BURSA
Giriş Tarihi : 08-07-2021 09:36   Güncelleme : 08-07-2021 09:36

Vatan için adanmış bir ömür

1980 darbesinde siyasi görüşleri nedeniyle işkencelere maruz kalan “İbadet de ,hayır da, vatanseverlik de gizlidir” şiarıyla kendine hayat felsefesi edinen, gerçek bir halk adamı Şevket Şakacı bugünkü sayfamızın özel konuğu...

Vatan için adanmış bir ömür

Özkan YILDIRIM

Sevgili okuyucularım bugün sizlere Bursa’mızın olduğu kadar Türkiye'nin de sevdiği, saydığı değerli bir Anadolu insanından bahsedeceğim. Yazımın ana karakterin de bulunan değerli büyüğümüz  68 kuşağı diye tabir ettiğimiz zaman diliminde gençliğini yaşamış, değerli şairlerimizden, bir futbol maçı esnasında yaşadığı olaydan sonra Deniz Gezmiş ile tanışmış uzun yıllar birlikte aynı felsefe ve istikamette yürüyen, sonrasında kimsenin daha farkına varamadığı 70'li yıllarda Filistin’e kaçak olarak giderek Filistinlilere destek olmuş ve yaralanmış. Hatta ona Türkiye'de öldü bile demişler. İbadette ,hayırda, vatanseverlik de gizlidir ilkesi ile kendisine bir yaşam stratejisi belirlemiş olan menfaati çıkarı hiçbir zaman el kitabında yazmayan  söz edeceğim kişi Sayın Şevket Şakacı.

DİRENÇLİ CUMHURİYET ÇOCUĞU

70 küsür yaşına rağmen oldukça fazla heyecanlı bir vatansever Atatürk hayranı ve dirençli bir Cumhuriyet çocuğu, mükemmel bir baba, sevimli bir dede.Mutluluğun paradan ziyade iyi bir aileden kaynaklandığına inanan biri, anılarından  ve de çevresinden de  bunun şahidiyiz. Sadece ailesinin mutluluğu da tatmin etmiyor onu Şevket Şakacı’nın o kadar  büyük bir kalbi  var ki tüm insanları sığdırabilir. Şevket Şakacı  temelden Cumhuriyet Halk Partili, bir gönül insanı. Akrabaları ,dedeleri ,neredeyse bütün ataları cumhuriyetin kuruluşunda ve kurtuluş Savaşı'nda görev almış insanlar. Çocukluğundan beri Atatürk ilkelerini ,Cumhuriyeti ,vatan sevgisini öğrenerek hissederek büyümüş bir koca çınar.   Parti çalışmaları çerçevesinde  çeşitli görevlerde bulunmuş eğitim çalışmalarına katılmış mitingden mitinge koşmuş, koşuşturmuş.

ÖRGÜTÇÜLÜK İLKESİ

Gençlik yıllarından itibaren Deniz Gezmiş ile olan dostluğu neticesinde örgütçülüğü de çok iyi bilen bir insan önce sendika çalışmaları sonra birbirinden başarılı iş çalışmaları ,iş hayatı derken DSP ve CHP yönetimlerinde görev alan bir insan, gün gelmiş bari bir köşeye çekileyim artık dinleneyim demiş ama sonrasından tekrardan halk için Türk insanının geleceği için çalışmaya  koyulmuş. Yurdunu, insanını, vatanını derinden seven Şevket Şakacı gibi koca çınarların günümüzde ülkemizde Bursa’mızda olması gerçekten büyük bir şans.Gezici bir kütüphaneyi anımsatan Şevket Şakacı’nın   hayatını burada anlatmaya kalksak gerçekten sayfalarımıza sığmaz. Ama sizler için yaptığımız araştırmalar neticesinde  kısa bir hayat hikayesini sizler için derledik.

10 ÇOCUKLU AİLENİN...

