EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-07-2021 12:13   Güncelleme : 09-07-2021 12:13

Rakamlar gerçek enflasyonu yansıtmıyor

Rakamlar gerçek enflasyonu yansıtmıyor

Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, TÜİK enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından yaptığı değerlendirmede, TÜİK’in açıkladığı rakamların gerçek enflasyonu yansıtmadığını belirtti. Çarşı pazardaki fiyat artışlarını yakından takip ettiklerini belirten TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, TÜİK’in açıkladığı rakamların öncelikle emeklileri yoksulluğa sürüklediğini ileri sürdü. Pars, 13 milyonu aşkın emekli, dul ve yetimlerinin Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) insafına terk edildiğini ifade ederek, Başkan Kenan Pars şunları söyledi: "Türkiye İstatistik Kurumu Haziran Ayı tüfe artışını yüzde 1,94 olarak açıkladı. Bunun sonucu olarak, altı aylık tüfe artışı yüzde 8,45 hesaplandı ve bu orana göre emekli aylıklarına zam yapılacak. Temmuz ayının hemen başında elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12 zam yapıldı. Emeklilere yapılacak yüzde 8,45 oranındaki zam daha ellerine geçmeden erimiş oldu. Elektriğe ve doğalgaza yapılan zamlara gerekçe olarak gösterilen maliyet artışları emekliler için de söz konusu değil midir? 2021’in ilk 6 ayı için verilecek bu zam oranı, emeklilerin yaşam maliyetlerinde yaşanan artışlarını karşılamaktan çok uzaktır.

Pars son altı ayda emeklilerimizin harcamalarına bakıldığında; gıda maddelerinde düşmenin mevsimlik özellikler yanında diğer mutfak harcamalarında ciddi artışlar yaşanmıştır. Ortalama madde fiyatlarının belirlenmesinde çarşı-pazar ile TÜİK’in fiyat tespit ettiği yerler ile ilgili büyük farklılıkların olması, tüfe oranına göre emekli aylıklarına yapılan zamları aşağı çeken bir etki yaptığından, bu artış sistemine göre emeklilerimizin hak ettikleri zamları alamadığını görüyoruz. Bu nedenle, emekli aylıklarına yüzdeli zamlar yerine SEYYANEN ZAMLAR yapılmalıdır.

emekli aylıkların yetersiz kalması ve 2000 sonrasında emekli olanların intibakının yapılmaması, emeklilerimizi korumasız bırakmıştır. Bugün en düşük emekli aylığı yapılan zamlara rağmen hala 1.500 TL seviyesinde kalmıştır. Taban emekli aylıkları asgari ücret ile eşitlenmeli ve yapılacak intibak düzenlemesiyle emekli aylıklarında iyileştirme ve eşitlik sağlanmalıdır" diye konuştu.

KURBAN BAYRAMI MESAJI

Emeklilerin öncelikli beklentilerini sıralayan pars son olarak şunları söyledi; pandemide 2. kurban bayranımızı yaşıyoruz. Yaşadığımız o güzel kurban bayramlarını arıyoruz. Inşallah en kısa zamanda koronavirüs illetinden kurtuluruz ve eski günlerimize döneriz. Burda tüm islam aleminin mübarek kurban bayramını kutlar, huzur ve bereket getirmesini niyaz ederim. Pars son olarak şu mübarek kurban bayramı arifesinde emekliyi sevindirin, duasını alın demek istiyorum. Emeklinin duasını almak, ana – baba duası almak gibidir.

ŞUBE BAŞKANI KENAN PARS