KÜLTÜR
Giriş Tarihi : 19-06-2022 16:14   Güncelleme : 19-06-2022 16:48

Tarihin seyrini değiştiren keşif

Kayseri'de tarihin seyrini değiştirecek bir keşif... İncesu arkeolojik kazılarında Anadolu'nun en büyük Bizans mozaiği bulundu.

Tarihin seyrini değiştiren keşif

Kayseri Müzesi denetiminde devam eden İncesu kazılarında şimdiye kadar, Geç Roma, Erken Bizans'a ait sivil konut örnekleri, geometrik ve bitkisel figürler ile Grekçe, Latince yazıtlar gün yüzüne çıkarıldı.

İlk bulgulara göre M.S. 4. yüzyıl sonrası Geç Roma, Erken Bizans'a ait sivil konut örnekleri olduğu değerlendirilen yapıda yaklaşık 300 metrekare, sağlam mozaik taban döşemeler tespit edildi.

Başkan Memduh Büyükkılıç, kültürel çalışmalarının en güzel örneklerinin ortaya çıkmaya başladığını söyledi. Büyükkılıç, "10'dan fazla odası açılan, halen kazı çalışmaları devam eden yapı, tespiti yapılan İç Anadolu'daki en büyük mozaikli yapı olarak dikkat çekiyor" diye konuştu.

İKİ ÖNEMLİ YAPIT

Kurtarma kazılarında, geometrik süslemelerin hâkim olduğu, yaptıran şahısların isimlerinin ve bitkisel figürlerin de yer aldığı yapıda iki mozaik-yazıt görüldü.

Üzerinde Latince bir yazıt bulunan mozaik, dikdörtgen planlı bir yapının tabanında yer alırken, üzerinde Grekçe bir yazıt bulunan diğer mozaik ise kısmen korunmuş olan bir duvarla çevrili bir başka binanın tabanına döşenmiş bulundu.

SIRLARI ÇÖZÜLDÜ

Mozaiklerin üzerindeki yazılar da yapılan çalışmalar neticesinde belirlendi.

Latince mozaikte, '30. yıldönümü vesilesi ile ve 40. yıla ulaşması için dualarımızla.

Bu bina (fabrica), dostu (comes) Hyacinthos'un önderliğinde inşa edildi.

"Sen, ey bina, şimdi en görkemli düzeye ulaştın" ifadeleri yer alıyor. Grekçe olan mozaikte ise "Sağlıklı olarak gir" veya "Sağlıklı isen gir" yazıyor.

Ayrıca kazı çalışmaları kapsamında bu sene çıkan Uakinthos Kometos zamanında yapıldığı tahmin edilen Epi Uakithou Kometos Ktistou yazıtı da yer alıyor.