BURSA
Giriş Tarihi : 21-06-2021 09:09   Güncelleme : 21-06-2021 09:09

Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır

Orhangazi Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanlığı için bir dönem daha göre talep eden Mevcut Başkan Turgay Durmuş, "Esnaflarımıza, Orhangazimize, bu güzel insanlara daha güzel, daha çok yardımcı olabilmek için 2018 Mayıs ayından itibaren çalışmaya başladık. 3 yılda önemli ve güzel izler bıraktık. Bu güzelliklerin devamı için tekrar yetki istiyoruz" dedi.

Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır

Özkan YILDIRIM

Orhangazi Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanlığı’nı yaklaşık 3 yıldır başarılı bir şekilde yerine getiren Turgay Durmuş, 12 Temmuz 2021 Pazartesi günü yapılacak olan Orhangazi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanlığı’na aday olduğunu kahvaltılı basın toplantısında açıkladı. Toplantı sonunda basın mensuplarının sorularına da cevap veren Turgay Durmuş konuşmasına şu ifadelere yer vererek başladı.

“Orhangazi ilçemizin ve Bursa basınının güzide temsilcileri, öncelikle adaylık tanıtım toplantımıza göstermiş olduğunuz ilgiden ve katılımınızdan dolayı teşekkür etmek istiyorum. 12 Temmuz 2021 Pazartesi günü yapılacak olan Orhangazi Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi seçimli genel kurulunda adaylığımı huzurlarınızda açıklıyorum. İlçemiz esnaf ve sanatkar üyelerimiz ve kooperatif ortaklarımızın istek ve talepleri doğrultusunda daha iyi hizmetler verebilmek için aday olduk.

3 YILDIR  ODADA ÇOK GÜZEL İŞLERE İMZA ATTIK

Devletimizin esnaf ve sanatkarlara sunmuş olduğu desteklerden bütün kesimlerin ortak olarak faydalanmalarını sağlamak için aday olduk. Yıllardır kiracı duruma düşürülmüş Esnaf ve Sanatkarlar, nakliyeciler, taksi-dolmuşçular, kamyoncular, minibüsçüler gibi birçok esnafımızı uzun vadeli düşük faizli  kooperatifin  kredilerinden faydalandırarak mal sahibi yapmak için aday olduk. Bugüne kadar bilinmeyen ve duyurulmayan iş yeri edinme ve araç alım kredilerini kooperatif ortaklarına sunmak için ekibimizle çalışacağız. Hepinizin bildiği gibi sürekli sahadayız. Esnaf ve sanatkar kesim ile hep iç içeyiz. sorunları hep birlikte çözmek ve kooperatif ortaklarımıza daha iyi hizmetler vermek için adayız.

HAKÇA DAĞILIM İÇİN ADAYIM

Kooperatif ortaklarının kredi talepleri doğrultusunda ufak tefek borçlarından veya kredi puanı tutmadığından dolayı kredi alamadıkları yönünde çok fazla şikayet almaktayız. Göreve geldiğimizde bu gibi sorunları üst birliklerimizle  yapacağımız çalışmalar neticesinde ortaklarımızın kredi kullanabilmelerini sağlayacağız. Devletimizin Halk Bankası aracılığı ile sunmuş olduğu Esnaf Kefalet Kooperatifi kredilerini eşit şekilde esnaf ayrımı yapmadan sırasına göre değerlendirerek işlerini genişletmelerini sağlayacağız. Sanayici esnaflarımız için Sanayi Sitesi oluşumunda kanunlar çerçevesinde uzun vadeli düşük faizli krediler ile işyeri sahibi olmalarını sağlayacağız.

DEVLETİMİZİN SUNDUĞU İMKANLARDAN ESNAFIMIZIN MAALESEF HABERİ BİLE YOK

Şahsım ve yönetim kurulumuz ile birlikte seçim startını vermiş bulunmaktayız. Bu zaman sürecinde bütün kooperatif ortaklarımızı ziyaret edip bilgi alışverişleri yapılacak istek ve dilekleri dinlenecek ve de böylelikle sorunlara çözüm önerileri aranacaktır. Esnaf Kefalet Kooperatifi ayrımcılık yaptığı ve esnafımızdan almış olduğumuz 500’ün üzerinde şikayetten dolayı yeni kuracağımız yönetimle birlikte bu yüzden esnaflarımıza, Orhangazimize, bu güzel insanlara  daha güzel, daha çok yardımcı olabilmek için 2018 Mayıs ayından itibaren çalışmaya başladık. Günler kısa 3 yıl geçti güzel izler bıraktık.

