SİYASET
Giriş Tarihi : 02-08-2022 17:37   Güncelleme : 02-08-2022 17:37

Pelosi'nin uçağı rotayı Tayvan'a çevirdi

Asya ziyaretine devam eden ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaret edip etmeyeceği merak konusu. Flightradar adlı internet sitesine göre Pelosi'yi taşıyan uçak, rotasını Tayvan'a çevirdi. Çin'den olası ziyarete büyük tepki var.

Pelosi'nin uçağı rotayı Tayvan'a çevirdi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, dört gün sürecek Asya turuna çıktı.

Bu ziyarete ilişkin, yanıtı en çok merak edilen konu ise Pelosi'nin Çin ile ihtilaflı Tayvan'ı ziyaret edip etmeyeceği. 

Uçakların anlık konumunu gösteren "flightradar"internet sitesinde, binlerce kişi Pelosi'nin uçağını takip ediyor.

İnternet sitesi üzerindeki son görüntülere bakılırsa Pelosi'yi taşıyan uçak Tayvan'a doğru ilerliyor. 

Uçak, eğer rota değiştirmezse, kısa bir süre sonra Tayvan'a ulaşmış olacak.

Malezya'da olan Nancy Pelosi'nin sonraki durakları Güney Kore ve Japonya.Malezya'da olan Nancy Pelosi'nin sonraki durakları Güney Kore ve Japonya.

PROGRAMDA YOK, İDDİA VAR

Resmi açıklamaya göre Pelosi'nin ziyaret programında Tayvan yok. Ancak Amerikan yayın kuruluşu CNN'in Tayvanlı ve Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberine göre Pelosi, Çin ile ihtilaflı Tayvan'a geçecek; hatta adada bir gece kalacak. İddia resmi kaynaklarca henüz doğrulanmadı.

Ziyaret gerçekleşirse Pelosi, 25 yıl sonra Tayvan'a giden ikinci Temsilciler Meclisi başkanı olacak.Ziyaret gerçekleşirse Pelosi, 25 yıl sonra Tayvan'a giden ikinci Temsilciler Meclisi başkanı olacak.

"ABD ATEŞLE OYNUYOR"

Çin olası ziyarete tepkili. Çin Dışişleri Bakanı Wang, "ABD'li politikacılar Tayvan konusunda açıkca ateşle oynuyor" dedi. Wang, "Bu ABD'li politikacıların sonu iyi olmayacak" ifadelerini kullandı.

RUSYA: PROVOKASYON

Konuyla ilgili Rusya'dan da bir değerlendirme var. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, ülkesinin tek Çin prensibini desteklediğini ve Tayvan'ın bağımsızlığına karşı çıktığını söyledi. Zaharova, Pelosi'nin olası ziyaretini de provokasyon olarak nitelendirdi.