BURSA
Giriş Tarihi : 15-09-2021 08:44   Güncelleme : 15-09-2021 08:44

Şehrimizin gözbebeği ‘Koza Han’

Bursa, tarihsever ziyaretçilerin keyifli zaman geçirmesinin en güzel durağı. Tarihe ışık tutan birçok mimariye sahip olan Bursa’nın gözbebeği olan Kozahan’ı bilmeyen yoktur. Tarihi alışveriş merkezi olarak bilinen Kozahan’nda ‘çayınızı için, tarihinize yaslanın’ derim.

Şehrimizin gözbebeği ‘Koza Han’

Özlem ATAÇ

Bursa şehrinin göz bebeği, Osmanlı'nın mirası, tarihin derin dokuları, doğallığın tadı, ipeğin zerafeti, ıhlamur kokularının yayıldığı, güneşin başka aydınlattığı, fotoğraf sanatçıların vaz geçilmezi, ressamların tablolarına hayat veren, yerli ve yabancı turistlerin Bursa’ya uğramadan geçemediği, güler yüzlü esnafı ve çalışanları, dünyaca tanınan sanat şahaseri, ‘Koza Han’. Peki tarih olarak büyük öneme sahip olduğunu bilirken, hangimiz tarihini ve yaşanmışlığını biliyor. Gelin beraber öğrenelim: Koza Han 1491 yılında Sultan II.Beyazıd tarafından dönemin en iyi mimarlarından Abdül ula bin Pulat Şah’a İstanbul’daki eserlerine vakıf olarak yapılmıştır. Koza Han, geniş, dikdörtgen bir avlunun çevresinde iki katlı olan handır. Tam ortasında küçük ama muhteşem duruşu ile bir mescidin altında şadırvan. Mağazalarında kaliteli, çeşitli ipek kumaşlar, ipek eşarplar, ipek şallar, konfeksiyon ürünleri, aksesuarların yanında sanatsal ürünler, çeyiz ve ev tekstili ürünleri, iç giyim, gümüş ve değerli hediyelik eşyaların satışı yapılmaktadır.

İNGİLTERE KRALİÇESİ ELİZABETH ZİYARET ETTİ

Güler yüzlü ve alanında tecrübeli esnafları ile ziyaretçilerine hizmet veriyor. Koza Han dünden bugüne kadar pek çok yerli ve yabancı siyasetçi, iş adamları, vali, belediye başkanları ve her alandan sanatçıların ziyaretine uğramış. İngiltere Kraliçesi Elizabeth Koza Han'ı özellikle tercih ederek ziyaret etmiş.