BURSA
Giriş Tarihi : 01-07-2021 09:19   Güncelleme : 01-07-2021 09:19

Tarihi Cumalıkızık'ta sultanlara layık hizmet anlayışı ile

Cumalıkızık’ın ender bayan işletmecilerinden “Sultan Gözleme Evi”nin sahibi Sultan Hanım’la güzel, kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Tarihi Cumalıkızık'ta sultanlara layık hizmet anlayışı ile

Özkan YILDIRIM

Sultan Hanım öncelikle sizi tanıyarak röportajımıza başlayalım isterseniz? Sonrasında Sultan Gözleme Evi’nin geçmişten bugünlere gelen sürecini anlatırsanız sevinirim?

 Bizlere böylesine güzel bir sayfa ayırdığınız için öncelikle teşekkür etmek isterim. Ben Sultan Uçak, 1970  Afyon doğumluyum. 35 senedir Cumalıkızık’tayız.  Bu tarz işler hoşuma gidiyordu. Büyüklerimiz uzun yıllar önce burada gözleme açmamız için çadır kurdular, sonrasında satıştı, pazardı derken 10 sene önce kendi gözleme evimizi açtık. Evliyim bir kızım var, oda okudu mühendis oldu.

GÖZLEME ÇEŞİTLERİMİZLE KAHVALTIMIZLA  1  NUMARAYIZ..

             Sultan hanım, gözlemeden başka neler var? Çeşitleriniz nelerdir?

Aslında kahvaltı evi ama biz gözlemeyi öne koyduk. Gözleme, serpme kahvaltı, mantı gibi ürünlerimiz mevcuttur. Serpme kahvaltıda 20-25 çeşit  kahvaltılık ürünümüz mevcut, ek ilavelerimizde var. Patates kızartması, sucuklu yumurta, kuymak, menemen gibi ilavelerimiz mevcuttur. Gözleme çeşitlerimizde çok fazla. Ispanaklı, patatesli, patlıcanlı, peynirli, kaşarlı, kıymalı, ballı, sucuklu, şekerli  olmak üzere ona yakın gözleme çeşidimiz bulunmaktadır.

•             Güzel bir gözlemenin püf noktaları neler acaba?

Güzel bir gözlemenin püf noktaları , öncelikle hamurun  yumuşak olması  ve güzel açılması lazım. sonra  hızlı ateşte pişirilmesi şart.

•             Peki, Sultan Hanım gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

Biz burada marka olma yolunda ilerliyoruz. Neredeyse 25  yıldır reçel gibi doğal ev ürünleri üretiyoruz. Hiçbir kimyasal kullanmıyoruz. Meyvelerimiz tamamen kendi bahçemizdendir. Tamamen doğal ürünlerimiz var. Köydeki bütün kadınlar aynı şekildedir. Gelen misafirlerimiz giderken doğal olarak üretmiş olduğumuz ürünlerimizden de alabiliyorlar.

DOĞAL LEZZETLERİN ADRESİ

•             Peki, buraya gelen konuklarınıza neler söylemek istersiniz? İnsanlar buraya geldiklerinde neler bulacaklar?

Ürünlerimizi özellikle fiyatına bakmaksızın kaliteli seçip, kaliteden ödün vermeden 9 yıldır devam ediyoruz. Çok güzel bir müşteri portföyümüz var. Devamlı müşterimiz çok fazla, artık onlarla aile olduk. Yurtdışından bile her sene bizi ziyarete gelen yabancı misafirlerimiz var. Biz bunu güler yüzümüze  bağlıyoruz. En temiz işletme olma yolunda ilerliyoruz. Temizlik, güler yüz ve kaliteli hizmetimizle öne çıkmak istiyoruz.

