BURSA
Giriş Tarihi : 12-05-2022 10:18   Güncelleme : 12-05-2022 10:18

'Tek yol memleket'

11 ay kadar önce kurulmuş olmasına rağmen halkımızdan güzel bir teveccüh görmüş olan Memleket Partisi'nin Bursa İl Başkanı Avukat Güner Aklan ile birçok merak edilene cevap bulduğumuz detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

'Tek yol memleket'

Özkan YILDIRIM/ÖZEL RÖPORTAJ

     ***Başkanım öncelikle bizleri, ekibimizi Memleket Partisi Bursa İl başkanlığında konuk edip misafir ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Sizi tanıyarak isterseniz röportajımıza başlayalım, sonrasında sorularımıza geçeriz.

  -1968 Bursa doğumluyum. Aslen Bulgaristan göçmeniyiz. Babam, dedem burada doğmuşlar. Biz 93 muhaciri dediğimiz göçmenlerdeniz. Buraya geldiklerinde Kestel’in Lütfiye köyüne yerleşmişler. Lütfiye köyündeniz. İlk, orta lise öğrenimimi Bursa'da tamamladım, daha sonra Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandım. 1991 yılında avukatlığa başladım. O yıldan bu yana avukatlık mesleğini sürdürüyorum. Bursa Barosu’nda yönetim kurulu üyeliği, Genel Sekreterlik, Saymanlık, Türkiye Barolar Birliği delegeliği görevlerinde bulundum. Siyasete 2002 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'ne üye olarak atıldım. 2012-2017 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi'nin Yıldırım İlçe Başkanlığı görevinde bulundum, geçen yıl istifa ederek Memleket Partisi İl Başkanlığı görevine geçtim.

   **Memleket Partisi’ne Bursalıların teveccühü ne şekilde başkanım?

  —Şimdi Memleket Partisi 17 Mayıs 2021’de resmi olarak kuruldu, yani 11 aylık bir partiyiz. Bu 11 ay içerisinde Türkiye'de 65 ilde örgütlendik, bu arada kongremizi yaptık, bitirdik.18 Eylül 2021’ de Ankara'da büyük kongremizi gerçekleştirdik ve seçimlere girme yeterliliğini aldık. Yani bu hafta acil bir seçim olsa Memleket Partisi hem milletvekili seçimlerine girebilecek hem de adayını seçimlere sokabilecek duruma geldi. Bursa'da da şu an 11 ilçede örgütlenmiş durumdayız geriye 6 ilçemiz kaldı. 4 tanesi dağ ilçeleri. Şimdi Orhangazi ve İznik’te örgütleniyoruz. Böylelikle Bursa'daki en azından merkez ve çevresindeki bütün ilçeleri tamamlamış olacağız.

  *** Yine bir okuyucumuz İclal Hanım sormuş kadınlara kolaylık sağlanıyor mu? Ekstra kontenjanınız var mı diye? Neler söylersiniz?

BİZDE KADINLARA KONTENJAN YOK EŞİT TEMSİLİYET VAR

  — Bizde ne kadınlara, ne erkeklere kolaylık sağlanıyor. Bizim sistemimizde kontenjan yok, eşit temsiliyet var. Kadın ve erkek konusunda adaylıkları konusunda özellikle fermuar sistemini uyguluyoruz.1kadın,1erkek,1kadın, 1erkek şeklinde. Diğer partiler %20-%30 kontenjan gibi değerlendirme içerisindeler bizde böyle bir ek kontenjan yok. Doğrudan zaten %50-50 kadın erkek eşitliği var. O yüzden kadınlarımıza büyük değer veriyoruz.

6 TEMEL İLKEMİZ OLMAZSA OLMAZIMIZ

Bizim partimizin 6 temel ilkesi var. İlki Atatürk ilke ve inkılaplarına sahip çıkmak. Atatürk'le sorunu olanları Memleket Partisi’nde istemeyiz. İkincisi terörün her türlüsüne nereden gelirse gelsin kim tarafından gelirse gelsin şiddete karşı çıkmaktayız. Organik ya da inorganik terörle bir bağlantı içerisinde olan insanlarla, gruplarla, ekiplerle gizli ya da örtülü destekleyenlerle bir ilişkimiz olmaz. Bunun yanında siyaseti rant olarak görenlerle olmaz, doğaya ve çevreye saygılı bir partiyiz. Kadın şiddetini yüksek sesle her zaman söyleyen bir partiyiz ve bir de her türlü ayrımcılığa karşı çıkan bir siyasi yapıyız. Dil, din, ırk, mezhep her türlü ayrımcılığa da karşıyız. Bu 6 temel ilke ile kuruldu Memleket Partisi ve bu 6 ilkenin de sonuna kadar arkasında olmaya devam edecek.

