SAĞLIK
Giriş Tarihi : 02-11-2021 10:18   Güncelleme : 02-11-2021 10:18

Sorunlarınıza çözüm bulun!

Salgından psikolojik olarak etkilenmemek için tavsiyelerde bulunan Aile ve Çift Terapisti Oğuzhan Kelebek, evlilikte kıskanma ve aldatma konularında açıklamalarda bulundu ve yeni çalışmalarından söz ederken bir itirafta bulundu: “Asla sizi yoran bir ilişki içine girmeyin.”

Sorunlarınıza çözüm bulun!

Ufuk IRGAŞ/ÖZEL RÖPORTAJ

Aile ve Çift Terapisti Oğuzhan Kelebek evlilik, ilişki ve psikolojik sorunlar ile ilgili soruları a gazete okurları için yanıtladı.  Oğuzhan Kelebek, salgının kendisini nasıl etkilediği sorusuna şöyle yanıt verdi: “Covid 19’un insanı etkilemesi kişinin çevresindeki olayları görünce etkilenmesine bağlı” Öte yandan salgından psikolojik olarak etkilenmemek için tavsiyelerde bulunan Oğuzhan Kelebek, evlilikte kıskanma ve aldatma konularında açıklamalarda bulundu ve yeni çalışmalarından söz ederken bir itirafta bulundu: “Asla sizi yoran bir ilişki içine girmeyin!”

Öncelikle sizi tanımak isteriz. Oğuzhan Kelebek kimdir?

1992 Isparta doğumlu, babası asker ve annesi askeri hemşire bir ailenin oğludur. Bir ağabeyi vardır. Ağabeyi yüksek jeoloji mühendisidir. Oğuzhan Kelebek 1995 yılında ailesinin görevi icabı Antalya’ya kendi arabalarıyla giderken trafik geçirmiştir. Kazadan sonra 1 yıl Antalya Akdeniz Üniversitesi tıp fakültesinde komada yatmıştır. Bunca aksiliklere rağmen hiç pes etmemiştir. Babasının asker olmasından dolayı ilköğretim üçe kadar Malatya'da okumuştur. Babası 6 yıl Malatya'da görev yaptıktan sonra ilköğretimi tamamlamak için 4 yıllığına Diyarbakır'a gitmiştir. Burada İlköğretimini tamamlamıştır. Diyarbakır’da babasının görev süresinin dolmasından dolayı liseyi okumak için Balıkesir’e gelmiştir. Balıkesir’de liseyi tamamladıktan sonra 2012 yılında Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri bölümünü bitirmeden ÖMSS ( Özürlü Memur Seçme Sınavı)na girip Balıkesir Burhan Erdayı İlkokuluna hizmetli olarak atanmıştır.  Ancak hizmetli unvanı kariyer planının altına olduğu için okumaya devam etmiş ve Anadolu Üniversitesi Kamu yönetimini bitirmiştir. Kamu yönetimini bitirir bitirmez Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesinden formasyon almıştır. Okudukça gelişeceğine inandığı için Sosyolog bölümüne başlamıştır. Sosyolog bölümünü okurken 2019 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı Görevde Yükselme Sınavından 79 puan alarak Balıkesir Altı Eylül İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne unvanı memur olarak atanmıştır. Şimdi ise Balıkesir Altı Eylül İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde çalışmaktadır. Aynı zamanda hizmetli olduğu 2013-2019 yılları arasında formasyon belgesi ve uzlaştırma belgesi almıştır. 2021 yılının ağustos ayında Sosyolojiyi bitirip aynı yıl Aile Danışmanlığı Sertifikası,  Evlilik ve Çift Terapisi sertifikası, Evlilik ve İlişki Danışmanlığı Sertifikası, Bilinçsel Davranışçı Terapi sertifikalarını almıştır. Ayrıca Milli Eğitim de olduğu için Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında yüksek lisans yapmıştır. Şu anki hedefi ise kendisi gibi engellilere faydalı olabilmek için Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına geçmektir.

DANIŞANLAR EN ÇOK HANGİ SORUNLARDAN GELİYOR

Evlilik Danışmanlığı yapıyorsunuz. Danışanlarınız en çok hangi sorunlardan dolayı size geliyor?