    Mevsiminde domates salçamızı, kahvaltılık salçamızı ve menemenimizi hazırlıyoruz. Patlıcanlarımızı hazırlıyoruz. Peynirlerimiz, tereyağlarımız özel mandıradan geliyor. Ezine peynirimiz dillere destan… Tereyağımızı birçok müşterimiz giderken satın alarak gitmek istiyor. Domatesimiz, salatalığımız bile mevsiminde kendi bahçemizden, değilse tanıdığımız çiftçilerden alıyoruz. Zeytinleri kendimiz kuruyoruz. Zeytinlere bile çok fazla talep var. Kendimize kadar yettiği için satamıyoruz. Kuymağımızın mısır unu, peyniri Karadeniz’den geliyor. Karadenizli çalışanlarımız var. Sucuğumuz Afyon’dan özel geliyor. Zaten Afyonluyuz. Patateslerimiz, Afyon Sarı Patateslerden özel olarak getiriyoruz. Her şeyimiz özel ve özenli, o yüzden ben bu kadar çok puan alıp, birden öne çıkmamıza bağlıyorum.  Konağımız çok güzel, sobalı odalarımız var. Masalarımız, yer sofralarımız, televizyonumuz, açık ve kapalı alanlar mevcuttur. Nerede oturmak isterlerse misafirlerimizi ağırlıyoruz.

PANDEMİ SÜRECİNDE MİSAFİRLERİMİZİ  ÇOK ÖZLEDİK

 Son olarak neler eklemek istersiniz? Köyünüz hakkında vatandaşlarımıza, halkımıza ne gibi mesajlar vermek istersiniz?

700  küsür  yıllık köyümüze herkesi bekleriz. Sadece kahvaltı için değil, çok güzel tarihi sokaklarımız, tarihi binalarımız var. Bu ortamı yaşamak, bu ortamı yaşarken yemeklerini böyle güzel bir konakta yemeleri için herkesi davet ediyoruz. Bize her yerden ulaşabilirler. İnternet adresimiz, Instagram,  Foursquare adresimizden bize rahatlıkla ulaşabilirler. Telefonumuz her yerde mevcuttur. Arayabilirler, gelebilirler, inceleyebilirler. Biz de memnuniyetle onları ağırlarız.

CUMALIKIZIK’TAKİ DOĞAL DOKU MUTLAKA KORUNMALI

Son olarak eklemek istediğim bir husus var. Son zamanlarda  dışarıdan gelen büyük sermaye grupları  buradan yer almaya başladılar. Ben şahsen bu konuda huzursuzum ve daha birçok Cumalıkızıklı bu hususta çok müzdaripler.  Burasının bu doğal ortamının bozulmaması lazım bu hususta devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz. Burası bu şekilde doğal olduğu için  2020 yılında dahi gözde , insanlar konuklarına karşı aile sıcaklığıyla hizmet ediyorlar. Fakat o büyük şirketler bu tarzda bir hizmet vermez,veremez. O yüzden mutlaka buranın 700 küsür yıllık dokusunun yine aynı bu şekilde korunması lazım diye düşünüyorum. Başta Bursa’da yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere bütün doğa severleri, tarih severleri ,gezginleri işletmemize bekliyorum. Herkese sağlık ,sıhhat, afiyet ve esenlikler diliyorum.  Diyerek sözlerini tamamladı.

MUTLAKA GİDİN MÜKEMMEL LEZZETLERİ FARK EDİN

   Cumalıkızık’ın en merkezi konumunda olan ,lezzetleri ve işini iyi bilen personeliyle ünlü Sultan Gözleme Evi’nin 9 yıldır işletmeciliğini yapan Sayın Sultan Uçak’a çalışmalarında başarılar diliyor ve son olarak  eklemiş olduğu Cumalıkızık’ın doğal ve tarihi dokusunun korunmasıyla ilgili yorumlarına da  sonuna kadar katıldığımızı eklemek istiyorum. Ayrıca sıcak bir aile ortamında kahvaltısı etmek isteyen, diğer lezzetlerden yemek isteyen bütün lezzet severlere de ayrıca gönül rahatlığıyla bu güzel işletmeyi tavsiye etmek istediğimi de son olarak eklemek istiyorum.

Adres: Cumalıkızık Mahallesi, Eğrek Sok No:9 Yıldırım/BURSA

web: sultangozleme.com

Instagram: sultangozlemeevi

Facebook: Sultan gözleme evi / @kahvaltininsultani