BURSA
Giriş Tarihi : 12-07-2021 09:09   Güncelleme : 12-07-2021 09:25

Tek gayem var Dutluca'ya hizmet

Orhangazi İlçemizin yemyeşil doğası ve zeytinlikler arasında yer alan ayrıca dutuyla da meşhur Dutluca Mahallemizin başarılı muhtarı Sayın Mustafa Kayabay ile muhtarlık sürecinde geçmiş olan yaklaşık iki buçuk yılı değerlendirdiğimiz güzel, detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

Tek gayem var Dutluca'ya hizmet

Özkan YILDIRIM

Öncelikle Mustafa Muhtarım, bizleri ekibimizi bu güzel mahallenizde konuk edip ağırladığınız için teşekkür etmek istiyorum. Mustafa Kayabay kimdir? Sizi tanıyarak röportajımıza  başlayalım isterseniz sonrasında elbette değişik konularla ilgili çeşitli sorularımız da olacak?

600 YILLIK OSMANLI KÖYÜ

Bizlere ,mahallemize böylesine güzel bir ilgi göstermiş olmanızdan ve buralara kadar gelmiş olmanızdan  dolayı ben de sizlere teşekkür etmek istiyorum. Ben Mustafa Kayabay 1962 Dutluca Köyü doğumluyum ,doğma büyüme buralıyım. Dedelerimiz ,ninelerimiz 600 yıl öncesi Orta Asya'dan  gelmişler buralara yerleşmişler, köyümüzçok  eski Osmanlı köyüdür. Yerleşim olarak onunda öncesi vardır. Bizim çocukluğumuzda sebze, İpek böcekçiliği,  tütüncülük vardı köyümüzde şimdi fazla bir şey kalmadı. Herkes Zeytin ile uğraşıyor ama zeytin de pek tatmin etmiyor gençlerimiz kaçmış durumda, zeytin üretimi pek  cazip değil maliyetli getirisi de eskisi gibi değil. Bizim gençlerimizin çoğu fabrikalarda çalışır. yüzde 98'i emeklidir köyümüzde yaşayanların ,kadınlarımız da emeklidir. Genelde herkes emekli. Bu çevrede Sanayi olduğu için Gemlik'te Orhangazi'de gençlerde oralarda çalışıyorlar.

Peki Muhtarım şimdi de gelelim isterseniz sizin muhtar olma sürecine. Nasıl oldu? Bu istek bu şevk ve sonrasında aday olma süreciniz?

STK BAŞKANLIKLARI AZALIK DERKEN...

Bütün kademelerinde görevlerinde bulundum köyümüzde. Avcılar kulübü başkanlığından  tutun, Gençlerbirliği Spor Kulübü başkanlığına, kooperatif başkanlığına. Şu anda Dayanışma, güzelleştirme Derneği kurduk köyümüze. Dernek başkanlığına Cami Kur'an kursu yaptırma Derneği Başkanlığı var. Orada da bulundum bütün görevlerde bulundum,tabi ki  köy sevdası bu. Bizim için elini taşın altına koyma  çok önemli. Hizmet  aşkıyla ilgili  bir şey bu, 2014/19 yılları arasında yine köyümüzde azaydım, 2019 seçimlerinde muhtar adayı oldum seçildim. Buradan beni destekleyen, desteklemeyen  herkese değerli insanlarımıza sevgilerimi ve saygılarımı göndermek istiyorum.

BEKİR BAŞKANIMIZ ÇOK İYİDİR, İLGİLİDİR

Muhtarlıkta  neredeyse iki buçuk yıl geçti, görev süremizin neredeyse  yarısını geçirmiş olduk. O zamandan  bu zamana çok şey değişti. İnsanların görüş açısı  değişti öncelikle. Milletimize, devletimize zeval vermesin gayet güzel şeyler de oluyor oldu köyümüzde. İstediğimiz zaman bütün daire amirleri ,birimleri   elinden geldiğince yardımcı oluyorlar. Bekir Başkanımız çok iyidir her konuda yardımcı olmaya çalışır önceki dönemden kalan maddi yetersizlikler, ekipman yetersizliği, eleman yetersizliği gibi şeyler oldu. Bekir başkanımız da onlarla uğraşıyor, her zaman bizim yanımızda olmaya çalışıyor gerçekten buradan değerli başkanlarımıza teşekkürlerimi  göndermek  istiyorum.

