MAGAZİN
Giriş Tarihi : 30-07-2022 10:34   Güncelleme : 30-07-2022 10:34

Yeni şarkımızdan 'Kime Ne'

Yakın Sanat Cafe’de  çekimleri yapılan ‘Kime Ne’ şarkısı ile Bursalılara müzik ziyafeti sunmaya hazırlanan Kadir Gürbüz ve aranjörü Tekin Ay, “Sürekli yeni tarzda, dinleyiciye hitap edecek ve sevilecek şarkıların peşindeyiz” dedi.

Yeni şarkımızdan 'Kime Ne'

Aslı YEŞİLYURT/ÖZEL RÖPORTAJ

Müzik dünyasına atılan genç şarkıcı Kadir Gürbüz ve eski DJ olan aranjörü Tekin Ay yeni şarkıları ‘Kime Ne’ ile müzik dünyasını sallamaya geliyor.

BÜYÜK ENGELLERLE KARŞILAŞTIK

***Kadir Bey okurlarımıza kendinizi tanıtır mısınız? Yaptığınız işte hedefleriniz nelerdir?

Ben Kadir Gürbüz. Küçüklüğümden beri heves ettiğim, aslında en çok da hedefim olan şarkıcılığa emekleye emekleye, adım adım, yürüye yürüye, koşa koşa bir şekilde çaba göstererek vardım. Gün geldi, yolumuz açık oldu. Başardık. Şarkımız hazır oldu. Klip çekimine geldik. Nasip olursa çok daha büyük yerlere gelmenin peşindeyiz. Daha ilerilere gitmek istiyoruz. Çok şarkı çıkartma niyetindeyiz elimizde çok şarkı var. Hedeflerimiz gerçekten büyük.

‘BAŞLARDA SIKINTI ÇEKTİK’

Kadir Gürbüz’ün aranjörü Tekin Ay ise her ay bir tane klip çekmenin telaşı içinde olduklarını söyleyerek, “Sürekli yeni tarzda, dinleyiciye hitap edecek ve sevilecek şarkıların peşindeyiz. Buralara çok çabalayarak geldim. Sonra Tekin Bey'le yollarımız kesişti. Kendisiyle tanıştık” dedi. Kadir Bey ile yolları kesiştikten sonra hayatının değiştiğini söyleyen Tekin Ay, “Kadir Gürbüz ile tanıştıktan sonra sağ olsun o bana çok yön verdi. Arkamda durarak destek çıktı. Seninle hayalin olan hedefini gerçekleştirebiliriz dedi. Ben de o zaman niye duruyoruz ki dedim. ‘Başlayalım’ dedi. Başlarda biz çok sıkıntılar yaşadık” ifadelerini kullandı.

Kadir Bey hikâyeniz nasıl başladı?

Kayıt aldık Tekin Bey’in evinde. Her şey çok güzeldi. Sonra ben bir ameliyat geçirdim. Kadir Bey beni arayarak, “Sana dedi çok kötü bir haberim var” dedi. Kanser olduğunu ve hastalığının nüksettiğini söyledi. Bizim hikâyemiz böyle başladı, ben geceleri dua ederek, sabahlara kadar gözyaşıyla ya Rabb'i alma bu çocuğu. Bu çocuğun bir hevesi, hayali var. Eğer bunu yaşatacaksan bize bunu duygusal anlamda yansıt. Yoksa benim bütün hevesim, hayallerim ölür diyerek başladık. Tekin Ay,“Kadir Bey önce tedavi ol, şarkıları ile ömür boyu hazır olan bir adam zaten var karşında ve her zaman senin yanında duracak’ dedim. Kadir tedaviden sonra abi ben hazırım artık benim kemoterapi almam bitti ve vücudum normale dönmeye başladı dedi.”

Şarkı verdiğiniz ünlüler var mı? Kimlerle çalıştınız?

