KÜLTÜR
Giriş Tarihi : 21-08-2021 08:18   Güncelleme : 21-08-2021 08:18

Vira geceleri

“Arayan değil aranılan isimlerin başında geliyorum” diyen Ayça Ay, cuma akşamları hayranlarıyla buluşacağı Vira Balık gecelerini iple çekiğini söylüyor

Vira geceleri

Ufuk IRGAŞ / Mustafa TANITAN

1994 Yılında Basın güzeli seçilen eski manken Ayça Ay'la sahne aldığı Özlüce Vira Balık restoranda bir söyleşide bulunduk. Ay "Ben ve benim gibi bir çok bayan ve erkek sanatçı corona yasakları süresinde bir lokma ekmeğe muhtaç kaldık. Bu süre içinde bir çok sanatçıda iş bulamayınca sahnelere veda etmek zorunda kaldı. Benim gibi şanslı olanlarsa haftada bir gün de olsa sahne alarak karnını doyuracak kazanç sahibi oldu. Repertuarıma gelince repertuarımda binlerce eser var ve ben bunları eksiksiz seslendirebiliyorum. Ben buradan sizin aracılığınızla mekanında sahne şansı veren İbrahim Akın ağabeyim ve hayranlarıma da teşekkür etmek istiyorum. Patronum beni Kibariye ye benzetirken hayranlarımda beni Güllü ye benzetiyorlar. Oysa ben onlara benzetilmek istemiyor sahnede  sadece kendimle yarışıyorum" diye konuştu.

MUSTAFA KESER'DEN DERS ALDIM

Eski manken bugünün aranılan ismi Ayça Ay eski Patronu Köşküm Gazinosu sahibi rahmetli Fahri Balcı'dan da övgü ile söz ediyor. Ay "Fahri ağabeyim inşallah nur içinde yatar onun hakkını hiç bir zaman ödeyemem. O beni Bursalılara tanıttı. Ancak iş yoğunluğu yüzünden albüm çıkarmama da engel oldu. Gazinosunda sahne aldığım yıllarda İstanbul Kumkapıda'ki başta Şahin Özer olmak üzere bir çok plak şirketi ve yapımcılardan Albüm çıkarma teklifi almama rağmen iş yoğunluğu yüzünden bu sevdamı şimdilik ertelemek zorunda kaldım."dedi Sanatçı Ayça Ay, Mustafa Keser'den Aldığı Dersler sonunda sahnelere merhaba dediğini sözlerine ekledi.

ŞÜKÜRLER OLSUN PARA KAZANIYORUM

Evimi geçindirmek zorunda olduğum için dur durak bilmeden gençliğimin verdiği enerji ile sahne hayatımı sürdürüyorum. Hani “Akarken küpünü doldur” şeklinde bir atasözümüz var ya bende geleceğimi düşünerek çalışmalarımı  bu yönde sürdürüyorum. Beni bir kez izleyen ve sahne aldığımı duyansa adeta müdavimim olup sürekli müşterim oluyor ve beni izlemeye geliyor. İş konusuna gelince bir çok Gazino, Müzikhol, Cafe ve eğlence merkezinden teklif almama rağmen sahne aldığım Vira Balık da beni dinlemeye ve izlemeye gelen müşteri ve hayranlarımı başka mekanlarda bulamayacağım düşüncesi ile hareket ediyorum. Mesleğimle de ilgili olarak şunları söylemek istiyorum. Günümüzde iki şarkıyı ezberleyen kendisini sanatçı sayıp sahneye çıkıyor. Tabi ki böyle sanatçılar Sanattan ve sanatçıdan anlayan İşletme sahipleri tarafından bir ya da iki gün sahneye çıkarıldıktan sonra işine Son veriliyor. Sonuçta bu tür sanatçılar tabi ki kapı kapı dolaşarak ya da birilerini araya koyarak ve de şansları da yaver giderse kendilerine iş bulabiliyorlar. Bana gelince Repertuarımda binin üzerinde eser bulunmakta ben bile kendimi dört dörtlük bir sanatçı olarak görmüyorum. Ancak küçük yaşlarda aldığım müzik eğitimi ve sahnelerde gösterdiğim performansla “Arayan değil aranılan ” Sanatçı konumundayım.”diye konuştu.