EKONOMİ
Giriş Tarihi : 31-12-2021 09:01   Güncelleme : 31-12-2021 09:09

'Un fiyatları değişirse ekmek fiyatları yükselir'

Bursa’da STK çalışmaları anlamında en etkin çalışmalar ortaya koyan, uzun yıllar Bursa’da Fırıncılık yapmakta olan, Bursa’mızın tanınmış simalarından, Bursa Fırıncılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Çırakoğlu ve Başkan Yardımcısı Mustafa Çelen ile geçmişten günümüze birçok konuyu ele aldığımız hem halkımızın, hem fırıncıların merak ettiği birçok konuya cevap bulduğumuz detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

'Un fiyatları değişirse ekmek fiyatları yükselir'

Özkan YILDIRIM/ÖZEL RÖPORTAJ

**Başkanım, öncelikle bizleri, ekibimizi BESOP binasındaki odanızda konuk edip misafir ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Bursa'da sizi tanımayan yoktur ama kısaca sizi tanıyarak isterseniz röportajımıza başlayalım başkanım, sonrasında merak edilenleri sormaya başlayacağız.

FIRINCILIK BABA MESLEĞİ

    —-Bizlere, odamıza öncelikle böylesine güzel bir fırsat tanımış olduğunuz için ben de sizleri teşekkür etmek istiyorum. Ben Mustafa Çırakoğlu 1963 Rize-Ardeşen doğumluyum. Fırıncılık baba mesleği, babam Ankara'da bu mesleğe başlamış sonrasında 1977 yılında Bursa'ya geliyorlar, Cumhuriyet lisesinde okula başlıyorum burada , yaz aylarında da Fırında çalışıyorum çıraklık yapıyorum yardımcılık yapıyorum, Bir taraftan da okuyorum. Açıköğretim 3. sınıfa kadar okumuş olmama rağmen askerlik işi de çıktığından Üniversiteyi  bırakmak zorunda kaldım askerlik dönüşü fırıncılığa devam ettim. Şu anda Bağlarbaşı yeni muhtarlığın karşısında 15 personelimizle devam ediyoruz çalışmalarımıza,1999 yılından itibaren.4 yıl önce 2017 yılında Şubat başkan oldum, en zor dönem gerçekten fırıncılık mesleğinde bize denk geldi. Mustafa Bey ile birlikte fazla bir şey de bilmiyorduk o tecrübeyi kazandık bizim yönetimimize denk geldi bu sıkıntılı süreç. Bu sıkıntıları üstlendik beraber yürüttük hem üyelerimizle hem devletle sonuç itibariyle karşı karşıyasınız üyeleriniz sizden fiyat istiyor zarar ediyoruz diyorlar. Bu taraftan talep  diyorsun ama önünüz kesiliyor. Böylelikle ikisinin arasında kalıyoruz burada 211 üyemiz var ticaret odasında da 221 üyemiz var. Şirket olanlar ticaret odasına geçiyor. Toplamda 432 üyemiz var tabii ruhsatsız olanları da unutmayalım. Bizim mesleğimizde ruhsatsız kayıtdışı fırın en büyük tehlike. Neredeyse bu oran Bursa'da %40'lara varmakta. Bu sektörümüzün en önemli sıkıntılarından.

***Başkanım bu kayıt dışı, ruhsatsızlık sorununu biraz açar mısın?

ÜRETİM KAPASİTELERİ YÜZDE 25’LERE DÜŞMÜŞ DURUMDA

  —-  Belediyelerimiz siyasi alanlar kimseyle kavga etme diye bir niyetleri yok ama ticaretten alışverişe ve işte işe girince zaman içerisinde bu işin zorlukları çıktı. Ruhsatsız fırını açan dahi şu anda bu işten memnun değil. Yanlış yaptık diyorlar. Ama belediyelerimizde buna göz yumuyor. Fırın için özel binalar gerekiyor, ticari alan olması, üzerinde ev olmaması, 400 metrekare olması, 4 metre yükseklikte olması gibi gibi kuralları var.1999 yılında üzerinden 22 sene geçmiş olmasına rağmen fırıncılıkla ilgili  Kodeks kanunu maalesef uygulanmadı. Özellikle Bursa ve İstanbul'da bu konuda çok gevşek davranıyor, mesela diğer illerde bir şekilde düzen kurulmuş durumda ama Bursa ve İstanbul'da gerçekten bu fırınlarla ilgili ruhsatsız fırınlarla ilgili sıkıntılar var. Kayıtdışı fırınlar haksız rekabeti de ortaya çıkıyor öyle davrandıkları için randıman anlamında maalesef fırınların Kapasiteleri yüzde 25’lere düşmüş durumda. Tabii bunun yanı sıra kalite düşüyor. Bunun yanı sıra para kazanmak için her türlü hileye başvurabiliyorlar. Bunlar çok önemli bu konuların mutlaka göz ardı edilmemesi lazım. Anormal bir haksızlık ortaya çıkıyor üretim haksızlığı, kalite haksızlığı, sigortadan haksızlık, vergiden haksızlık, doğru iş yapanlar bu anlamda maalesef cezalandırılmış oluyor.

