Özlem ATAÇ
DEVA Partisi Nilüfer Belediye Başkan adayı Nilüfer Akçakoca Demir, ekibiyle birlikte a Gazete Sorumlu Yazıişleri Müdürü Mehmet Ali Ekmekçi’yi ziyaret etti. Siyasete girmeyi çocukluk hayali olarak değerlendiren Demir, Nilüfer’in en başından beri planlandığını ancak bu planlara sadık kalınmadığını söylerken, “Nilüfer’de yaşayan biri olarak ayağımıza gelen fırsatı kaçırdık” dedi.

BURSA İKİYE BÖLÜNDÜ

Hafif raylı metro sisteminin Bursa’yı ikiye böldüğünü belirten Nilüfer Akçakoca Demir, “Nilüfer’in altı ve üstü var. FSM, Altınşehir, Özlüce altı,  Metro üstü olan Beşevler, Üçevler ve Çalı’ya doğru düşürt hizmet de gelmiyor. Nilüfer için ciddi ulaşım sorunu var. Devlet okulu az. Belediyenin görevi okul yapmak değil ama arsayı tahsis edip, gönüllü çok sayıda bulabilir. Belediyelerin sağlık ve eğitim alanları rant alanına dönüştü. Eğitim alanları özel okul olmaya başladı” diye konuştu.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DESTEK

Nilüfer’le ilgili hedeflerini de açıklayan DEVA Nilüfer Belediye Başkan adayı Nilüfer Akçakoca Demir, “İlçede devlet okullarının sayısı artmalıdır. Anne Çocuk Eğitim ve Etkinlik Merkezi’ni de hayata geçireceğiz.  Nilüfer’de yaşayıp çalışmayan kadınlar, orada belediyeden sertifikalı eğitimler vermek istiyoruz.  Aşçılık, temizlik görevlisi ve çocuk bakıcılığı gibi meslekler için istihdam fırsatı verilebilir. Çalışan kadınların ev işlerine yetişememek ve güven problemi var.  Tatil zamanı çocuklara faaliyet alanı oluşturmak istiyoruz. Sosyalleştirmek de bu işin parçası. İhtiyacı olanlara ek ders eğitimleri bulunabilir. Aşçılık eğitimi verdiğimiz kadınlara aşevi kurup, yemek temin etmek, çocuk gıdasız kalmasın, kadınlara da ek gelir olsun. Aşevlerinde ihtiyaç sahiplerine yemek verilecek” dedi.

DEPREM FARKINDALIĞI OLUŞMALI

Nilüfer’e spor ve meslek liseleri yapılması gerektiğini açıklayan Demir, “Şeffaflıktan yanayız.  Depremle ilgili her mahallede kapalı pazar alanları var. Her pazar alanında bir dükkan bölgesi var. Bizi bir deprem bekliyor. Bu deprem toplanma bölgelerinde belediyeye ait 2-3 depo kimseye verilmeyecek. 2-3 gün idare edebilecek kadar temel gıda ve temizlik malzemesi tutacağız. Son kullanma tarihi yaklaşanları da ziyan etmeyeceğiz, ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Bursa 3 gün kendi kendine yetmesi gerekiyor. Depreme hazır olma gerçeğini fark etmemiz lazım.  Anaokulunu yaygınlaştıralım, sokak oyunlarını yeniden gündeme getirelim.  Park alanları ile ilgili çalışmalar yapacağız.  Yeşil Bursa’yı yeniden canlandıralım… Balkan, Kayapa ve Hasanağa mahalleleri Nilüfer’de hiç oturmadı yol ve altyapı yok. Nilüfer’de altyapı ciddi anlamda problem… Yağmur suları ayrı toplanıp afet dönemlerinde kullanılabilir. Normal zaman bahçe sulamada kullanılır, hijyen ihtiyacı oralardan giderilebilir. Çocuklar üzerine anne eğitim merkezleri imza projemiz olarak görülüyor. Anneler özne olmalı” diye konuştu.

BABACAN’DAN BURSA’YA ÖZEL İLGİ

AK Parti Nilüfer Belediye Başkan adayı Celil Çolak: “Yüzde 62 ile kazanacağız” AK Parti Nilüfer Belediye Başkan adayı Celil Çolak: “Yüzde 62 ile kazanacağız”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın Bursa’yı çok önemsediğini vurgulayan Nilüfer Akçakoca Demir, “ Partimizin ‘Belediyecilik Eylem Planı’ var. Türkiye’de ihtiyaçlar sıralanmış. Temel oluşturulmuş.  Çok iyi bir beyin takımı var. Genel Başkanımız, Nilüfer’i daha çok önemsiyor. Gelişime çok bir yer. Fırsat verilirse çok güzel şeyler yapılabilir.  Engelli çocuklar da ayrı bir önem taşıyor. NİŞ var özel eğitim kurumları var, araziler engelliler eğitim için uygun hale getirilen bir kompleks olabilir. Rehabilitasyon merkezi de olmalı” dedi.

GÖLYAZI’YA ÖZEL PROJE

Gölyazı’nın değeri bilinmeyen bir yer olduğunu açıklayan Demir, “Bursa’da tarihimizi güzel kullanmıyoruz. Tarih var Gölyazı’da… Gölyazı ile tarihi rehber eşliğinde bir çalışma yapılabilir. O bölgeye yönelik aileden herkesin mutlu olabileceği turizm ve cazibe merkezi yapılabilir. Nilüfer’de turizmi canlandıracağız. Kaplıca suları değerlendirilecek, doğanın nimetlerini kullanacağız. Türkiye deyince akla Bursa Nilüfer gelmeli, marka olmalıyız” dedi.

Editör: Mehmet Ali Ekmekçi