BURSA
Giriş Tarihi : 06-09-2021 15:11   Güncelleme : 06-09-2021 15:11

Ziyaretçinin ilk adresi ‘GUHEM’

Bursa’da ziyaretçilerini ağırlayan Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), güçlü bir çekim merkezi olarak kentin turizm hedeflerinde de önemli bir yer tutmaya başladı. GUHEM’de turizm seyahat acentelerini ağırlayan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “GUHEM, Bursa’mızı ziyaret edenlerin ilk adresi olacak” dedi.

Ziyaretçinin ilk adresi ‘GUHEM’

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliğiyle Bursa’ya kazandırdığı GUHEM’e ilgi her geçen gün daha da artıyor. BTSO’nun turizm seyahat acentelerinin oluşturduğu 42. Meslek Komitesi üyeleri aileleriyle birlikte GUHEM’i yakından inceleme fırsatı buldu. Ziyaretin ardından gerçekleştirilen toplantıya BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Irmak Aslan ve Alparslan Şenocak, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda BTSO Meclis Üyesi Hasan Eker, TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu ile Turizm Konseyi Başkanı Sibel Cura Ölçüoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

KALKINMA HEDEFLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA…

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, kentlerin ve ülkelerin büyüme performanslarının üretim miktarı ve gelir artışları gibi kriterler üzerinden değerlendirildiğini buna karşın kalkınmanın potansiyeli geliştiren yapısal, kurumsal ve niteleyici değişimlerle ölçüldüğünü ifade ederek, “GUHEM, Bursa’mızın ve ülkemizin kalkınma hedefleri doğrultusunda örnek bir işbirliğiyle dünyanın sayılı merkezlerinden biri olarak kentimize kazandırdığımız bir proje oldu. Burada gençlerimizin ve çocuklarımızın, uzay ve havacılık teknolojisi üzerine yeni bilgiler edinebileceği, söz konusu teknolojiler üzerine onlarda merak uyandırabilecek 150’den fazla interaktif düzenek bulunuyor. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın himayelerinde ülkemizin Milli Uzay Programı kapsamında da yer alan GUHEM’in Bursa’mıza ve turizm sektörümüze her geçen yıl çok daha fazla katkı sağlayacağına inanıyorum. Özgün mimarisi ve zengin içeriğiyle GUHEM, Bursa’mızı ziyaret edenlerin ilk adresi olacak” diye konuştu.

ÇOK BAŞARILI BİR PROJE

Kültür ve Turizm İl Müdürü Kamil Özer, BTSO’nun TÜBİTAK ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde dünyanın önemli bir vizyon projesi olarak Bursa’ya kazandırdığı GUHEM’in, kente bilim ve teknolojiyle birlikte kültürel değerler açısından da yeni bir zenginlik kattığını söyledi. Bursa’nın milattan önce 6.500 yılından günümüze ulaşan kültürel dokusu, sivil mimari örnekleri, doğası ve deniziyle mükemmel bir şehir olduğunu vurgulayan Özer, şöyle devam etti: “Bunun da ötesinde dünyayı gelecek vizyonuna taşıyan bir uzay teknolojisinin Bursa’da olması ayrıca bir güzellik taşıyor. Artık insanlar özel algılarının, özel ilgilerinin olduğu yönlere eğiliyor. Böyle bir merkezin burada olması bile tek başına Türkiye’den ve dünyadan önemli ziyaretçileri çekebilecek bir turizm cazibesi anlamı taşıyor. GUHEM’i detaylı bir şekilde inceleme fırsatı buldum. Çok başarılı bir proje. Mükemmel bir yapıya sahip. Burada inanılmaz teknoloji ve inanılmaz bir bilgi birikimi var. Bunu daha da geliştirmek ve daha çok tanıtmak hepimizin ortak görevi olmalı. GUHEM Bursa’ya çok büyük değer katacak. Başta BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve BTSO Yönetim Kurulu olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum.”

GURURLA GÖSTEREBİLECEĞİMİZ BİR YER

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi ve BTSO Meclis Üyesi Hasan Eker de GUHEM’in vizyonuyla Bursa turizmine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Merkezin Bursa’da çocukların uzay ve havacılık ilgilerini artırdığı gibi turistlerin merakla gezebilecekleri bir yapıda olduğunu belirten Hasan Eker, “GUHEM, ziyaretçilerimize gururla gösterebileceğimiz bir yer. Burada birçok interaktif düzenek var. Dünya ölçeğinde bir merkez oluşturulmuş. Ziyaretçilerimizin en az yarım gün hatta 1 gün zaman geçirilebilecekleri bir yer. Dolayısıyla GUHEM sayesinde Bursa’daki konaklamayı 1 gün daha uzatabiliriz. Yaşanabilir bir kent ve turizm kenti hedeflerimize ulaşabilmemiz için böyle yapılara ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN BURKAY’A TEŞEKKÜR

Seyahat acenteleri olarak Bursa’ya gelen tüm turistler için GUHEM’i tur programlarına dahil edeceklerini dile getiren Eker, “Bursa’da yaşayanların da GUHEM’i özellikle görmelerini istiyorum. Tahmin ettiklerinden çok daha farklı ve güzel bir atmosferle karşılaşacaklar. Burada birçok şeyi de deneyimleyebilecekler. Aynı zamanda çocuklarımız da buradan etkilenerek uzay bilimine heves edecek ve belki de Bursa’mızdan astronotlar çıkacak. Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Burkay’a ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. Bursa’da aynı zamanda gastronomi turizminde de yeni adımlar atıldığını vurgulayan Saraçoğlu, BTSO’nun Mutfak Akademi projesinin de bu alanda önemli bir yer tuttuğunu da sözlerine ekledi. (BTSO Basın Birimi)