1946 yılında  Karacabey’de  doğmuş olan Şevket Şakacı  anne tarafından Trabzonlu, baba tarafından ise Selanik göçmenidir.10 çocuklu bir ailenin üyesi olan fakat sonrasından altı kardeşin  vefat etmesi ile 4 kardeş kalan  Şevket Şakacı’nın babası eski  pehlivanlardan Bursa'nın  tanınmış Demokrat Partililerinden, Adalet Partililerinden Demirel'in, Turan Tayan’ın   tanıdığı  Ahmet Şakacı’nın  oğludur. Babasının gece bekçiliği esnasında geçirmiş olduğu kaza nedeniyle 1,5 sene hastanede yatarken 10- 11 yaşlarında   hayatının dönüm noktasını yaşamış olan Şevket Şakacı testi ile Bursa garajında su satarken Bandırma arabasında yakalanması ve testisinin kırılmasıyla hayatı tamamen değişmiş oldu.

MAÇ SONU DENİZ GEZMİŞ İLE TANIŞMA

Yaşadığı bu olay, travma  kendini sol fraksiyona itmiş olduğunu içtenlikle toplum içerisinde söylemekten çekinmeyen   Şevket Şakacı bunu bir türlü içine sindiremedi. Sonrasında  o yıllarda  zatürre hastalığını  çok ağır atlatan, futbol oynadığı yıllarda Bursa ve Bursa dışında  birçok kulüpte Yeşildağ ,Altınsaban, Bandırmaspor, Beylerbeyi  derken babasının da çok samimi dostu olan meşhur hakem Doğan Babacan’ın   yönettiği bir maçta rakip oyuncuya sinkaflı bir şekilde bağırdıktan sonra maç sonunda esmer kara kaş kara göz uzun boylu Deniz Gezmiş  ve  arkadaşları ile  tanıştığını sonradan anlayan  Şevket Şakacı’nın ve Deniz Gezmiş’in  dostlukları  uzun yıllar sürdü.

YIL 1971 KAÇAK OLARAK FİLİSTİN’E GİDİŞ

1971  yılında kaçak olarak Filistin davasına destek olmak için Filistin'e giden  Şevket Şakacı’nın Filistin'den arkadaşları 40 yıl sonra onu Türkiye'ye ziyarete geldiklerinde çok duygulanmış, eski günleri yad etmişlerdi. Filistin'de 3,5 ay süre ile  kalan kulağından yaralanmasıyla bir süre Bursa'daki ailesine   ölüm haberinin ulaşmasıyla Ailesi çok üzülmüş, sonrasından gerçeğin ortaya  çıkmasıyla derin bir oh çekmişler. Sonra Behice Boran ile tanışmasına  rağmen oradaki fikir ve düşünceleri beğenmemesi ile onlardan ayrı düşen  Şevket Şakacı  ilerleyen süreçte dev-genç, dev yol, dev sol ve daha bir çok fraksiyonların  ayrılmasıyla kendilerine  ilerici gençlikte yer edindi.

HEP İŞÇİNİN, EMEKÇİNİN YANINDA

Şevket Şakacı hep işçi kesiminin, emekçi kesiminin yanında mitinglerde ,meydanlarda yer aldı. 1977 Taksim olayını meydandan canlı bir şekilde yaşayan sendika başkanının konuşması esnasında hemen kürsünün yanında olan    Şevket Şakacı hayatını olaylardan zor bir şekilde kurtardı. Bursa’ya dönüşü de bir çok filme konu olacak nitelikteydi. Aradan birkaç sene geçtikten sonra 12 Eylül 1980 Darbesi sırasında Renault fabrikasında işçi temsilcisi  olarak çalışan Şevket Şakacı o süreçte İzmit tarafında ,deniz kıyısındaki  bir cezaevinde birçok işkenceden geçti. Yargılamalar neticesinde beraat etti.