Tekin ay: Bizim hikâyemiz yılan hikâyesi gibi ama aslında bir şarkı hikâyesi. Ben on yıl radyo programcılığı yaptım. Beş yıldır kulüplerde sahnedeyim. Pop piyasasında birçok kişiyle çalıştım. Demet Akalın albümüne kadar şarkı verdim. Birçok kişi tarafından şarkılarım iptal edildi. Çünkü piyasada yeni isimleri ve gerçekten kaliteli şarkı sözü yazarlarını istemiyorlar. Ben de Kadir’e ‘gel başarabiliriz beraber. Hayallerimiz güçlendirirsek ve sırt sırta verirsek hiç kimseye ihtiyacımız olmadan hayallere koşabiliriz’ dedim. Kadir’in her zaman yanında olduğunu ifade eden Tekin Ay, “Abi ben her türlü senin yanındayım. Ne şart koyarsan koy yeter ki sen yaz’ dedi. Sonra bir şarkı yaptık beraber olmadı. Ben sildirdim şarkıyı. O da o şarkıya âşık oldu. Gel dedim sana sıfırdan şarkı yazayım. İkinci denememiz bu” dedi.

Tekin Bey şarkılar sizin için ne ifade ediyor?

Ben tamamen radyo programcılığının şarkılarım için bıraktım. Çünkü ben Yıldız Tilbe'yle Sezen Aksu'yla Gülşen'in Tarkan'ın şarkıları ile büyüyen bir adamım. Radyoda çalan her şarkıya eşlik eden bir adamım. Ve hiç fark etmez şarkının tarzı insanın kalbine dokunabiliyorsa sözler. Şarkının ne olduğu önemli değil. Önemli olan insanların kalbine dokunabilmesi. Bizde buradan yola çıkarak dinleyicinin hayatında iz bırakmak istiyoruz. Şu an yaptığımız şarkının da bu duyguları vereceğine kalplerine dokunacağına eminiz. Biz güçlü olmaya çalışıyoruz ama önümüzde aşmamız gereken çok büyük engeller, isimler ve çok büyük markalar var.

Bizim öyle çok hayallerimiz, hedeflerimiz yok. Her ay bir şarkı çıkartalım, pop zirvesini en üstlerde oynayalım, yeter.

Kadir Bey nerelisiniz? Eğitim hayatınızı nerde tamamladınız?

Ben aslen Artvinliyim. Aranjörüm Tekin Bey ise Kütahyalı. Tekin ile Kütahya’da okuduğum üniversitede tanıştık.  İç mekân tasarımı okudum Ama doğma büyüme Bursalıyım.

Tedaviden sonraki süreç nasıl devam etti Tekin Bey?

Kadir Bey beni aradı ‘Abi bana ne zaman şarkı yazacaksın’ dedi. Ben bugün bir şey yazdım dedim. Direkt telefonda şarkıyı okudum. Dedi ki ‘tamam bu şarkı kesinlikle benim hiç kimseye gitmiyor. Ve direkt olarak aranjeye giriştim. Bizim bir üstadımız var mutfakçımız. Serhat Şahin, Sayf ismini kullanan bir arkadaşımız. Serhat Şahin çok sağlam bir üstat. Ama şu an piyasada benim gibi keşfedilmesi engellenen isimlerden. Ve benim şu an elimde gerçekten pop piyasasını ayağa kaldıracak çok sağlam demo şarkılarım var. Yani pop piyasasına Serhat’ın desteğiyle Kadir Gürbüz'le ve kendi enerjimle yazdığım şarkılarla girersem geçmişte Bilal Sonses’i nasıl istemediler? Sonra herkes peşine sadece şarkıları için düşmüşse ben gelecekte bir Bilal görüyorum Kadir'le ben de. Hedeflerinde oldukça ısrarlı olan Kadir Gürbüz ve Tekin Ay, “Bizim hayal dediğimiz hedeflerimize ulaşıldı. O bir el kancaya takıldı. Kanca bize uzandı. Damarlarımızı yoldu gitti ama biz sıfırdan damar yapıp dala tutunmayı başardık. Çünkü hayata geri döndük. Bu saatten sonra da durmak yok”dedi.

