SAĞLIK
Giriş Tarihi : 23-06-2022 15:52   Güncelleme : 23-06-2022 15:52

Zekâ geriliğine düşman besinler

Çocuklarda demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlık; büyümeyi yavaşlatır, zeka gelişimini olumsuz etkiler. Fakat besinlerle kansızlığı önlemek mümkün. İşte zekâ geriliğine karşı kansızlığa düşman besinler...

Zekâ geriliğine  düşman besinler

Çocuklarda demir eksikliği ve kansızlık en çok duyduğumuz sağlık problemleri. İki sorun da çocuklarda büyümeyi ve zekâyı etkiliyor. Peki, çocuklarda zekâyı etkileyen kansızlık nasıl geçer? Açıklamalarda bulunan Uzman Diyetisyen Nur Aydın, kansızlığa iyi gelen besinler hakkında bilgi verdi.

DEMİR EKSİKLİĞİNE BAĞLI KANSIZLIK İÇİN TÜKETİLMESİ GEREKEN BESİNLER

Karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balıketi

Yumurta

Üzüm ve pekmez

Kuru baklagiller

Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut gibi kuru meyveler

Yeşil yapraklı sebzeler ( ıspanak, pazı )

Fındık, fıstık ve susam

Baklagilleri etle pişirin, yumurtayı portakal suyu ile tüketin !

Demir emilimini artırmanın önemli bir yolu bu besinleri C vitamini ile birlikte tüketmek.

Her öğünde bol limonlu yeşillikler ve bu yeşilliklerden oluşan karışık bir salata, demir emilimi artırmaktadır.

YUMURTA NASIL TÜKETİLMELİ?

Yumurta tüketilirken yanına taze sıkılmış portakal veya greyfurt suyu tercih edilmesi, yumurtadaki demirin daha fazla emilmesini sağlamaktadır.

Yumurta haşlama yerine kimi zaman menemen gibi pişirilip; yeşil, kırmızıbiber, domates ve soğanla C vitamini kazandırıldığında, demirin alımını artırılmış olur.

ISPANAĞIN YANINDA YOĞURT TÜKETMEYİN

Ispanak yanına yoğurt ile tüketildiğinde demir emilimi azalmaktadır. Ispanağın yumurta ile pişirilmesi ise biyoyararlılığını artırır.

Kurubaklagil ve tahıllı yemekler; yanında mutlaka bol maydanozlu, marullu, domates ve limonlu salata ile tüketildiğinde, tahıl ve baklagillerin içindeki demir daha fazla emilir. Ayrıca bu besinler kıyma, parça et ya da tavukla pişirildiğinde demir alımı artmaktadır.

Demir eksikliği ileri boyutta olan kişiler; süt, yoğurt ve ayran gibi kalsiyum içeren gıdaları yemeklerin yanına değil, ara öğünlerde tüketmelidir. Çünkü kalsiyumun demirin emilimini yavaşlatma özelliği vardır.

KAHVALTIDA NELER OLMALI?

Kahvaltılarda 1- 2 tatlı kaşığı kadar pekmez günlük demir ihtiyacının çoğunu karşılamaktadır. Özellikle keçiboynuzu pekmezi demir yüksek demir içerir.

Ara öğünlerde; kuru meyvelerden kayısı, dut ve kuru üzüm, günlük demir alımına katkıda bulunur.

Yemeklerle çay ve kahve tüketmeyin

Çay ve kahveyi ara öğünlerde tüketmek gerekir. Özellikle çayda bulunan fitat ve tanenlerin demir emilimini azaltmamaları için, çayı açık ve limon sıkarak içmekte yarar vardır.