SPOR
Giriş Tarihi : 04-07-2022 19:59   Güncelleme : 04-07-2022 20:06

Süper Lig'de 2022-2023 sezonu fikstürü belli oldu! İşte merak edilen derbi tarihleri

Süper Lig'de 2022-2023 sezonu fikstürü çekildi. Türkiye Futbol Federasyonu Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde gerçekleşen kura çekimi sonucu takımların maç takvimi ve derbi tarihleri belirlendi.

Süper Lig'de 2022-2023 sezonu fikstürü belli oldu! İşte merak edilen derbi tarihleri

Spor Toto Süper Lig'de 2022-2023 sezonu fikstür çekimi bugün yapıldı. Dev heyecan Türkiye Futbol Federasyonu Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde yaşandı. Kura çekiminin ardından takımların fikstürü belli oldu.

Süper Lig'de 2022-2023 sezonu fikstür çekiminde açılış konuşmasını yapan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, "18 gündür iş başındayız. Kısa zamanda çok önemli adımlar attık. Acil çözüm bekleyen 6 önemli konuyu hiç vakit kaybetmeden hayata geçirdik. Yabancı uygulamasını 1 yıl aynı şekilde devam ettirme kararı aldık. 21 yaş altı 3 tane 10 sefer milli olmuş oyuncuyu Süper Lig kulüpleri takımına katabilecek. Kulüp harcama limitlerine yeni düzenleme getirdik. Kangren haline gelmiş yayın ihalesini çok kısa sürede bitirdik. SSK ve vergi borçlarından muafiyeti uzattık. Rezerv Lig'i getirdik. Deplasman seyircisi yasağını kaldırdık. Misafir takım seyircisini yüzde 10'dan 30'a kadar çıkardık. Bu hafta MHK ve kurullar ile ilgili çalışmalarımızı da bu hafta inşallah bitireceğiz" dedi.

"150 ÜLKEDE YAYINLANMASI İÇİN YENİ BİR HEDEF KOYDUK"

Süper Lig'in 150 ülkede yayınlanmasını hedeflediklerini belirten TFF Başkanı Büyükekşi, "Dijitalleşmeyle ilgili önemli çalışmalarımız var. Yıllardır ihtiyaç olan ve acil olan konularda önemli adımlar atacağız. Süper Lig'e değer katacak yeni projeler için adımlar atıyoruz. Süper Lig'in dünyada bilinirliğini artırmak için birçok çalışma yapıyoruz. Ligin 150 ülkede yayınlanması için yeni bir hedef koyduk. Bu sayı önemli, artırmayı arzu ediyoruz. Anadolu kulüplerinde seyirci sayılarımız son derece az. Farklı etkinlikler yaparak bir taraftan seyirci sayısını, bir taraftan gelirlerini artırmak için çalışmalar yapıyoruz" açıklamasını yaptı.

13 KASIM'DA LİGE ARA VERİLECEK

Türkiye Futbol Federasyonu Maç Planlama Müdürü Besim Yalçın, formata dair açıklamalarda bulundu. Besim Yalçın, "Bu sezon Dünya Kupası nedeniyle 13 Kasım'da lige ara vereceğiz. Dünya Kupası dönüşü ilk müsabakalar 24 Aralık'ta oynanacak" dedi.
 

SÜPER LİG'DE İLK HAFTA MAÇLARI

Antalyaspor - Galatasaray
Karagümrük - Alanyaspor
Ankaragücü - Konyaspor
Başakşehir - Kasımpaşa
Giresunspor - Adana Demirspor
Sivasspor - Gaziantep FK
Beşiktaş - Kayserispor
Fenerbahçe - Ümraniyespor
İstanbulspor - Trabzonspor

*Spor Toto Süper Lig'in ilk haftasını Hatayspor BAY geçecek.

DERBİ HAFTALARI

Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un birbirleriyle ligin ilk yarısında oynayacakları maçların haftaları belli oldu.

- 4. Hafta: Trabzonspor - Galatasaray
- 8. Hafta: Beşiktaş - Fenerbahçe
- 10. Hafta: Beşiktaş - Trabzonspor
- 13. Hafta: Galatasaray - Beşiktaş
- 15. Hafta: Trabzonspor - Fenerbahçe
- 18. Hafta: Fenerbahçe - Galatasaray

19 TAKIM MÜCADELE EDECEK

İşte Süper Lig'de 2022-2023 sezonunda mücadele edecek takımlar:

Adana Demirspor, Alanyaspor, Antalyaspor, Beşiktaş, Fatih Karagümrük, Fenerbahçe, Galatasaray, Gaziantep, Giresunspor, Hatayspor, İstanbul Başakşehir, İstanbulspor, Kasımpaşa, Kayserispor, Konyaspor, MKE Ankaragücü, Sivasspoor, Trabzonspor, Ümraniyespor

8 TAKIM İSTANBUL'DAN

Süper Lig'de 2022-2023 sezonu 19 takım üzerinden oynanacak. Bu ekiplerin 8 tanesi İstanbul'dan. Süper Lig'de 2022-2023 sezonunda İstanbul'dan mücadele edecek takımlar şu şekilde: Beşiktaş, Fatih Karagümrük, Fenerbahçe, Galatasaray, İstanbul Başakşehir, İstanbulspor, Kasımpaşa ve Ümraniyespor.