  ****Aslında cevap da vermiş oldunuz ama İsmail Bey soruyor Memleket Partisi ortada mı sağda mı solda mı diye bir soru sormuş başkanım?

NE SAĞDAYIZ NE SOLDA ATATÜRK’ÜN YOLUNDA BİR PARTİYİZ!

 — Şöyle söyleyebiliriz, siyasi yelpazenin neresindeyiz, biz herhangi bir şekilde sağda ya da solda tanımlamıyoruz. Bizim tüzüğümüzde herhangi bir şekilde partimizin sol ya da sağda olduğu ya da muhafazakâr bir yapı olduğu şeklinde bir şey yok. Sadece genel başkanımızın söylemiş olduğu gibi ne sağdayız ne soldayız Atatürk'ün yolunda bir partiyiz. Kendimizi herhangi bir yelpazenin herhangi bir bölümünde tanımlamıyoruz.

  *** Bir değerli Hanım okuyucumuz son zamanlarda yaşanılan hayat pahalılığı ile ilgili bir soru sormuş başkanım?

EN ÖNEMLİ SORUN HAYAT PAHALILIĞI

   —Şu an için evet ülke insanımızın En önemli sorunu hayat pahalılığı ve alım gücündeki düşüklük gerçekten de. Asgari ücret 4 bin 250 liraya çıktı arttırıldı ama maalesef daha asgari ücret insanlarımızın eline geçmeden o bir ay içerisinde %25'i gitti doğrudan eridi. Şu an için asgari ücret neredeyse yarıdan fazlası azaldı. Çünkü %75/80 enflasyon var. Bazı kalemleri vesaire ele aldığınızda benzin, mazot vs  %100’den de fazla yükseldi. Bu nedenle ortalama bir enflasyon %100’e yakın. Marketteki fiyatlar her gün değişiyor. Marketlerde etiketler değişmesine rağmen kasalara hemen yansımadığından dolayı bu yönde sıkıntılar dahi olabiliyor.

TARIMA HAYVANCILIĞA YERLİ ÜRETİME MUTLAKA DEVLET DESTEK OLMALI

 Özellikle tarımda ve hayvancılıkta köylü Çiftçi desteklenmediği sürece ya da girdilerin maliyetleri düşürülmediği sürece ithale yönelik çalışmalar devam ettiği sürece bu zamlar kaçınılmaz olacaktır. Çünkü siz Dolar üzerinden bir mal ithal ediyorsanız ki öyle,  dolar arttığı zaman anında fiyat da artacak maliyeti arttığı için. Siz üretmek zorundasınız mutlaka yerli üretim olmalı. Yerli tohum olmalı, yerli gübre olmalı, yerli hayvan ırkları olmalı, çiftçi desteklenmeli, bir şekilde sübvanse edilmeli ve ülkenin boş tarım alanlarının her tarafı mutlaka ekilebilir bir hale getirilmeli bu konuda özel bir program yürütmek zorunda devlet.

  ****Muharrem İnce Bursa'yı çok seviyor, her fırsatta geliyor yine gelecek mi diye soruyor bir takipçimiz.

    —Evet doğru. 10 gün önce geldi yine sayın genel başkanımız bir iftar programı neticesinde kentimize. Yalova yakın olduğu için çok sık geliyor partimizin kurulduğundan beri 6 kere geldi Bursa'ya. Açılışlara geldi, çalışmalara geldi. Her fırsatta geliyor yine gelmeye devam edecektir gerçekten de söylediğiniz gibi sayın genel başkanımız Muharrem İnce'nin Bursa'ya karşı sevgisi sempatisi çok üst seviyede.

