SON DAKİKA
Hava Durumu

İMPLANT HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Yazının Giriş Tarihi: 29.12.2023 17:09
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.12.2023 17:10
İMPLANT HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Bir veya daha fazla diş eksikliklerinde uygulanan bir tedavi olan implant, son yıllarda oldukça rağbet gören bir tedavi biçimidir. Yaptıranların sayısı fazla olmakla birlikte, yaptırmayı düşünüp bazı asılsız nedenlerden dolayı yaptırmaktan çekinen kişi sayısı da oldukça fazladır. Genel itibariyle yaptıranlar baz alındığında implant tedavisinden memnun kalanların oranı da azımsanmamakla birlikte, zaten implant tedavisi başarı oranı en yüksek diş tedavilerinden birdir. Biz de doğru bilinen bu yanlışları sizler için derledik.

İmplant tedavisi oldukça pahalıdır

Maliyetli bir tedavi yöntemi sayılabilir ancak bu oran, altından kalkılamayacak boyutlarda değildir. Uzun süre kullanılabilecek bu uygulama zamana yayıldığında harcanan tutar hesaplı bile sayılmaktadır. Kullanılan malzemelerin kalitesine, ki kalite bu uygulamada en önemli detaylardan biridir, hekim performansına, daha sonradan hastanın yapısının gerektirdiklerine bağlı olarak ekstra işlem gerektirmesine bağlı olarak bu maliyet oranı değişebilmektedir.

İmplant tedavisi çok uzun sürüyor

1-2 gün içerisinde işlem yapılıp evlerine gönderilen hastaların olduğu bilinen bir gerçek olmakla birlikte bu tamamen hastanın ağız yapısıyla da alakalıdır. Muayene olmadan bu kadar net bir ifade kullanmak kişisel olarak yanlış olacaktır.

İmplant yapay bir görünüme sahiptir

Tam aksine implantlar, gerçek dişten ayırt edilemeyen ve gerçek diş formuna en yakın materyallerdir. Fonksiyon olarak da doğal diş konforunu sunarlar.

Kemik erimesi olanlar implant yaptıramazlar

Bu durumun boyutu röntgenlerle detaylı olarak belirlenebilmektedir. İleri düzeyde kemik kaybı durumunda hastaya çeşitli yöntemlerle kemik eklemesi yapılarak implant tedavisi uygulanabilmektedir.

İmplant sadece gençlere uygulanabilir

İmplant, kemik gelişimini tamamlayan her yaşta hasta için uygulanabilmektedir. Bunun yanında kişi diyabet, hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara sahip değilse implant uygulamasının hiçbir sakıncası yoktur. (Bu gibi kronik hastalıklara sahip kişiler hekim gözetimi altında ve tahlil sonuçlarına göre implant tedavisi olabilmektedirler.)

 

İmplant uygulamasında ağrı hissedilir 

İmplant uygulamasında kişinin ağrı duyma olasılığı yoktur.Çünkü bu uygulama anestezi ile gerçekleşir.Anestezi sonrası kişi yapılan hiçbir uygulamayı hissedemez.Lokal uygulanan anestezi ile anestezi yapılan bölge ile beyin arasında ileti sistemi belirli bir zaman dilimi için bloke olur. Bu sayede yapılan hiçbir işlem asla hissedilemez.

İmplant çene kemiği ile uyum sağlamayabilir

İmplant titanyum alaşımlarından meydana gelir.Titanyum insan vücuduna en uyumlu elementtir.Zamanla bu yapının yüzey özelliklerinde yapılan çalışmalarla çene kemiği ile implant birbirinden ayrılmaz yapılar olurlar.Yapılan araştırmalar implantların başarısının oldukça büyük olduğunu göstermiştir.Doğru şekilde yapılan implanların (özel hastalar hariç), üst çenede ise 3-6 ay ve alt çenede 2-4 ay süreyle üzerine çiğneme işlemini yapacak bir protez yapılmadan bekletilmesi lazımdır.Protez yüklemesi uygulandıktan sonra ise implant birçok anlamda dişle aynı özelliğe sahip olur.

 

Çene kemiği yetersiz olan kişilere implant yapılmaz

Günümüzde gelişen teknoloji ve bilimdeki gelişmeler sayesinde, çene kemiğindeki erimelerin önüne geçilmiş olup, ek cerrahi işlemlerle bu durumları önlemek daha kolay hale gelmiştir.

İmplant herkese uygulanamaz 

Genel sağlık durumu iyi olan (sağlıklı) herkese implant uygulanabilir.Yeter ki kişinin çene kemiği uygun kalınlığa sahip olsun.Ancak sigara içenler, sigaradan en az 1 hafta uzak durulmalıdırlar.Bazen de hiç bekleme ihtiyacı olmadan da üzerine hemen diş yapılabilir, örneğin tüm dişlerinin çekimi gereken hastalarda aynı seansta implantlar ve geçici dişler yapılabilir.

İmplant sonrası kanama olmaz

İlk gün sızıntı tarzında kanama meydana gelebilir.Bu durum normaldir.Böyle bir kanamayı durdurmak için implant uygulanan bölgeye herhangi bir tampon (peçete,pamuk gibi...) yapacak malzemeler konulmamalıdır.Tampon sadece uygulama sonrası 1 saat ağızda kalıp sonra çıkarılmalıdır.Ayrıca sızıntı kanama değilde şiddetli kanama olursa mutlaka diş hekime başvurulması gerekir.

İmplantı olanların diş bakımı yapmaları gerekmez

İmplant uygulandıktan sonra, ağız hijyeni ve bakımına daha çok dikkat edilmelidir.Çünkü yetersiz ağız ve diş bakımı nedeniyle oluşabilecek diş eti hastalıkları en çok implantı tehdit eder.

 

 

Sigara içenlere ve şeker hastalarına implant uygulanmaz

Hayır. Hem şeker hastalarına hem de sigara içenlere implant uygulamaları yapılabilir.Sigara ve şeker hastaları kısmında da bu hastalara özgü doğru seçilecek implant seçeceği ve operasyon öncesi/sonrası doğru planlama ve alınması gereken önlemler önemlidir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.