BURSA
Giriş Tarihi : 21-06-2022 11:06   Güncelleme : 21-06-2022 11:06

Sanal mutluluk kriptoya takıldı

Kripto paralardaki ciddi düşüşü değerlendiren Uludağ Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, “Piyasa sorunlu, hukuksal sıkıntı var. Yasalda olmayınca problem büyüyor” dedi.

Sanal mutluluk kriptoya takıldı

Özlem ATAÇ/ÖZEL HABER

Bitcoin bu yıl değerinin yüzde 50’sinden fazlasını kaybetti; en büyük rakibi Ethereum yüzde 65 düştü ve kripto varlıklarının toplam değeri, Kasım 2021'in zirvesi olan 3 trilyon dolardan 1 trilyon doların altına düştü. Dünya çapındaki kripto para yatırımcıları yaklaşık 1,5 trilyon dolarlık kayba uğradı. Dünya genelinde, bir toplu dava fırtınasının başlaması bekleniyor. Uludağ Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, “Kripto paralarda çok ciddi bir düşüş var. Nedeni ise FED ile birlikte çok ciddi bir parasal sıkılaşma dönemi var, piyasada 2020 pandemi döneminde enjekte edilen para geri çekiliyor, sıkı para politikasıyla. Kripto para piyasalarını besleyen en önemli şey likittenin olmasıdır, likitte yoksa piyasa desteklenmez. Bu kripto para piyasası özellikle 2020'de pandemide birkaç sebepten dolayı inanılmaz büyüdü. 3 trilyon dolara kadar çıktı. Çünkü; Bütün merkez bankaları, hükümetler, pandemiden ekonomiyi korumak için piyasaya para verdiler, insanlar karantinada oldukları, böyle bir vakitleri olduğu, bir yere de gidemediği için ya borsaya girdiler ya da kriptoya girdiler. Yani hem iktisadi neden hem de sosyolojik neden” diye konuştu.

‘DİJİTAL ALTIN SORUNLU BİR PİYASA’

Kripto para piyasasının arz talep koşullarına göre çalıştığını, talebin arttıkça bu piyasada varlıklarının değerinin yükseldiğini belirten Eryılmaz, “İnsanlar buraya yöneldiği için ufak ufak kazançlar artmaya başlayınca ilgi daha da arttı. İnsanlar inanılmaz yükseldi. 2020-2021'de altınla yükselişin görülmemesinin en önemli sebebi kriptodur. Hatta dijital altın da deniliyor bu nedenle. Çünkü inanılmaz kazandırdı. Fakat bu piyasa sorunlu bir piyasa. Bu paraların arkasında devlet veya bir kurum yok, bir yasal düzenleme de yok. Bu para nasıl üretiliyor bilgisayar üzerinde üretiliyor. Sanal ya da soğuk cüzdan dediğimiz bir yerde kripto borsalarında satın alabiliyorsunuz. Bu kripto borsalarının sahibi Thodex’le olduğu gibi Türkiye'de, diyelim ki sizin cüzdanınızı tamamen kendinize geçirip giderse kimse bir şey iddia edemez. Hukuksal olarak bir sıkıntı var” dedi.

‘DAVALAR SONUÇSUZ KALIR’

Dünya genelinde, bir toplu dava fırtınasının başlaması konusuna değinen Eryılmaz, “Burada kesin bir şey elde edilemeyebilir. Çünkü bir düzenleme yok. Şöyle bir şey yok, 'kripto parasının hakkında şöyle bir yasal düzenleme var, kripto paranın değerini şu kadar düşünürse' ya da 'kripto parayla ilgili deklere eden özellikler yoksa, bu durumda o kişiye bu kadar ceza verilir’ diye bir hüküm yok. Çünkü devletler kabul etmiyor, yasal anlamda bir yasası yok bu işin. Muhtemelen bu tarz davalar sonuçsuz kalacak. Birçok devlet, birçok kurum 'buraya gitmeyin, yasası olmayan bir yer, başınıza bir şey gelirse biz sorumlu olmayız' şeklinde açıklamalar yapıyor. Devletler sadece insanları korumak amaçlı hareket etmiyor, kendilerini de korumak amaçlı böyle bir şey yapıyor. Şu an muhtemelen o davalardan bir şey çıkmayacak. Çünkü bu piyasanın bir yasası yok. Kullanılıyor mu evet kullanılıyor. Bazı ülkeler tamamen kriptoya geçmiş durumda. Bu başka bir şey. Ödemelerde kullanılması başka bir şey ama bu piyasalarla ilgili bir yasal düzenlemenin yasal kuralların olması başka bir şey. Dolayısıyla bir şey çıkmayacak. İnanılmaz çöktü piyasa, 3 trilyonlardan yüzde 60-70 değer kaybına uğradı” ifadelerini kullandı.