SAĞLIK
Giriş Tarihi : 17-04-2021 12:07   Güncelleme : 17-04-2021 12:07

ZEHİRLİ BİTKİ İLE COVİD-19 TEDAVİSİ! KİM ÖNERDİ?

Kırgız makamları, yeni tip koronavirüse karşı (Covid-19) zehirli olduğu bilinen Kurtboğan bitkisinin etkili olduğunu açıkladı.

ZEHİRLİ BİTKİ İLE COVİD-19 TEDAVİSİ! KİM ÖNERDİ?

Kırgız makamları, yeni tip koronavirüse karşı (Covid-19) zehirli olduğu bilinen Kurtboğan bitkisinin etkili olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Caparov’un babasının reçetesi olduğunu söylediği ilacı basın toplantısında içerek, sağlığa zararlı olmadığını kanıtlamaya çalışan Kırgızistan Sağlık Bakanı Alımkadır Beyşenaliyev, “Ben ölmezsem bu onun zararsız olduğunun garantisi olacak” dedi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov sosyal medya hesabında, Kırgız doktorların Covid-19’a ilk aşamada tedavi yöntemi geliştirdiğini belirterek, zehirli kurtboğan bitkisinden yapılan ilacın fotoğrafını paylaştı.

SAĞLIK BAKANI: “ÖLMEZSEM İLACIN ZARARSIZ OLDUĞUNUN GARANTİSİ OLACAK”

Caparov’un ardından Sağlık Bakanı Alımkadır Beyşenaliyev de düzenlediği basın toplantısında, söz konusu bitkisel ilacın Covid-19’a karşı etkili olduğunu savundu. İlacın sıcakken içilmesi gerektiğini belirten Beyşenaliyev, “Soğuk haliyle içilirse spazm oluşur ve ölüme yol açabilir. İçtikten sonra arkasından soğuk su içmemek veya dondurma yememek lazım. Örtünerek yatmak gerek. İlaç çay gibi günde 3-4 bardak içilebilir” dedi.

Beyşenaliyev, basın toplantısı sırasında ilacı içerek, sağlığa zararsız olduğunu göstermeye çalıştı. Bakan Beyşenaliyev, “Eğer ben şimdi ölmezsem bu onun zararsız olduğunun garantisi olacak” ifadesini kullandı.

CUMHURBAŞKANININ BABASININ REÇETESİ!

Beyşenaliyev, söz konusu bitkisel tedavi yönteminin Cumhurbaşkanı Caparov’un babası tarafınca kullanıldığını ve onun bu reçeteyi oğluna bıraktığını dile getirdi. Bakan Beyşenaliyev, geçen yıl Caparov’un Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’a söz konusu ilacı Covid-19 hastalarının tedavisinde kullanmayı önerdiğini, fakat önerinin reddedildiğini kaydetti.

Daha sonra Caparov’un o zamanlar sıradan bir doktor olarak çalışan kendisine başvurduğunu söyleyen Beyşenaliyev, bu ilacı Covid-19 ile hastası akrabalarının tedavisinde kullandığını ve iyileştiklerini aktardı. Beyşenaliyev, ilacın hastaların bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, doktorların bu ilaçla ilgili klinik protokol geliştirdiklerini aktardı.

Uzmanların çok zehirli olduğunu belirttiği Tubera Aconiti (Kurtboğan) ve prep., Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından “Aktarlar, Baharatçılar ve Benzeri Dükkânlar Genelgesi” ile aktarlarda satışı yasaklanan 71 bitkisel üründen oluşan listenin, “Aktarlarda, Baharatçılarda ve Benzeri Dükkanlarda Satılması Mahzurlu ve Tehlikeli Olan Maddeler” başlıklı bölümündeki 38 madde arasında yer alıyor. (gidahatti.com)