A Gazete’ye özel açıklamalarda bulunan CHP Osmangazi Belediye başkan aday adayı Mustafa Orkun Gazioğlu, enflasyonun herkesin hayatında birebir etmen olduğunu söylerken, “Ekmek, yumurta, araba veya ev alırken hissediyoruz. Gözünüzü açtığınızda birebir maruz kaldığınız bir şeydir.  Tam manasıyla canavar. Sosyal çöküntülere yol açıyor. Ahlak gitti mi yapılan her şey insan kavramında günah veya ayıp kavramından ari kalıyor. Köşe başlarına dönerken, benim yolumu kim keser diye bakıyor. Gittikçe bastırılan, ezilen korku toplumu haline gelmiş bir yapıya bürünüyoruz. AK Parti sıkıştığı her noktada rekabeti din boyutuna taşıyor. 128 milyar dolarlık Merkez Bankası’nın arka kapısından satılan para, 250 milyar dolar oldu. 5 bin katı vatandaşın parası gitti” dedi.

WhatsApp Image 2023-12-25 at 12.29.18
40 BİN OY FARKI KAPATILIR

31 Mart 2024’te gerçekleştirilecek olan yerel seçimler için seçmenlere seslenen CHP Osmangazi Belediye Başkan aday adayı Mustafa Orkun Gazioğlu, “AK Parti seçmenine gidip ‘Bize bir defa da olsa ödünç oy verin’ diyeceğiz. İyileştirme olacak bu dönemde, 3 ay sonra hiçbir etkisi kalmayacak. 4 yıl 9 ay boyunca bunlara gebe kalacaksın. Vatandaş sarı kart gösterirse biz sonuca erişiriz. Osmangazi’de yüzde 50’ye 45 olarak bitmiş. Oy sayısını 40 bin farkı kapatırız, 20 bin çevirirsek olur bu iş. Demirtaş özellikle fark yediğimiz bir yer” ifadelerine yer verildi. 

KUM SAATİNİ ANDIRIYOR

Osmangazi’nin öncelikleri sıkıntılarına değinen Gazioğlu, “ Trafik, ulaşım, kentsel dönüşüm ve mülteci sorunu. Mustafa Bozbey’le eş güdüm içerisindeyim, entegre çalışıyoruz. Osmangazi çok belirleyici olacak. Beraber hareket edeceğiz, projeleri de beraber konuşacağız. Bursa’ya gelen misafirlere soru soruyorum, “Bursa’da nereye gidersiniz, Nilüfer değil. Tarih Osmangazi’de yani Ulucami, Hisar Bölgesi’nde. Maalesef hayat da oraya sıkıştı. Öncelikle trafiği çözmeliyiz. Alternatifleri taşıyacaksınız. Kum saatini andırır harita. Dağın eteklerine güney çevre yolu makro projesiyle başlamayı düşünüyoruz. Transit hayatı geçirebilirsek, İzmir-Ankara hattı gibi, yakın tarih olan Osmangazi bir cazibe merkezi olabilir. Pilot kentsel dönüşüm alanları oluşturacağız bu bölgelere. Heykel, Altıparmak ve Çarşamba hattındaki depremsellik arz eden, bölgeleri kademe kademe taşıyacağız. Bursa’yı dağ sırtlarından geçer hale geçireceğiz. 1-2 pilot bölge sonrasında 10 blokluk yapılar. 2’nci etaptan sonra insanlar da hevesli hale gelecek. Kentsel dönüşüm de böyle olmalıdır. Mülteci sorunu için de Çarşamba da ele alınacak. Demiryolu altı bölgesinde daha dar gelirli insanlar, orada zorlanıyoruz oy almakta. İnsanlarımız mevcut çevre yokunun tarafına, Şehir Hastanesi tarafına da yönlendirebiliriz. 
Kültür merkezleri sosyal yaşama adapte olacak. Spor merkezleri eksikliği var, güvenlik açığı da had safhada, çocuklarımız şehre gelirken servisler ücretsizdi. Bursa’da sınıf başına öğrenci sayısı 26’yken, Osmangazi’de bu 32. Türkiye’nin en temel çözmesi gereken konu eğitimdir” dedi.