KÖY GÖREVLİMİZ YOK OLMASINI İSTERİZ

Peki Muhtarım Dutluca mahallemizde  şu olsa güzel olur ,şöyle bir hizmet gelirse iyi olur dediğiniz neler var acaba halihazırda?

Bizim Köy görevlimiz yok. Köy görevlisi olsa iyi olur belediyenin de yükünü azaltır,muhtarlarında yükünü azaltır. Yeri geliyor dağlarda geziyoruz su peşinde ,yeri geliyor kanalları temizliyoruz kürekle. Orhangazi Merkez Mahalle muhtarlarına benzemez bizim işimiz. Uedaş olsun ,BUSKİ olsun, temizlik işleri olsun ,Park Bahçeler olsun.Hepsi  On Numara, çalışan ekiplerimiz. Orhangazi'de öyle bir sıkıntımız yok şükürler olsun ama dediğim gibi köy görevlimiz yok.Köy görevlimiz olursa iyi olur güzel olur diye söyleyebilirim.

Sivil toplum kuruluşu  çalışmaları ,Dernek çalışmaları derken hep hayatınızda Dutluca baş rol deymiş. Köyünüze hizmet ile  geçmiş nerdeyse bütün hayatınız. 2014/19 arası aza olarak ve de şimdi iki buçuk senedir de muhtarsınız. Buradan sizi destekleyen Muhtar olarak görmek isteyen Dutluca Mahallesi'nde yaşayan insanlarımıza neler söylemek istersiniz muhtarım?

İMAM LOJMANININ İNŞAATINA BAŞLADIK

Bizim insanımız hep birbiriyle akraba ,bizim insanımızdan sıkıntı gelmez her koşulda halkımızın desteğini alıyoruz. Öyle bir prensip edindik ki yaşlılarımıza, büyüklerimize danışmadan kendi başıma karar alma şeyimiz pek yok. Dedikoduya maruz kalmamak için mesela caminin kurşunlarını  sattık artan parayla da imam evinin lojmanına başladık, altta  Kur'an kursu sağlık odası üste de imam lojmanı olarak olacak. İmamımız şu an okulda kalıyor 40-45 metrekarelik bir yerde tabii ki bu büyük sıkıntı bunun yapımıyla ilgili Sayın başkanımız harfiyat desteği  yaptı.

BÜYÜKŞEHİR VE ORHANGAZİ BELEDİYEMİZE SONSUZ TEŞEKKÜRLER

Ama İnşallah Bursa Büyükşehir Belediye başkanımızın da desteği ile en kısa zamanda tamamlanmasını ümit ediyoruz. Orhangazi ekibimiz ne kadar iyi ise Bursa ekibimizde çok iyi. BUSKİ genel müdürümüz Güngör Güleç çok sevdiğimiz bir arkadaşımız. Yol şube daire başkanımız ,  Ayrıca yol şube müdürümüz İsmail Gümüş,Fen İşleri müdürümüz Hakan Bey hepsi on numara insanlar bir sıkıntımız olduğunda hemen ilgilenirler Orhangazi ekibimizde aynı şekilde.

AŞILANMAYI İHMAL ETMEYELİM

İki buçuk yıla yakındır muhtarlık yapmaktayım ama tabii bunun neredeyse bir, bir buçuk yılı  pandemi sürecinde geçti, pandemi süreci zarfında da yine elimizden gelen bütün  çalışmaları yaptık,ortaya koymaya çalıştık. Şimdi işte biliyorsunuz uzun zaman önce aşılamalar başladı bütün herkesi ben buradan  aşılarını olmaları yönünde davet etmek istiyorum. Çünkü bu sonuçta aşılamanın artmasıyla bu illetten kurtulacağız.

ŞİMDİDEN BÜTÜN İSLAM ALEMİNİN KURBAN BAYRAMLARINI KUTLAMAK İSTİYORUM

Zeytin zamanı, bayramlarda, hafta sonlarında gelen giden insanlarımız çoğalıyor artıyor  köyümüz canlanıyor. Başta Dutluca Mahallesi'nde, Orhangazi'de, Bursa'da yaşayan hemşehrilerimiz olmak üzere 84 milyon Türk insanın, bütün İslam aleminin yaklaşmakta olan Kurban Bayramlarını  şimdiden kutlamak istiyorum, sağlık, sıhhat, afiyet, esenlikler diliyorum.