EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-01-2022 11:18   Güncelleme : 10-01-2022 11:26

Yeşilyurt'tan büyük hedef!

Yeşilyurt Metal Kaplama’nın sahibi Cemal Yeşilyurt, eğitimle ilgili doğru planlama yapılması gerektiğini ifade ederken, “Sektörde nitelikli çalışan sorunu var. Firma olarak ise hedefimiz büyük” dedi.

Yeşilyurt'tan büyük hedef!

Özkan YILDIRIM
Bursa’mızın yükselen değerlerinden Yeşilyurt Metal Kaplama’nın sahibi Cemal Yeşilyurt ile Yeşilyurt Metal Kaplama’nın kuruluşu, verdiği hizmetler, ortaya koyduğu çalışmalar ve daha bir çok merak edileni sorma fırsatı bulduğumuz kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

-Öncelikle Cemal Bey bizleri bu güzel ofisinizde misafir ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Sizi tanımak istiyoruz?

BABAM BU MESLEĞİ BURSA’DA İLK UYGULAYAN KİŞİ
- Yeşilyurt Metal Kaplama’ya böylesine güzel bir fırsat tanımış olmanızdan dolayı sizlere teşekkür etmek istiyorum. 1975 Bursa Vatan Mahallesi doğumluyum. 1952 yılında babamlar eski Yugoslavya’dan önce İstanbul’a sonra Bursa'ya gelip yerleşmiş. O dönemde Bursa’da kaplama üzerine çalışma yapmışlar. Bursa’daki kaplamacılık mesleğinin ilk kurucularından biri babam Behçet Yeşilyurt’tur. 79 yaşında olmasına karşın pandemi öncesinde bile hala işyerimize gelirdi. Ben, 2002 yılında işin başına geçtim. İlk dükkanımız Kamberler’deki eski sanayideydi oradan Tütüncüoğlu Çiftliği’ne geçtik sonra Vatan Mahallesi’ne son olarak da 2012’den beri buradayız. 2’si pazarlama olmak üzere 10 personelimiz. Evliyim, Vahap, Bilal ve Yiğit olmak üzere 3 çocuk babasıyım. Büyüğü 18 yaşında Marmara Üniversitesi'ne gidiyor diğeri liseye devam ediyor, küçüğü daha ufak zaten. Çocuklarımızın güzel kaliteli bir eğitim alması lazım.

Yeşilyurt Metal Kaplama’da ne gibi hizmetler vermektesiniz?
MOBİLYA SEKTÖRÜNDE METAL AKSAMIN PRATİKLİĞİ ÖN PLANA ÇIKTI

-Metal üzerine olan her şeyi kaplayabiliyoruz. Şu anda yoğun olarak mobilya sektörüne çalışmalar yapıyoruz. Mobilyanın üzerindeki metal aksamla ilgili çalışmalar gerçekten hızlı. Masa ve koltuk ayakları, sehpalar gibi daha birçok parçalarını biz metal üzerine kaplama yaparak tedarik ediyoruz. Kullanıcılar için güzel bir avantaj. Ağaçta sorun olduğundan bu şekilde oluyor. Bir konteynıra 10 takım koltuk koyulurken, şimdi 12-13 koltuk sığıyor. Sabit ayakları olmadığı için daha fazla ürün  gönderiliyor. Çok daha fazla tercih ediliyor. Aynı zamanda bu metal akşamların herhangi bir bozulma  durumunda hemen söküp yenisini takılabiliyor. Böyle kullanışlı olması nedeniyle son yıllarda mobilya sektörüne üretmiş olduğumuz metal aksamlarda gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmalardaki pay oldukça yüksek. Yurtdışına ihracat yapan bir koltukçu düşünün komple koltukları götürüyordu ayağa kırılsa bu sefer ne yapıyordu komple koltuk yollamak zorunda kalıyordu. Araba ve büro malzemeleri de üretebiliyoruz. Sipariş verilmesi durumunda metal üzerine her türlü kapsamı  itina ile kaliteli bir şekilde Yeşilyurt Metal Kaplama garantisi ile gerçekleştirmekteyiz.-Kaç çeşit kaplama renginiz var?
7 ÇEŞİT KAPLAMA RENGİMİZ VAR..!!