‘BENİM DE KADİR’DEN FARKIM YOK’

Kadir'den farkı olmadığını ifade eden Tekin Ay, “Kadir gibi bende de kanserojen bir madde var. Benim de hayattan şarkılarım dışında hiçbir umudum yok. Günlük sabit ilaçla yaşayan bir adamım. Eğer bana müziği bırak deseler derim ki ilacı kesin ben gidiyorum öbür dünyaya. Bu kadar net. O yüzden şarkılarımızda duygusal ağırlıklı gittik. Şarkıda ifade edilen şeylerde insanların kalbine hitap edemeyeceksek ve insanlara gerçekten dokunamayacaksak, çıkmayalım yola dedik. O yüzden ilk şarkımızı iptal edip ikinciye gömüldük. Ama üçüncüde oldu” diye konuştu.

KALPLERE DOKUNMAK İÇİN YAZIYORUZ

Benim de yazdığım şarkılarım var diyen Kadir Gürbüz kendi yazdığı şarkılarla da sahneye çıkacağını ve şarkılarını söz olsun diye değil kalplere dokunmak için yazdıklarını söyledi. Gördüğümüz hikâyeler. O yüzden duygulara hitap edip kalplere dokunacağız.

‘KEŞKE KALBİM KALBİNİ ÖRTSEYDİ’

Şarkılarında geçen hikâyelerin içten ve yaşanmış hikâyeler olduğunu söyleyen Tekin Ay, “Bu şarkının bir hikâyesi var. Birine çok değer verdim. Belki insan hayatta bir kere sever ve bütün hayatım boyunca onu sevebileceğime inandım. Dedim ki bir gün sen benden gidersen bil ki birisi seni seviyor ve geriye döndüğünde bir gram şey bile değişmemiş olacak. ‘Bana ne’ dedi. Ve gitti sonra bir gün uyandığımda uyku sersemliği ile onu arıyorum. Elim onun sıcaklığını arıyor. Kalktım oturdum yatağın üstüne. Dedim ki keşke kalbim kalbini örtseydi, üşümeseydim bu kadar. Ve bu şarkının demosu bittiğinde ona gönderdim. Üç saat oturmuş. Tekrar tekrar dinlemiş.

Son olarak okurlarımıza söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Sezen Aksu'da insanların kalbine dokunduğunu hissetmeseydi doksanları ayağa kaldırıp sallamazdı. Eğer Yıldız Tilbe. Aşkın ıstırabını damarlarında hücrelerinde hissedip kalbinden diline dökmeseydi insanlara dokunamazdı. Benim de amacım bu ama ömrüm yeter mi bilmiyorum. Şu an hastalığımdan çok şüpheliyim. Ben öldükten sonra da Onur Can Özcan gibi çok derin izler bırakacağıma eminim. Ve benim eğer bir gün vaktim zamanım erken gelir de Allah canımı erken alırsa evimden çıkacak arşivden Türkiye pop piyasası sallanır. Arabest pop. O kadar büyük oynuyorum yani.

‘İMKÂNLARIMIZA SAYGI YOK’

Ülkede artık sanata ve sanatçıya değer kalmadığı için hep biz eziliyoruz. İmkânlarımıza saygı yok. Sahne alamıyoruz durumlar ortada. Güçlü olmaya çalıştıkça birileri çelme takıyor. Düşünsenize Türkiye'nin en iyisi bile... İsim vermeyeceğim ama; şu an yeni çıkan birçok kişiyle aranje eden bir üstat, ‘Sizin gibi yeni söz yazarları piyasaya girdiği sürece bizim işlerimiz engelleniyor. O yüzden seninle anlaşmak istemiyorum’ diyerek beni WhatsApp'tan engelledi. Bursa'da da benim sahne almamı istemeyip, klip çekimime benim yanımda olmak isteyen insanların gelmesini engelleyen insanlar var. Şu an klip için kullandığım cihazlara, ekibe onun işini yapmayın deyip benimle aynı sofrada yemek yiyen insanlar var Bursa'da. Yani ben Bursa için bir sıkıntıyım risk arz ediyorum. O yüzden istemiyorlar.