SPOR
Giriş Tarihi : 23-06-2022 11:01   Güncelleme : 23-06-2022 11:01

Yalıntaş'ta koç gibi altın kemer

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin destekleriyle 16’ncısı yapılan Geleneksel Yalıntaş Yağlı Güreşleri’nde altın kemer finalde rakibi Yalçın Öncül’ü mağlup eden İsmail Koç’un oldu.

Yalıntaş'ta koç gibi altın kemer

Akın GÜLER

Mustafakemalpaşa’nın Yalıntaş ilçesinde geleneksel hale gelen yarışlarda baş boyunda 22 pehlivan birbirleriyle kıyasıya mücadele etti. Organizasyon Çakallar Derneği’nde (ÇAKDER) gerçekleştirilen kahvaltı ile başladı. Mehter Takımı eşliğinde güreş alanına kadar süren kortej yürüyüşün ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ve okunan duaların ardından start aldı. 

PROTOKOLDEN BÜYÜK İLGİ

Her güreş organizasyonunda olduğu gibi bu yılda güreş severlerin yoğun ilgisiyle gerçekleşen güreşlere, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Eskin, AK Parti Bursa İl Başkan Vekili Fethi Yıldız, İlçe Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Susurluk Kaymakamı Muammer Köken, Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Cumhuriyet Başsavcısı Nurettin Güner, Belediye meclis üyeleri, daire amirleri ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte Bursa ve çevresinden binlerce güreş sever katıldı.

KANAR'DAN ER MEYDANI SÖZÜ

Yüzlerce pehlivanın kispet giydiği güreşler nefes keserken, Kırkpınar davul-zurna ekibinin şenlendirdiği güreşlerde cazgırların okudukları mani ve şiirler er meydanına renk kattı. 16’ncısı düzenlenen Yalıntaş Yağlı Güreşleri final müsabakası nefesleri kesti. Geçtiğimiz ay yapılan Kabulbaba Yağlı Güreşlerinde başpehlivan olan Yalçın Öncül ile İsmail Koç final müsabakasında karşı karşıya geldi. Kıyasıya rekabetle geçen başpehlivanlık karşılaşmasında zafer İsmail Koç’un oldu. Altın kemerin sahibi ise güreş ağası Habib Karaca oldu. 2016 yılından itibaren Yalıntaş güreşlerinin ağası olan Karaca Süt Ürünleri’nin sahibi Habib Karaca, yağlı güreşe aşık olduğunu dile getirdi. Spor ve sporcuya, gençlere desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Belediye Başkanı Mehmet Kanar ise, er meydanında yaptığı konuşmada güreş severlerin desteği ile Yalıntaş Yağlı Güreşlerini ‘Küçük Kırkpınar’ yapmakta kararlı olduklarını söyledi. Kanar güreş severlere ve pehlivanlara Er Meydanı sözünü de verdi.

İKİNCİSİNİ TAKTI

Ağalığın Habib Karaca’ya çok yakıştığını vurgulayan Kanar, bu nedenle bu yıl ağalık ihalesinin yapılmayacağını da söylerken, altı yıllık ağalık süresini başarıyla bitiren Ağa Habib Karaca’ya ikinci Altın Kemeri de taktı. Bilindiği üzere yağlı güreşte üç sene arka arkaya Ağalık yapanlara Altın Kemer takılıyor.