-Sarı ,bronz, gümüş, nikel, füme, eskitme ve bakır olmak üzere 7 kaplama rengimiz var. İstenilen renkte nasıl istenirse firmalarımıza elimizden geldiğince en iyi hizmeti sunma çabasındayız. İnegöl ve Bursa başta olmak üzere yurt genelinde firmalarımıza ürün tedariği gerçekleştiriyoruz. Elimizden geldiğince istenilen zamanda istenilen adette teslimatımızı yapmak bizlerin Yeşilyurt Metal Kaplama’nın en öncelikli hizmet anlayışıdır. Bu ayrıca bizim vizyonumuz misyonumuzdur da.-Metal kaplamada babanız başta olmak üzere güzel hizmetler vermişsiniz. Yeşilyurt Metal kaplamanın hedeflerinde neler var?

EĞİTİM, EĞİTİM VE EĞİTİM

- Ben her zaman hedefimi büyük tutmuşumdur. Bu ülkenin bizim gibi atılımcı, dinamik ve müteşebbis insanlara ihtiyacı var. Üniversitede okuyan insanlarımızı yönlendirmemiz lazım. Yapacakları iş kollarına girmeleri gerekiyor. Bu anlamda gerçekten çok geriyiz maalesef. Deneyimli ve kaliteli ustalar bulamıyoruz, bulamadığımız için maalesef ne yapacağımızı bilemiyoruz. Mutlaka kalifiye elemanların ve iş gücünde arkadaşların yetişmesi yetiştirilmesi lazım. Yarın mutlaka güzel bir eğitim neticesinde bu mesleki performanslarını yüksek bir şekilde gençlerimize çocuklarımıza vermemiz lazım. Bu sektörde birçok eksiklik var. Amaç 300 veya 500 üniversite açmak değil, önemli olan kaliteli üniversite açabilmek ve buradan yetişen gençlerin kaliteli olmasıdır. Bu sayede de ülkemize hizmet vermesi lazım. Ben ilkokul mezunuyum, hiçbir zaman bundan gocunmadım. Çocuğum Marmara Üniversitesi’nde okuyor, hedefi varsa okusun yoksa okumasın. Diploma almakla iş olmuyor mutlaka kalifiye bir şekilde herkesin kendi mesleğinde ilerlemesi geliştirmesi ve ondan sonra piyasada çalışmaya başladığında kendini yeterli görmesi lazım.

HERKES KENDİ İŞİNDE UZMANLAŞMALI 

İş gücü açacağız, istihdamı artıracağız ve insanlar çalışacak. Devletin orta ölçekli esnafımızı koruması gerekiyor. Elektrik başta olmak üzere gelen zamları esnafı zor durumda bırakıyor. Tedarikte ilgili sıkıntılar da yaşamaktayız. Hammadde fiyatları çok yükseliyor. Dolar büyük oranda düştüğünde fiyatlarda çok cüzi bir indirim oluyor. Bazen de hiç olmuyor. Dünyada birçok ülkenin ekonomisi bozuk. Türkiye'ye bakıyorsunuz sağlık sektöründe olsun ulaşım alanında olsun çok büyük adımlar atıldı biz bunları görüyoruz. Yetişen neslin mutlaka kendi dalında uzmanlaşması lazım. Sen bir çınar dikersen o çınarın gölgesinden insanlar istifade eder ve güneşten yanmaz. 

-Yeni yılda iş dünyası başta olmak üzere ne mesaj vermek istersiniz?

-2022 yılında gençlerimizin önü açık olsun ve eğitimde çok büyük yerlere gelelim. Paylaşarak güzel şeyleri ortaya çıkartalım.  

-İki kardeş, sinerji ile güzel işler ortaya koyan Cemal ve Selim Yeşilyurt’a gelecek hedeflerine ulaşmada başarılar diliyoruz.
İletişim Bilgileri;
Veysel Karani Mahallesi,2.Nazlı sokak No:50/1
Tel:0 224 364 67 92
Osmangazi/Bursa.