalanması durumunda tüketici hangi hakları kullanabilir?

Yenilenmiş ürün garantisi kapsamında malın onarımı, değişimi, ödenen bedelin iadesi ya da bedel indirimi hakları kullanılabilir. Değişim veya onarım hakkının kullanılması durumunda bu talebin 20 iş günü içerisinde yerine getirilmesi zorunludur. Satın alınan malın bedelinin iadesi veya bedelden indirim talepleri ise derhal yerine getirilmelidir.

Yenilenmiş ürün kullanılırken nelere dikkat edilmeli?

Yenilenmiş ürün kullanılırken tanıtma ve kullanma kılavuzuna uygun hareket edilmesi önemlidir. Çünkü tanıtma ve kullanma kılavuzunda belirtilen hususlara aykırı kullanımlardan kaynaklanan arızalar kullanıcı hatası olarak değerlendirildiğinden tüketici yenilenmiş ürüne ilişkin garanti ile ilgili haklarından faydalanamaz.

Sözle değil, sözleşme ile işinizi mutlaka garanti altına alınız.

Gereksiz yere tüketmek, kendimize ve ülkemizin ekonomisine zarardır.

Arzu ve istekler sınırsız ancak kaynaklar sınırlıdır.

‘Bilinçli tüketici, sağlıklı ekonominin temelidir.’

Arzu ve istekler sınırsız ancak kaynaklar sınırlıdır.

Soru ve sorunlarınız için 'Alo 175 Tüketici Hattı'ndan bilgi edinebilirsiniz…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.