SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-04-2021 10:20   Güncelleme : 22-04-2021 10:20

ORUÇ TUTARKEN BÖBREK SAĞLIĞI NASIL KORUNUR?

Ramazan’ın yaz mevsimine denk gelmesiyle birlikte oruç tutanların günde 17saati bulan susuz kalma durumu, bazı kişilerde böbrek sağlığının bozulmasına yol açabiliyor. Bu dönemde böbrek taşı oluşma riski de artığı için sahur ve iftar vakitlerinde yeterli su tüketimine özen gösterilmesi gerekiyor. Özel Medicana Bursa Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Burak Canver, ramazan ayında böbrekleri korumak için iftar ve sahur arasında bol sıvı tüketilmesine, yeterli beslenmeye, ilaçların ihmal edilmemesinin önemine dikkat çekti.

ORUÇ TUTARKEN BÖBREK SAĞLIĞI NASIL KORUNUR?

Canver ,‘’Ramazan ayında ki uzun açlık ve susuzluk sürelerinin böbrek sağlığını tehdit etme riski her zaman vardır. Özellikle de yaşlı, kalp ve damar sorunları olan, yüksek kan şekeri ve kan basıncı değerleri nedeniyle çok sayıda ilaç kullanan hastalarda ve zaten belli bir derecede böbrek hastalığı olan kişilerde bu risk daha da fazladır. Ayrıca Ramazan ayının daha uzun açlık ve susuzluk süresi nedeniyle sıcak yaz aylarına denk gelmesi böbrek sağlığı konusunda hem hastaların hem de hekimlerin endişelerini arttırmaktadır’’ dedi.

İFTARDAN SONRA BOL BOL SU TÜKETİN

Uz. Dr. Burak Canver, ‘’İftardan sahura kadar olan dönemde yeterli sıvı alınmaması, özellikle sahurda idrar arttırıcı yiyecekler alınması (kafein içeren çay ve kahve gibi içecekler, domates, patlıcan, sarımsak vb.) kişiyi susuz bırakarak taş oluşum riskini arttırabilir. Ayrıca sıcak saatlerde günlük aktivitelerin azaltılması, ağır işlerden ve tuz tüketiminden kaçınılması oldukça önemlidir. Yine su tüketiminin yetersiz olması yavaş yavaş ve ilerleyici bir şekilde böbrek fonksiyonlarının azalmasına yol açabilir. Sahurda birden fazla yumurta, aşırı süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi, konserve yiyecekler, sakatat, muz, kavun, kuruyemiş ve içeriği tam bilinmeyen bitki çaylarının tüketiminden kaçınılmalıdır’’ dedi.

KONTROLLERİN YAPILMASI KAYDIYLA ORUÇ TUTABİLİRLER

Uz. Dr. Burak Canver, ‘’Kronik böbrek hastalığı olan ve böbrek nakili olan hastalarda oruç tutulmasının önerilmemesi genel olarak kabul gören bir yaklaşımdır. Susuzluk ve idrar miktarının azalmasının böbrek taşı oluşturduğu bir gerçektir. Günlük 2 lt‘den fazla su tüketiminin böbrek taşı olan hastalarda faydalı olduğu bilinmektedir. Böbrek taşı hastalarının hekimlerinin tavsiyesine göre bu ibadeti gerçekleştirmeleri gerekir. Oruçlu olunan süre 8 saatten 20 saate kadar uzayabilmekte, bazı kişiler bu süreyi evde serin ortamda geçirirken bazı kişiler sıcakta ve aktif fiziksel aktivite altında olabilmektedir. Bu nedenle oruç için hastaların kişisel özellikleri, ek hastalıkları, yaşantıları, fiziksel aktiviteleri de dikkate alınarak hekimlerin önerisine göre ve kontrollerin yapılması kaydıyla hareket etmek gerekir’’ dedi.