Mıhlama festivaline yoğun ilgi Mıhlama festivaline yoğun ilgi

Ezgi Özdaş

Osman Hurşit Uğur ve Nahide Uğur çiftinin 5 çocuğundan biri olarak 1953 yılının 17 Ekim günü İstanbul’da dünyaya geldi. Küçük yaşlarda mandolin çalarak müziğe başlayan Uğur, 1970 yılında Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda müzik hayatına başladı. Daha sonra 1971 yılında bugün MFÖ olarak adlandırdığımız Türk müziğinin efsane grubun temellerini atan Kaygısızlar grubunda Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile tanıştı. Bir sene sonra Kaygısızlar grubu dağılsa da Özkan Uğur Barış Manço’nun orkestrası olan Kurtalan Ekspress ile çalıştı. Barış Manço’nun askere gitmesinin ardından grup dağıldı. Özkan Uğur ise Aydın Çakış ve Nur Yenal ile Ter adlı grupta yer aldı.

Ekran Resmi 2023-10-17 13.48.14

Daha sonra Erkin Koray’ın da gruba gelmesiyle 1972 yılında ‘Hor Görme Garibi’ adlı plak çıkartıldı. Barış Manço askerden döndüğü gibi Özkan Uğur da Kurtalan Ekspres grubuna döndü. 1974 yılında Kurtalan Ekspres’le yollarını ayıran Uğur, Kaygısızlar’da birlikte çaldığı Mazhar ve Fuat’ın hazırladığı albümde bas çaldı. Bir dönem yine Anadolu Rock’ın efsanelerinden olan Ersen ve Dadaşlar, Edip Akbayram’ın Dostlar Orkestrası gibi birçok grupta bas gitarıyla boy gösteren Uğur, 1976 yılında Mazhar ve Fuat ile İpucu Beşlisi grubunda da yer aldı. Grup Seyyal Taner ile çalışarak plak yayımladı. 1980’li yılların başında ise Özkan, Mazhar ve Fuat ünlü isimlerin arkasında çalarak para biriktirmeye başladılar. MFÖ efsanesinin ilk albümü Ele Güne Karşı Yapayalnız ise 1984 yılında yayımlandı ve büyük ses getirdi. Başarısını sürdürmek ve ülkemizi temsil etmek için 1985’te Diday Diday Day ve 1988 yılında Sufi ile Eurovision’a katılan MFÖ, Özkan Uğur’un besteci, müzisyen ve sanatkar kimliğiyle yıllar geçtikçe yükselmeyi sürdürdü.

Ekran Resmi 2023-10-17 13.48.41

Müzisyenliğin haricinde sinema ve dizilerde de rol alan Özkan Uğur, 1988 yılında Arkadaşım Şeytan’la başlayan oyunculuk kariyerini de onlarca dizide akıllarda yer alan rolleriyle taçlandırdı. Özellikle G.O.R.A’da oynadığı Garavel karakteriyle ve Cennet Mahallesi’nde oynadığı Beter Ali karakteriyle akıllardan silinmeyen Özkan Uğur, 2010 yılında atlattığı lenf kanserinin 2020 yılında tekrarlaması üzerine 2023 yılında 2,5 aylık yoğun bakım sürecinin ardından hastalığı gerilese de bu defa akciğerlerinde problemler baş gösterdi. Ünlü müzisyen, oyuncu ve sanatçı Özkan Uğur 70 yıl önce 17 Ekim’de geldiği dünyayı 2023 yılının 8 Temmuz günü ardında gözü yaşlı onlarca sevenini bırakarak terk etti.