SEZON 5 AĞUSTOS'TA BAŞLAYACAK

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve uzun yıllardır Süper Lig ve TFF 1. Lig yayın haklarını elinde bulunduran Digiturk beIN Media Group arasında 2022-2023 ve 2023-2024 sezonlarını kapsayan 2 yıllık yayın hakları uzatma sözleşmesi yapıldı. Spor Toto Süper Lig; 5, 6, 7 ve 8 Ağustos 2022 tarihlerinde oynanacak maçlarla başlayacak. Spor Toto Süper Lig karşılaşmaları 28 Mayıs 2023 tarihinde sona erecek.

DEPLASMAN YASAĞI KALKTI

TFF, 2022-2023 sezonuyla birlikte Süper Lig'de deplasman seyircisi yasağının kaldırıldığını ilan etti. Konuyla ilgili olarak, "Ev sahibi kulüplerin, misafir takımın yazılı onayı ve İl veya İlçe Spor Güvenlik Kurulunun kararıyla en fazla yüzde 10 olan misafir takım seyirci kapasitesi, yüzde 30'a çıkartılmıştır. Ev sahibi kulüplerin, stadyum oturma kapasitesinin en az yüzde 5'i oranında misafir takım seyircileri için yer ayırma zorunluluğu devam edecektir. Buna ilaveten, iki kulübün anlaşması ve Spor Güvenlik Kurullarının uygun görmesi halinde, misafir takım tribünleri, ev sahibi kulüpler tarafından kullanılabilecektir. Düzenlemenin detayları Süper Lig statüsünde ilan edilecektir" açıklamasında bulunuldu.

ANKARAGÜCÜ 1 YILLIK ARANIN ARDINDAN SÜPER LİG'DE

Spor Toto 1. Lig'i geçtiğimiz sezon lider tamamlayan MKE Ankaragücü, 2022-2023 sezonunda Süper Lig'de mücadele edecek. MKE Ankaragücü bir yıllık aranın ardından Süper Lig'e geri döndü.

ÜMRANİYESPOR'DAN BİR İLK

Bereket Sigorta Ümraniyespor, geçtiğimiz sezon Spor Toto 1. Lig'de gösterdiği başarılı performansın ardından Süper Lig'e yükseldi. İstanbul temsilcisi tarihinde ilk kez Spor Toto Süper Lig'de mücadele edecek.

17 YIL SONRA

Spor Toto 1. Lig'de oynanan play-off maçlarının ardından Süper Lig vizesi alan İstanbulspor, 17 yıl sonra ilk kez Spor Toto Süper Lig'e döndü. İstanbul temsilcisi önümüzdeki sezondan itibaren Süper Lig'de mücadele edecek.

Türkiye Futbol Federasyonu, geçmiş sezon olduğu gibi bu sezon da, Spor Toto Süper Lig fikstür çekimine ilişkin çeşitli kriterler belirlemiştir. TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesislerinde bugün saat 19.00'da gerçekleşecek 2022- 2023 Sezonu Süper Lig Fikstür Çekiminde uygulanacak detaylar aşağıdaki şekildedir:

Fikstür anahtarı Avrupa Liglerindeki gibi algoritma aracılığıyla oluşturuldu

1 - Fikstür çekiminde bir Türk mühendisimiz ile TFF tarafından Avrupa Liglerindeki tüm örnekler de incelenerek 2 yılı aşkın süredir geliştirilen bir algoritma kullanılmaktadır. Bu algoritma, girilen kısıtlar karşılığında en optimum sonucu veren ve dengeli bir fikstür anahtarı sağlayan matematiksel bir dizilimden oluşmaktadır.

Avrupa Kupalarında oynayanlar o hafta ligde birbirleri ile eşleşmeyecek

2 - Bu sezon, 21 Kasım - 18 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası nedeniyle geçmiş sezonlardan farklı olarak Avrupa Kupası haftaları UEFA tarafından ardışık olarak planlanmıştır. Bu sebeple, bu ardışık haftaların arasında oynanacak olan lig müsabakalarında, Şampiyonlar Liginde yer alan takımlarımızın, Avrupa veya Konferans Liginde oynayan takımlarımız ile karşılaşmaları halinde, lig müsabakasının planlanacağı ve doğru dinlenme dengesi sağlayan bir gün bulunmamaktadır. Bu sebeple bu haftalarda Avrupa Kupalarında oynayan takımlarımızın birbirleri ile eşleşmemeleri sağlanmıştır.