AYRIMCILIĞA SON

Esnaf Kefalet Kooperatifi seçimleri normalde 1 Ocak'ta  yapılması gerekiyordu, pandemi nedeniyle 7. ay bırakıldı. Burada biz esnaflarımıza her türlü yardımı sağlayacağız bir sürü esnafımızın bilmediği duymadığı aklına bile gelmeyen fırsatlar var. Birazdan bunları da açıklayacağım. Her esnafımızın işyeri edinme kredisi vardır, 10 yıllık 500 bin TL kullanabilir. Bunu hiçbir esnafımız Orhangazi'de kullanamamakta çünkü bilmemektedirler. Artı  225 bin liralık bireysel krediler var bunların 225 bin lirasını kullanmanız durumunda kredi kullanımınız bitmiyor. Bunun yanı sıra 275 bin liralık ,7 yıllık araç kredisi de talepte bulunabilirsiniz. Devletin üst kademesi bunları veriyor. Kesinlikle eğer Allah nasip eder kazanırsak herkese, Kooperatif ortaklarımızın hepsine sıra numarası ile işlem yapacağız. Bütün esnaf aynı hakka sahiptir ben başkanım diye benim esnaf arkadaşlarımdan hiçbir özelliğim yok, farkım yok. Bütün esnaf da aynı şekilde taşıyıcılar kooperatifindeki tır şoförü de aynı,aynı minibüs esnafımızda aynı, pazarcılar esnafımızda  aynı, bakkal esnafı da aynı. Bunların hepsini birer birer, teker teker onlara sunarak esnafımızı canlandıracağız.

ESNAFI TEK GEZİP HAKLARINI ANLATACAĞIZ

Şimdi Sanayi projemiz var 2021'nin 1. ayından beri çalışıyoruz, planlara kadar ulaştık. 1/25 binlikleri bekliyoruz, işyeri edinme kredisinden bütün sanayi esnafımızın dükkanlarında yararlandıracağız bu kredi 10 yıllık. Bu pandemi sürecinde en çok yara alan esnaf ve sanatkarlardır.

BEN DE MAĞDUR EDİLDİM

O kadar çok esnafımızdan bu yönde şikayetler geliyor ki, 3 yıl boyunca hep bunları duyduk,duyuyoruz. Bazı esnafımız gidiyor ipoteğini vermiş olmasına rağmen yanında kefil isteniyor. Aslında yapak, yasa gereği bir esnaf ipoteğini verdiğinde kefil istenmemesi lazım ama burada isteniyor.Diğer ilçe kooperatiflerini de araştırın Bursa'ya bağlı Bursa bölgesine bağlı Orhangazi dahil 21 tane kooperatifimiz var bunların 15-16 tanesini Esnaf Odası başkanları, Şoförler Odası Başkanları ile Kooperatif başkanları aynı çatı altında yürütülüyor ve esnafın kredi alması daha rahat oluyor, kolay oluyor. Biz bunları örnek olarak geçen de verdik. İznik Şoförler Odası Başkanı Recep Bey aynı zamanda Kooperatif başkanı, Yenişehir Esnaf Odası Başkanımız yine Kooperatif başkanı ,bunun örneklerini çoğaltabiliriz. Böyle olduğunda esnafa daha rahat kredi imkanları sunulabiliyor. Biz bunu Orhangazi'de istiyoruz daha öncesinde 2010 senesine kadar bu birlik beraberlik Orhangazi'de de vardı. 2010'dan sonra bu dağıldı Biz bunu tekrardan toparlamak istiyoruz hep birlikte beraberlik içerisinde Orhangazi esnafımızın Orhangazi halkımızın önünü açmak istiyoruz bizlere Esnaf Odası olarak 2018'in 5 Mart sabahında göreve geldik. O zamandan bu zamana Orhangazi esnaf odasının yaklaşık 1800’lerde olan esnaf sayısını 2700’lere çıkarttık. Basit usül muhasebeyi bundan önceki başkanlarımız özelleştirilmişler biz bunu Esnaf Odası bünyesinde topladık. Esnafın ekstra ücret ödemeden fiş fatura alabilmesini sağladık. Şu anda 700'e yakın basit usül esnaf arkadaşımız odamızdan yararlanmakta. Ne yaptık? Hep kolaylık sağladık,muhasebe ücretlerinde olsun diğer ücretlerde olsun esnafımızın rahatça bir nefes almasını sağlamaya çalıştık.

