BURSA
Giriş Tarihi : 15-11-2021 08:58   Güncelleme : 15-11-2021 08:58

Onlar ‘Şeker’ çocuklar

Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Bursa Tip-1 Diyabetliler Derneği, diyabetli çocuklar için etkinlik düzenledi. Tip-1 Diyabetliler Derneği Başkanı Yadigar Aydın, “Parmak delmeden acısız bir şekilde şeker ölçüm sensörleri var. Çocuklarımızın düzenli kan şekeri takibi için bu sensörler çok gerekli. Bu sensörler devlet ödeme kapsamı altına alınmalı” dedi.

Onlar ‘Şeker’ çocuklar

Gülin ÖZDEMİR

Ülkemizde yaşayan 20 bin Tip-1 diyabetli çocuk var. Her gün kan şekerini ölçmek için defalarca parmağını delmek zorunda kalıyor. Oysa sensör teknolojisi ile acısız kan şekeri düzeyini ölçmek ve diyabetin dilini anlamak mümkün. Sadece imkânı olanlar değil, diyabetli çocukların tümü sensörleri kullanabilmeli. Bu sebeple Bursa Tip-1 Diyabetliler Derneği, 14 Kasım Dünya Diyabetliler Günü vesilesiyle Merinos Parkı’nda bir etkinlik düzenledi. ‘Glutensiz Yerim’ kafesinde gerçekleşen etkinliğe, dernek yönetimi üyeleri, diyabetli çocuklar ve aileleri katıldı. Etkinliğe Çölyak Derneği de destek verdi. Renkli görüntülerin yaşandığı etkinlikte, çocuklar bir yandan palyaçolarla oyun oynarken diğer yandan sihirbaz gösterisi ile eğlenceli dakikalar geçirdi.

AMACIMIZ FARKINDALIĞI ARTTIRMAK

Gazetemize açıklamalarda bulunan diyabetli çocukların yalnız olmadıklarını hissettirmek amacıyla harekete geçtiklerini söyleyen Bursa Tip-1 Diyabetliler Derneği Başkanı Yadigar Aydın, “Biz Bursa Tip-1 Diyabetliler Derneği olarak her yıl düzenlediğimiz şenlikleri bu yıl pandemiden dolayı biraz daha kısıtlı tutarak küçük bir eğlence şekline dönüştürdük. Amacımız Tip-1 diyabetli çocukların farkındalığını arttırmak, yalnız olmadıklarını hissettirmek ve diyabetli çocukların sesi olmak. Ülkemizde 20 bine yakın Tip-1 diyabetli çocuk var. Her yıl çocukların diyabette gelişen birçok teknolojiye ulaşabilmeleri için sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Parmak delmeden şeker ölçüm sensörleri var. Çocuklarımızın düzenli kan şekeri takibi için bu sensörler çok gerekli. Bu sensörlerde devlet ödeme kapsamı altına alınması için her türlü etkinliğimizde sesimizi duyurmaya çalışıyoruz” dedi.