  *** Peki, Başkanım 20 yıldır Bursa hak ettiğini alıyor mu diye soruyor Hasan Bey?

BURSA ÇOK KAN KAYBETTİ

  —Gerçekten hak ettiğini alamıyor Bursa. Son yıllarda çok geriye gitti Bursa, çok kan kaybetti. Aslında baktığınızda eski Bursa yok. Yeşil Bursa zaten kalmadı, ancak bir yandan da Merkezi hükümetten yeterince destek alamıyor Bursa. Üretiyor, katma değer yaratıyor, sanayisi çok güçlü bir il turizmi aynı şekilde tarihi, tarımı aynı şekilde çok güçlü bir il olmasına rağmen çok üretmesine rağmen üretirken tüketmesine rağmen yeterli desteği alamıyor. Halen hızlı tren ki normal trene döndü aslında fakat Bursa'ya gelmedi. Bunun yanında Yenişehir Havaalanı’nda bir türlü istenilen seviyede değil, ulaşım anlamında randımanlı değil. Bursalı maalesef Bursa'da havaalanına olmasına rağmen İstanbul'a giderek uçuşlarını gerçekleştiriyorlar. Bu konuda bir türlü çözüm sağlanamadı şehir içi ulaşımda da sorunlar var, dikey yollar açılmıyor. Dolayısıyla trafik tam bir kâbus, bunun yanında betonlaşan bir Bursa'yı görüyoruz. İşte yanımızda Doğanbey’i  görüyorsunuz, buralarda yaşayan insanlar da aslında çok memnun değiller. Bursa'nın bağrına saplanmış hançer gibi Doğanbey maalesef burada duruyor. Bu Büyükşehir ve Osmangazi Belediyesi'nin Osmangazi'ye yaptığı en büyük kötülüklerden biri olarak kaldı. Bunun yanında sanayi aynı şekilde doğru programlanamıyor boş sanayi alanları var bunlar doldurulmadan yeni sanayi alanları açılıyor şehrin içerisinde hala fabrikalar üretime devam ediyor. Bununla ilgili doğru düzgün bir planlama yok açıkçası. Bursa bu anlamda da sorun yaşayan bir kent aynı zamanda. Yunuseli Havaalanı ’n da orada imara açılması tartışması var, bu durum iştah kabartıyor ama Bursa'nın meydanlara ve insanların nefes alacakları yerlere ihtiyacı var. Konutlar gerçekten çok yüksek katlı yapılıyor eskiden gelen bu bir buçuk emsaller ile birlikte büyük sorunlar yaşandı, şimdi gerçi durduruldu ama yeterince sosyal donatı alanları sağlanmadan yollar açılmadan buradaki nüfusu ikiye katlayarak sorunu şehrin içinde daha da büyütüyoruz. Sonrasında da çözüm yolları aramaya çalışıyoruz. 

   Biz herhangi bir ittifakta değiliz Cumhur İttifakı’nda da değiliz millet ittifakında da yer almıyoruz şu ana kadar yer almamak konusunda fikrimiz var ne Cumhur ne millet tek yol memleket sloganı ile ilerliyoruz.

   *** Başkanım, röportajımız da bayağı uzadı son olarak buradan Bursa’da ve yurt genelinde yaşayan vatandaşlarımıza ne gibi mesajlar vermek isterseniz neler söylemek istersiniz?

SEÇİMLE BİRLİKTE GERÇEK RAKAMLAR ORTAYA ÇIKACAK

  — Biz yeni kurulan bir partiyiz, yaşı genç bir partiyiz. En son kurulan partiyiz ama seçilme yeterliliğini kazanan ilk partiyiz, bu da teveccühü, ilgiyi gösteriyor. Kurumsal kimliğe ulaşmak sistemi biraz daha düzenlemek için zamana ihtiyacımız var. Ancak daha seçim sathına girmiş değiliz. Daha bir erken seçim kararı da alınmış değil. Bu saatten sonra pek alınacağını da düşünmüyorum zaten. Yerel seçimler 2024 yılında yapılacak. Memleket Partisi bir seçim görecek ve o seçimde zaman zaman gösterilen anketlerden çok daha farklı sonuçlar çıkaracağını şimdiden söyleyebilirim. Genel başkanımızın bir tanınmışlığı var genel başkanımızı herkes tanıyor diğer partiler gibi değiliz. Diğer adaylar gibi olmayacağız, biraz seçim sathına girilmesi gerekiyor ki genel başkanımızın tekrar adaylığı ile birlikte bu sonuca çok daha farklı ulaşacağız. Memleket Partisi 11 ay önce kurulan yeni bir parti olmasından dolayı partinin çok tanınmışlığı yok, bayramı da atlattık bizde artık alanlarda olacağız daha çok standartlarımız olacak partimizi daha çok tanıtacağız ve Memleket Partisi ismi Türkiye kamuoyunda daha çok konuşulacak Muharrem İnce'nin kurduğu Parti olarak daha çok gündeme gelecek o zaman gerçek oy oranını hep birlikte görmüş olacağız. Bizi zaman zaman bir bölen gibi düşünüyorlar Cumhuriyet Halk Partisi'ni bölmek gibi düşüncemiz yok. Bizim partimizde siyaset yapan arkadaşlarımızın zaten büyük çoğunluğu daha önce hiç siyaset yapmamış insanlar ve herhangi bir şekilde sağ sol şeklinde bir yapının içinden gelmeyen siyasetin çok aktif noktalarında olmayan genel başkanımıza ilgi duyan genel başkanımızın ülkenin sorunlarını iyi bildiğine inanan ve çözüm yollarını bildiğine inanan insanlar destekliyor. Bu anlamda büyük bir avantajımız var bir genel başkan avantajımız var, biz de bunu önümüzdeki süreçte de göreceğimize inanıyoruz, son olarak buradan başta Bursa'da yaşayan halkımız olmak üzere yurt genelinde yaşayan bütün vatandaşlarımıza Bursa'dan sevgilerimi, saygılarımı, göndermek istiyorum, esenlikler diliyorum. Diyerek sözlerini tamamladı.