EĞİTİM
Giriş Tarihi : 02-08-2022 15:19   Güncelleme : 02-08-2022 15:19

YKS başarısı şok etmişti! Gerçek başka çıktı

Manisa'da yaşayan 2 çocuk annesi Filiz Sert, dershaneye gitmeden 3,5 ay boyunca gece-gündüz çalışıp eşit ağırlıkta 492,62528 puan alarak Türkiye 1671'incisi olduğunu söylemişti. Filiz Sert'in gösterdiği 2022 YKS belgesi yalan çıktı.

YKS başarısı şok etmişti! Gerçek başka çıktı

Manisa'nın Selendi ilçesinde, liseyi dışarıdan bitiren 26 yaşındaki Filiz Sert’in, 3,5 ayda hazırlandığı üniversite sınavında, eşit ağırlıklı da 492,62 puan aldığını, 1671’inci olduğunu gösteren 2022 YKS belgesi gerçek çıkmadı.

Manisa'da yaşayan 2 çocuk annesi Filiz Sert, Kendisini denemek için Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girdiğini, hiçbir destek almadan ve dershaneye gitmeden 3,5 ay boyunca gece-gündüz çalışarak eşit ağırlıkta 492,62528 puan alarak, 3 milyon 243 bin 425 öğrencinin girdiği sınavda Türkiye 1671'incisi olduğunu söylemişti. Filiz Sert'in gösterdiği 2022 YKS belgesi yalan çıktı.

 NE DEMİŞTİ?

Sert, ilkokulu kırsal Yeşil Mahallesi'nde, ortaokulu ise taşımalı olarak komşu mahalle Çortak'taki Ömer-Nimet Kahraman Ortaokulu'nda tamamladığını söyledi. Ailesinin maddi imkanları olmadığı için liseye gidemeyen Sert, 2 yıl önce bir arkadaşının tavsiyesiyle kayıt yaptırdığı açık liseyi ise 1,5 yılda bitirdiğini anlattı.

'BÖYLE BİR SONUÇ ALACAĞIMI DÜŞÜNMEMİŞTİM"

Liseyi açıktan bitirebileceğini söylediğinde arkadaşının "Dalga mı geçiyorsun? Dışarıdan lise mi okunur" dediğini belirten Filiz Sert, "Sonrasında böyle bir şeyin mümkün olduğunu öğrendim ve kayıt yatırdım. İki çocuğuma rağmen mezun olmayı başardım. Ancak üniversiteye gitmek gibi düşüncem yoktu. Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) girip memur olmak istiyordum. Yine arkadaşımın tavsiyesiyle kendimi denemek için Üniversite sınavına girdim. 3,5 ay boyunca gece-gündüz sınava hazırlandım. Sınava girerken kazanacağımı düşünüyordum. Böyle bir sonuç alacağım düşünmemiştim. Çok mutlu oldum ve sevindim. Arkadaşlarım da bu başarım nedeniyle mutlu oldu" dedi.

'İLK TERCİHİM HUKUK FAKÜLTESİ'

Hep savcı olmayı hayal ettiğini belirten Sert, ilk tercihinin Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden yana kullanacağını söyledi. Bu fakülteye kayıt yaptırabilmek için puanının tuttuğunu da belirten Sert, "Okumanın yaşı yok. Hayatta ne olacağı belli olmuyor. Ailelere, ekonomik durumları kötü de olsa çocuklarını okutmalarını tavsiye ediyorum" diye konuştu.

Liseyi dışarıdan bitiren Filiz'in YKS başarısı! Hayalindeki fakülteyi  seçecek

GÖREVLİ İNCELEYİNCE ORTAYA ÇIKTI

Filiz Sert’in, sınavdaki başarı iddiasının gerçek olmadığı yönündeki ihbar adının açıklanmasını istemeyen bir ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) yetkilisi tarafından DHA’ya iletildi. Kendi gibi Manisalı olan Filiz Sert’in puanını incelediğini söyleyen görevli, “Aldığı puanla ilk 2 milyonluk gruba girebilmiş” dedi.

Bu uyarının ardından DHA muhabirinin yeniden temas kurduğu Filiz Sert, elindeki belgenin gerçek olduğunu söyledi. TC kimlik numarasıyla sonucu ÖSYM’nin internet sitesinden kontrol etme teklifini ise “TC numaramı hatırlamıyorum” diye geri çevirdi.