ESNAF ODASINDAKİ GÜZEL GİDİŞATIMIZI KOOPERATİFEDE  YANSITACAĞIZ

Bunda da başarılı olduk. Gelir muhasebesini 5. katımız da açtık Piyasayı dengelemeye çalıştık.Her sene 11 ay geldiğinde esnaf arkadaşlar çekiniyordu defter tasdiği adı  altında Kırtasiye gideri altında esnafımızdan 1.000 lira, 1.500 lira ,2000 lira gibi rakamlar isteniyordu.Bu kesinlikle yasal değildi.Bunları  başardık, esnafımıza öğrettik.Bunu 3 yıl boyunca  gazetelerde yayınlattırdım, bildiri verdim, dağıttım.Sosyal medyada  açıklamalar yaptım. Esnaf Odası olarak 3 yıl boyunca mevcut olan eski başkanımızdan devraldığımız parayı %60 üstüne koyarak devam ediyoruz. En klasik maske olmayan zamanlarda esnafımıza ,halkımıza bu pandemi sürecinde maske dağıttık. Esnaflarımızın işyerlerini  dezenfekte ettirdik.700'e yakın dezenfektan dağıttık. Ne mi yaptık? Orhangazi'de hiç yaşanmamış şeyleri yaşatmaya çalıştık.Güzide öğrencilerimize 2 yıl boyunca yönetim kurulundan kestiğim harcırahlarla   aylık 350 TL olmak üzere 13 öğrencimize burs verdik. Bunları başardık.  Bursa bölgesinde ,Orhangazi Esnaf Odası parmakla gösterilecek durumda. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır, bu sıkıntıları gidermek için inşallah bu manada esnaf kefalet başkanlığına adaylığımı açıkladım. Çok ayrımcılık gördük,bende mağdur oldum. Bazı kesim çok güzel krediler kullanabilirken bir kesim hem ipotek hemde kefil göstermesine rağmen    ufak rakamlardaki kredileri bile alamadılar.Orhangazi'de Kredi kullandırma oranı çok düşük, mutlaka Orhangazi'de Kredi kullanan esnaf kardeşlerimizi arttırmamız lazım.Biz bunu başaracağız.

SİZİN GÜCÜNÜZLE BİZ VARIZ

Bizler bugün varız, yarın yokuz! Bu görevlerde geçiciyiz bu iyi gerçekleştirdiğimiz görevlerde insanlara bir hoş seda, bir eser bırakabilirsek ne mutlu bizlere. Haksızlıklara son verebilmemiz için herkesin eşit seviyede hizmet alabilmesi için son olarak şunları söylemek istiyorum.Birçok sıkıntı yaşandı yaşanıyor.Onun için buradan bütün Orhangazi'nin güzide insanları, değerli arkadaşlar, değerli basın mensupları,değerli esnaf arkadaşlar, değerli ortaklarımız,  değerli üyelerimiz bizleri bağrınıza bastınız 2018 seçimlerinde, bizde sizin bu güveninizi boşa çıkartmamak için gece gündüz çalıştık. Bunda da sizden takdir gördük. Hepinizden Allah razı olsun. Sizlerden aldığımız destekle 12 Temmuz 2021 Pazartesi günü yapılacak seçimde biz bu işte varız sizlerin gücüyle varız. Sağ olun var olun, desteklerinizi bekliyoruz.