Evlilik danışmanlığını yeni mezun olduğumdan dolayı online ve ücretsiz yapıyorum. Seans sınırlaması yok. Amacım burada danışanlarımın ilişkilerini düzeltip mutlu bir birliktelik yaşatmak.  Danışanlarımın çoğu kadın danışandır. Gelen danışanlarımın şikayetleri daha çok sevgilileri ile geçinememeleridir. Daha çok bayan danışanlarımın erkek arkadaşı /sevgileri/eşlerinin narsist, bencil, yeni biten ilişkilerini unutamama konularında nasıl bir yol izlemeleri gerektiği ile ilgili sosyal medyadan bana yazıyorlar.

İLİŞKİLERİNİZİ 3’ÜNCÜ KİŞİLERE ANLATMAYIN!

İlişkilerde üçüncü kişilerin etkileri?

Özel ilişkilerin uzman kişiler dışında anlatılmaması lazım. Çünkü 3. Kişiler yada yakın arkadaşlara ilişkileri ile anlatılan konular daha çok esas ilişkide olanların kafalarını karıştırır. Kısaca ilişkilerin üçüncü kişilere anlatılmaması lazım.

ÇOCUKLAR NASIL ETKİLENİR?

Aile içindeki sorunlar çocukları nasıl etkiler?

Çiftler evlendikten sonra evlilikleri oturmadan ve birbirlerine alışmadan çocuk yapmamalı. Evlilik içindeki sorunlar çocuklara yansıtılmamalıdır ve çocuk olunca da boşanma sürecine girilmemelidir.  Bu yüzden tartışmalarda her iki tarafın alttan alması ve sorunları İLETİŞİM yoluyla çözmeleri gerekir. Nasıl yaşam için oksijen gerekliyse ilişki içinde İLETİŞİM gereklidir.

ÇİFTLER BİRBİRLERİNE GÜVEN DUYMALI

Evlilikte aldatma ve kıskanma durumlarında çözüm nedir?

Evlilikte kıskanma, güvensizlik ve kaybetme korkusundan kaynaklanır.  Bu yüzden çiftlerin birbirlerine her şeyi şeffaf / açık şekilde anlatmaları gerekir ki kıskanma olmasın. Aldatma konusunda ise düşüncem çiftler birbirlerinden her şeyi gizlerse ve saklarsa olur. Bu yüzden hem kıskanma konusunda hem de aldatma konusunda çiftlerin birbirlerine her şeyi açık / şeffaf şekilde anlatması gerekir ki birbirlerine güven duysunlar. 

GÜVEN OLMAYAN YERDE ALDATMADA OLUR KİSKANMA DA OLUR!

Mesleğiniz gereği birçok insanın özel hayatıyla muhatap oluyorsunuz. Onların özel hayatı sizi etkiliyor mu?

Danışanlarımın sorunlarını okurken bazen içim sıkılıyor. Mesela bir danışanımın sevgilisi narsist / bencil. Danışanıma yapmadığı davranış kalmamız, danışanımda partnerini memnun etmekte ve her dediğini yapmakta çok ısrarcı davranıyor. Buradan bayanlara sesleniyorum ASLA AMA ASLA sizi yoran bir ilişki içine girmeyin. Baktınız ilişki baştan olumsuz gidiyor ona göre davranın yalnız kalacağım diye asla bir ilişkiye başlamayın sonra hem sizin için bitirmesi sorun olur hem karşı taraf için sorun olur.

COVİD - 19 Salgını sizi nasıl etkiledi?

Aslında COVİD-19 Salgını beni pek etkilemedi. Çünkü ben normal yaşantıma devam ettim. COVİD – 19’un insanı etkilemesi kişinin çevresindeki olayları görünce etkilenmesine bağlı.

COVİD-19 Salgınından psikolojik olarak etkilenmemek için neler yapılmalı?

Düzenli spor yapılmalı ve günlük yaşantınızda devam edilmeli.

Mesleğiniz sizi yazıp üretmeye sevk ediyor mu?

Eğer bir insan hayallerini gerçekleştirebilirse yaşadığını anlar. Bu yüzden de yaptığı işi sever. Severse de işte faydalı olabilmek için her gün kendini geliştirir ve yazma gereği duyar.

Yeni projeleriniz nelerdir?

Okuldan yeni mezun olduğum için yeni projelerim yok. Sadece amacım ilişkiler konusunda kendimi geliştirmek ve çiftlere yardımcı olmak. Sonuçta ilişkisini yöneten hayatını da yönetir.