HACI AĞABEY’İN UNUTULMAZ  DESTEĞİ

Sonra Bursa'ya dönen Şevket Şakacı Garajın orada eski zabıtalardan komiser Ahmet Abi’nin vermiş olduğu yeni çıkan 5000 lirayla Tahtakale'deki toptancı Hacı Abi’den parasıyla mal alıp satmak isteyen Şevket Şakacı hakkında güzel şeyler duyan Kabzımal  Hacı Abi’nin parayı almadığı gibi  1  üç tekerlekli pırpır, bir Skoda kamyonet, bir 200'lük Dodge’ye hibe ettiği  Uludağ barbunyası ile doldurmasını hayatı boyunca hiç unutmadı.Almış olduğu bu destekle hayatı değişen Şevket Şakacı iş hayatındaki İlk sermayesini de edinmiş oldu.Kabzımal  Hacı Abi’nin yaptığı bu destek  kendisine çok şans ve uğur getirecekti.İlk kazanmış oldukları paraları omo kutusunda saklayan ve  sonrasında hanımına bir kaç  burma bilezik alan  Hacı Abi’nin vermiş olduğu destekle güzel bir şekilde giriş yapan ilerleyen süreçte  yaptığı balık ticareti ve daha birçok gerçekleştirdiği İşte de bereketi devam eden Şevket Şakacı Tahtakale'deki Kabzımal Hacı Abi’nin anısına Çarşamba Pazarındaki çınarın  dibine Hacı abinin adına çeşme yaptıracaktı.

BAŞARIDAN BAŞARIYA GEÇEN YILLAR

İlerleyen süreçte zamanın ünlü tencere üreticilerinin pazarlamaları işine  başlamış olan ve pazarlamada da bir biri ardına üstün başarılar  edinen  sırasıyla   Bursa Bölge Müdürü ,Marmara Bölge sorumlusu ve  Türkiye Yetkili  Müdürü olan    ekibindeki bir çok personele  araba hediye eden Şevket Şakacı, rahmetli Özal ile   siyaset öncesi tanışmış Özal’ın Anavatan Partisi’ni  kurmasıyla   partisine geçmesi yönünde teklif almıştır. Aldığı bu teklife rağmen taş yerinde ağırdır atasözünün de etkisiyle bu öneriye olumlu bakmamıştır. DSP'de  siyaset hayatını sürdürdü.

ŞİİR KİTABI BASIM AŞAMASINDA

Şevket Şakacı’nın hayatından kesitler sunduğumuz yazımızda gece yarıları gelen ilhamlar ışığında kaleme aldığı yüzlerce şiirin bir araya toplandığı şiir kitabı çalışmalarının da son aşamaya geldiği kısa bir zaman içerisinde basım işlemlerine başlanacağını da değerli okuyucularımızla paylaşmak isterim.

TAŞ YERİNDE AĞIRDIR

Sonrasından Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçen Şevket Şakacı Cumhuriyet Halk Partisi'nin kurucu delegelerinin içerisinde kendine yer buldu. 2007 yılında  Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili aday adayı olma sürecinde Ankara ziyareti gerçekleştiren Şevket Şakacı  Ankara izlenimleri neticesinde  Milletvekili adaylığından çekilmiş, siyasete soğumuştur.

HUZURLU, MUTLU SAVAŞSIZ BİR DÜNYA

Şevket Şakacı  Bursa'ya dönerek işlerine ağırlık verdi ,o sürede güzel bir ticaret yapan işlerine bereket gelen Şevket Şakacı şu an hayatını küçük oğlu Onur Şakacı ile Şakacıoğulları Gayrimenkul Yatırım ve Emlak işleri ile  Hürriyet Mahallesi  Orta Sokak’ta  insanlara yardımcı olmak maksadıyla  yaşamını sürdürmektedir. Hiç bir zaman makam ve mevki peşinde koltuk peşinde olmadığı hayatında   tek bir hayali insanların huzur ve mutlu bir dünyada savaşsız olarak  yaşamasıdır. Türkiye’de ve hatta bütün dünyada onun  şiirlerini okuyan can dostlarının  varlığı onu çok mutlu etmekte.Hak eden   insanların mecliste olmasını savunan,adaletin gücüne inanan,Bursa’mızın tanınmış simalarından,  Demokratik Sol parti ve Cumhuriyet Halk Partisi'nde aktif siyaset yürütmüş olan gençlik yılları ile birlikte Deniz Gezmiş ile  arkadaşlığı ve de sonrasında sendikal faaliyetler yürüten 1980 darbesinde devrimci kişiliği yüzünden işkencelere maruz kalan “İbadet de ,hayır da, vatanseverlik de gizlidir” şiarıyla hayat felsefesini kendine edinen, halkın gerçek can dostu herkesin yardımına  koşan herkes tarafından sevilen tam bir halk adamı Şevket Şakacı ağabeyimize bizlerde  uzun ömürler diliyoruz.