KENDİ PROBLEMİMİZİ 

KENDİMİZ ÇÖZECEĞİZ

Maliyetlerimiz çok yüksek fırıncı esnafı zor ayakta duruyor. Fırıncı maalesef devretmek zorunda kalıyor o ona ona devrediyor. Son 6 ayda 100 tane fırın el değiştirdi. Fırıncılık işine giren bir dertli çıkmayan bin dertli. Girdikten sonra neden ben girmişim diyor. Fırıncılar Odası ve camiası kendi içerisinde bu problemi çözebilir. Çözme noktasına yavaş yavaş yaklaşıyoruz bu Bursa fırıncısı için Bursa esnafı için çok iyi olacak. Kendi probleminizi kendimiz çözeceğiz Zaten yetkide bizde de bu işte yetkili kendimiz olduğunun biz farkında değildik yeni farkına vardık. Çünkü ilgili odanın yazısı ile ilgisi ile alakası ile belediye veya ilgili kurumlar faaliyete geçiyor. Biz güçlü olmadığımız için birlik beraberlik içerisinde olmadığımız için yan yana gelmek zorlaşıyor, yan yana gelmek kusur değil suç değil. Yan yana gelmek bir malın pahalı olması anlamına gelmiyor, üretimin daha kaliteli işleyişin daha akışkan olmasını sağlar birlik ve beraberlik daha fazla birim başına maliyeti yaptığımız için maliyetler düşecek ürettiğimiz mamulün çoğalması demek kalitesinin de artması demek. Bu durum vatandaşlarımızın daha kaliteli daha iyi ekmeye ve daha ucuz ekmeğe ulaşmasının önünü açacaktır önümüzdeki süreç. Biz bunu Fırıncılar olarak becerebilirsek kendi işimiz de bu problemi çözüp bütün ruhsatsızları ruhsatlı hale getirebilirsek Bursa halkı için bu çok çok daha iyi olacak. Halkımızın ruhsatsız fırınlardan alışveriş yapmasını istemiyoruz yarın için öbür gün için bu kontrol edilen kontrolden geçen bir ekmeğe ulaşabilmek için. Kapasitelerimiz maalesef şu anda %25'in altında bu çok düşük bir rakam bu çok büyük bir tehlike mutlaka bu birliktelikle mutlaka güzel sonuçlar almamız lazım.

TMO FİYATLARI EN AZINDAN YENİ 

HASAT DÖNEMİNE KADAR SABİT KALMALI

   TMO’nun 2-3 haftadır uygun fiyatlı un tedariği almaktayız, bu unda da fiyatların yükseleceğine dair yeni yılda söylentiler gelmekte. İnşallah TMO’nun un fiyatları yükselmez. Eğer un fiyatları yükselir ya da oradan aldığımız miktarlarda azalma olursa bu şu anda 2,5 lira olan ekmeğinde yükselmesi ile karşı karşıya kalacağız demektir. Bu manada Toprak Mahsulleri Ofisinin yaptığı destek gerçekten çok güzel, değerli. Bu şekilde en azından yeni hasat mevsimine kadar devam etmesi gerekmekte. Şu anda Toprak Mahsulleri Ofisinin vermiş olduğu fiyatlarla zarar etmenin eşiğinde olan fırıncı esnafı bu uygulamanın devam etmesini istemektedir en azından yeni hasat dönemine kadar. Son olarak buradan herkesin başta Bursa'da yaşayan fırıncı esnafımız olmak üzere 84 milyon Türk insanına sevgilerimi saygılarımı göndermek istiyorum, esenlikler diliyorum. Diyerek sözlerini tamamladı.