KADIN-YAŞAM
Giriş Tarihi : 21-06-2022 16:12   Güncelleme : 21-06-2022 16:17

Tek ayak üstünde dengede duramıyorsanız...

Yurt dışında 12 yıldan beri devam eden çalışma sonuçlandı. İngiltere, Amerika, Avustralya, Finlandiya ve Brezilya’dan çok sayıda uzmanın birlikte yaptığı bu çalışmanın sonuçları dünyada büyük yankı uyandırdı. İşte ses getiren o çalışma...

Tek ayak üstünde dengede duramıyorsanız...

Hiç bir yerden destek almadan sadece 10 saniye tek ayak üzerinde dengede durabiliyor musunuz? Araştırmalar, tek ayak üzerinde 10 saniye dengede kalamayan orta yaşlı ve yaşlı insanların, 10 yıl içinde ölme ihtimalinin, yapabilenlere göre neredeyse iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Bir kişinin dengeyi ne kadar iyi sağlayabildiği, sağlıkları hakkında bir fikir verebilir. Örneğin önceki araştırmalar, tek ayak üzerinde denge kuramama durumunun daha büyük bir felç riskiyle bağlantılı olduğunu gösteriyor. Dengesi zayıf olan kişilerin zihinsel gerileme testlerinde daha kötü performans gösterdiği ve bunama ile bir bağlantı düşündürdüğü bulunmuştur.

basliksiz-16.jpg

12 YILLIK ÇALIŞMA TAMAMLANDI

İngiltere, ABD, Avustralya, Finlandiya ve Brezilya'dan uluslararası bir uzman grubu, denge ve ölüm oranı arasındaki ilişkiyi inceleyen, türünün ilk örneği olan 12 yıllık bir çalışmayı tamamladı. Araştırma gözlemsel olmasına ve nedenini belirleyememesine rağmen, bulguları çarpıcıydı. Orta ila sonraki yaşamda 10 saniye boyunca tek ayak üzerinde duramama, önümüzdeki 10 yıl içinde herhangi bir nedenle ölüm riskinin neredeyse iki katına çıkmasıyla bağlantılıdır. Sonuçlar British Journal of Sports Medicine'de yayınlandı.

Bulgular o kadar keskin ki, Rio de Janeiro'daki Clinimex egzersiz tıbbı kliniğinden Dr Claudio Gil Araujo liderliğindeki araştırmacılar, yaşlı insanlar için rutin sağlık kontrollerine bir denge testinin dahil edilmesi gerektiğini öne sürüyorlar. Aerobik kondisyon, kas gücü ve esnekliğin aksine, denge nispeten hızlı bir şekilde azalmaya başladığı yaşamın altıncı on yılına kadar iyi korunma eğilimindedir. Bununla birlikte, denge değerlendirmesi, muhtemelen bunun için standart bir test olmadığı için orta yaşlı ve yaşlı kişilerin sağlık kontrollerine dahil edilmez. Şimdiye kadar, düşmeler dışındaki klinik sonuçlarla dengeyi ilişkilendiren çok az kesin veri vardı.

244274764-4859210184103899-1389950245449466300-n.jpg

TEST NORMAL YÜRÜYÜŞE SAHİP İNSANLAR ÜZERİNDE DENENDİ

Çalışma için 2008-2020 yılları arasında yaşları 51 ile 75 arasında değişen ve stabil yürüyüşe sahip toplam 1.702 kişi takip edildi. Başlangıçta, katılımcılardan herhangi bir ek destek olmaksızın 10 saniye boyunca tek ayak üzerinde durmaları istendi. Testi standart hale getirmek için, katılımcılardan serbest ayaklarının önünü, kollarını yanlarından tutarak ve bakışları dümdüz ileriye sabitlerken diğer alt bacağın arkasına yerleştirmeleri istendi. Her iki ayakta en fazla üç denemeye izin verildi.

Beşte biri testi geçemedi. Sonraki on yılda 123 kişi çeşitli sebeplerden öldü. Yaş, cinsiyet ve altta yatan koşulları hesaba kattıktan sonra, 10 saniye boyunca tek ayak üzerinde desteksiz duramamak, herhangi bir nedenden dolayı ölüm riskini %84 oranında artırdı. Araştırmacılar, katılımcıların hepsinin beyaz Brezilyalı olması da dahil olmak üzere çalışmanın sınırlamaları olduğunu söyledi, bu da bulguların diğer etnik kökenlere ve uluslara daha yaygın olarak uygulanamayacağı anlamına geliyor.

ÖLÜM RİSKİ SÖZ KONUSU

Yine de araştırmacılar, 10 saniyelik denge testinin “hasta ve sağlık profesyonelleri için statik denge konusunda hızlı ve nesnel geri bildirim sağladığı” ve “orta yaşlı ve yaşlı erkek ve kadınlarda ölüm riskiyle ilgili faydalı bilgiler eklediği” sonucuna vardı.