Aynı stadyumda maçlarını oynayacak takımlar iç-dış numaraları kullanacak

3 - Stadyumunda yapılan çalışmaların yetişmemesi halinde maçlarını geçici olarak Olimpiyat Stadı'nda oynayacağını bildiren Ümraniyespor ile Fatih Karagümrük kulüpleri, bir takım iç sahadayken diğer takımın deplasmanda olmasını sağlayacak numaraları çekecektir.

İstanbul takımları iç saha-deplasman dengesinin sağlanması için kendi aralarında numara çekecek

4 - Bununla birlikte gerek emniyet güçlerimizin görevlerini daha rahat yerine getirebilmeleri, gerekse taraftar potansiyelinin dağılımı ve İstanbul'da yer alan takımlarımızın iç saha deplasman dengelerinin sağlanabilmesi amacıyla İstanbul takımları da kendi aralarında numaralar çekeceklerdir.

Fikstürde kendi aralarında numara çekecek torbalar belirlendi

5 - Girilen bu kısıtların sonuç verebilmesi için, aşağıda belirlenmiş olan takımlar kendi aralarında numara çekeceklerdir.

ŞAMPİYONLAR LİGİ TAKIMLARI: Trabzonspor-Fenerbahçe

AVRUPA LİGİ VE KONFERANS LİGİ TAKIMLARI: Demir Grup Sivasspor-Konyaspor-Medipol Başakşehir

İSTANBUL TAKIMLARI - 1: Beşiktaş-Galatasaray

İSTANBUL TAKIMLARI - 2: İstanbulspor-Kasımpaşa

AYNI SAHAYI KULLANACAK TAKIMLAR: Fatih Karagümrük-Ümraniyespor (Ümraniyespor'un stadyumu kriterlere uygun hale gelinceye kadar geçici bir süre)

DİĞER TAKIMLAR: Adana Demirspor - Alanyaspor - Atakaş Hatayspor - FTA Antalyaspor - Gaziantep FK - Giresunspor - MKE Ankaragücü - Yukatel Kayserispor

Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un kendi aralarındaki maçlara üç ayrı kriterden dolayı düzenleme
6 - Avrupa Kupalarında oynanacak haftalar, Milli Maç Tarihleri ve yayın kriterleri de dikkate alındığında ilk yarıda Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un kendi aralarında oynayacakları müsabakalar algoritma tarafından aşağıdaki gibi belirlenmiştir. Bu haftalarda hangi eşleşmelerin olacağı ve hangi takımların ev sahibi olacakları, takımların çekecekleri numaralara göre belirlenecektir.

4. Hafta

8. Hafta

10. Hafta

13. Hafta

15. Hafta

18. Hafta

Dengeli fikstür için tüm detaylar hesaplandı
7 - Algoritmaya girilen diğer kısıtlar aşağıdaki gibidir:

Fikstür anahtarı simetrik olacaktır,

Hiçbir takım birbirini düzenli olarak takip etmeyecektir,

İlk 2 hafta ve son 3 hafta hiçbir takım üst üste iç saha veya deplasmanda oynamayacaktır,

Hiçbir takım bir lig devresinde ardışık olarak 1'den fazla iç sahada veya deplasmanda maç yapmayacaktır,

Şampiyonlar Ligi'nde oynayacak takımlar, Avrupa Ligi ve/veya Konferans Ligi'nde oynayacak takımlar ile 1, 2, 3, 6, 9 ve 12. haftalarda karşılaşmayacaktır,

Emniyet tedbirlerinin daha sağlıklı uygulanabilmesi için BJK, FB ve GS takımlarından aynı anda en fazla 2 takım iç sahada oynayacaktır.

BJK, FB ve GS takımlarının kendi arasında oynayacağı maçların 1 tanesi iç sahada diğer maç deplasmanda olacaktır ve bu takımların kendi aralarında oynayacağı haftalarda diğer takım TS ile karşılaşmayacaktır,

BJK, FB, GS ve TS takımlarının kendi arasında oynadığı maçlar üst üste iki haftaya denk gelmeyecektir.

Çekilecek toplara göre, İstanbul'daki 8 takımın en fazla 5 tanesi veya 4 tanesi iç sahada oynayacaktır,

Dengeli güç dağılımını oluşturmak adına, hiçbir takım üst üste BJK, FB, GS ve TS ile karşılaşmayacaktır,