KADIN-YAŞAM
Giriş Tarihi : 10-05-2022 17:41   Güncelleme : 10-05-2022 17:41

Pirinç suyunun faydası şaşırttı

Uzak Doğu ülkelerinde eskiden beri güzellik için kullanılan pirinç suyunun faydaları nelerdir? Son birkaç ayda google da aranma oranı yüzde 2.000 artan pirinç suyunun güzelliğiniz için faydalarını duyunca evinizden eksik etmeyeceksiniz...

Pirinç suyunun faydası şaşırttı

 

 

EGZAMA

Pirinç suyu, egzamanın neden olduğu tahrişi yatıştırabilir. Temiz bir bezi pirinç suyuna batırın ve bunu tahriş olmuş cilde birkaç dakika sürün. Cildinizin kurumasına izin verin.

- GÜNEŞ YANIĞI

Pirinç suyu sadece egzamayı yatıştırmaya yardımcı olmaz; güneş yanığını yatıştırmak için de kullanabilirsiniz. Su, cildin kızarıklığını azaltacak ve serinlik sağlayacaktır. Daha da soğutmak istiyorsanız, önce suyu buzdolabına koyabilir, ardından bir pamuğa uygulayabilir ve güneşten yanmış cilde uygulayabilirsiniz.

basliksiz-16.jpg

- SAÇ

Daha önce de söylediğimiz gibi pirinç suyunu saçlarınızı güçlendirmek ve daha sağlıklı hale getirmek için kullanabilirsiniz. Şampuan ve saç kremi kullanarak saçınızı normalde yaptığınız gibi yıkayın. Ardından bol miktarda pirinç suyunu saçınıza dökün. Saç derinize uygun şekilde masaj yapın ve ardından suyla durulayın.

- SAÇ KREMİ

Aslında pirinç suyunu saç kremi olarak da kullanabilirsiniz. Pirinç suyuna birkaç damla lavanta yağı ekleyin ve ardından suyu saçınızın üzerine dökün. Masaj yapın ve 10 dakika bekletin. Ardından, ılık suyla durulayın.

 

 

 

3970.jpg

PİRİNÇ SUYU NEDEN BU KADAR ETKİLİ?

Pirinç suyu, sağlıklı ve güzel bir cilde katkıda bulunabilecek vitaminler, mineraller ve amino asitlerle doludur. Ayrıca, uygulandığında cildi yatıştırıp iyileştirebilen bir madde olan ferulik asit adı verilen bir antioksidan içerir. Tüm bunların yanı sıra inositol içerir; saçınızı güçlendirebilecek bir karbonhidrat. Bütün bunları duyduktan sonra, neden bu kadar çok insanın pirinç suyu kullandığını daha iyi anlıyoruz.

PİRİNÇ SUYU NASIL YAPILIR?

Pirinç suyu yapmak çok kolay. Yaklaşık 100 gram pirinç ve 480 mililitre suya ihtiyacınız olacak. Pirinci yıkayıp bir kaseye alın ve suyu ilave edin. Karıştırın ve ardından pirinci suyla dolu bir kapta 20 ila 30 dakika dinlendirin. Ardından pirinci süzün ama suyu saklayın. Hemen kullanmak istemiyorsanız, suyu hava geçirmez bir kaba aktarın; yaklaşık bir hafta boyunca devam edecek. Pirinç gelince; yine de pişirip yiyebilirsiniz, atmanıza gerek yok.

pirinc-suyu.webp

PİRİNÇ SUYUNUN FAYDASINI GÖRÜNCE KENDİNİZİ KAİNAT GÜZELİ HİSSEDECEKSİNİZ

- YÜZ TEMİZLEYİCİ

Yumuşak ve parlak bir cilt için yüzünüzü pirinç suyuyla temizleyin. Bir pamuğa biraz su dökün ve bunu yüzünüze masaj yapmak için kullanın. Cildinize bir destek vermek için bunu haftada birkaç kez tekrarlayın. Ayrıca gözeneklerinizin küçülmesine de yardımcı olacaktır.

- AKNE

Suyun sakinleştirici etkisi sivilcelere karşı çok iyi çalışmasının sebeplerinden biridir. Kızarıklığı azaltır ve gelecekte daha az sivilce çıkartmanıza neden olur.

Uzak Doğu ülkelerinde pirinç suyu yıllardır saç bakımı için kullanılmaktadır. Saçınızın uzamasına yardımcı olur ve aynı zamanda daha yumuşak olmasını sağlar. Uzak Doğu ülkelerinde yaşayan kadınlar saçlarını güçlendirmek için pirinç suyuyla yıkarlar. Gelenek artık Uzak Doğu' dan dünyanın geri kalanına yayıldı ve her yerde saçınızı pirinç suyuyla yıkamakla ilgili bloglar ve vlog'lar ortaya çıktı. Görünüşe göre pirinç suyunun saçınız ve cildiniz için birçok faydası var. Haberimizde pirinç suyu ile yapabileceğiniz her şeyi ve büyük faydalarını size anlatacağız.