Osmangazi'de konforlu ulaşım Osmangazi'de konforlu ulaşım

AKILLI ŞEHİR VURGUSU

Barcelona, Hollanda, Almanya ve Kanada gibi Osmangazi’de de akıllı şehirler konusunun gündeme gelmesi gerektiğini söyleyen Orkun Gazioğlu, “Enerji israfının önüne geçmek amaçlı, akıllı şehre geçilmeli. Şehre bir donatı gibi ana arterleri sensörlerle donatacaksınız, enerji hattı, doğru ihtiyaçlar ve talepler çerçevesinde yönlendireceksiniz. Trafik sıkışıyorsa, sensör devreye girecek. Kentsel dönüşüm vurgusunun altında depremsellik de var. Deprem anında en güvenli yerler metrolardır. Osmangazi’de metro gelişmiş kentlerdeki gibi yok. Deprem yüzeyseldir ve metrolar hissetmez. Deprem toplanma merkezleri maalesef AVM oldu. Caddelere cepler yapılacak, konterynırlar oraya yerleştirilecek” ifadelerini kullandı.
Osmangazi Belediyesi’ni alamamaları halinde CHP Osmangazi İlçe Başkanı Cengiz Çelikten’in istifa edeceğini söylediğini hatırlatan Gazioğlu, “Hedefliyorsan en iyisi ile hedefleyeceksin. Biz Osmangazi Belediyesi’ni almak için elimizden geleni yapacağız. Örgüt kendi içerisinde rekabete enerji sarf etmeyecek.  İktidar metal yorgunluğu yaşıyor. Osmangazi’de ekstra bir şeyler yapılmamış. Cazibe merkezi yapmak lazım. ‘Sürdürülebilirlik’ diye bir kavram var. Belediyecilikte vizyoner olmanız lazım. Vizyon 2-3 yıllık olmamalı. Enerji temel ihtiyaç, katı yakıtları terk etmek zorundasın. Şehir Hastanesi’nin çatısına güneş enerjisi neden kurulmaz, hatta gerekirse dağıtsın ve kendi enerjisini kullansın. 3.5 milyar lira 2019-2024 arası bütçe var. 2024’e gelindiğinde sadece tek bir yıl 3.5 milyar lira. Kaynak yönetimi efektifi ortadadır” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-12-25 at 12.29.18 (1)

BURSASPOR’UN BORCU ÇÖZÜLÜR

Bursaspor’un içinde bulunduğu durumu da değerlendiren CHP Osmangazi Belediye Başkan aday adayı Mustafa Orkun Gazioğlu, “Yeşil Beyazlıların geliri yok toplamda 50 milyon dolar borcu var, büyük bir kısmı da kamu borcu. Kimse Bursaspor’u sıkıştıramaz, yarısı yönetilebilir borç. 15-20 milyon dolar geçmiş futbolculara olan alacak borcu. 10 milyon dolar temel işletme sermayesine ihtiyacı var. Doğru kontrol noktalar ile ilerler gemi yürür, çarklar döner.  Bursaspor bu işten çok hızlı çıkar, zemin ve taraftar buna müsait. Türkiye’de örneği yok. En zengin kentlerinden birinde yaşıyoruz. Doğru bir platformda bir araya gelmeli. Doğru kurguyu Büyükşehir ve biz yaparsak olur. Bursaspor ilk akla gelen markadır.  Böyle bir değer var ayağa kaldırılmalı. Belediyenin kamu kaynaklarından destek alınabilir. Su faturasından ya da çevre vergisinden kaynak aktarılabilir” diye konuştu.

Editör: Ezgi Özdaş