SİYASET
Giriş Tarihi : 01-08-2022 15:39   Güncelleme : 01-08-2022 15:39

NATO askerleri gerilimli bölgede!

Kosova-Sırbistan sınırındaki gerilimin ardından NATO askerleri olay yerindeki yerlerini aldı. Fotoğraflarda barikatların yanı sıra dikkat çeken bayrak ayrıntısı da var.

NATO askerleri gerilimli bölgede!

Priştine yönetimi, 1 Ağustos Pazartesi gününden itibaren, Kosova'ya giriş yapan kişilerin ülkede kaldıkları süre boyunca, Sırp kimlikleri yerine geçici bir belge taşımak zorunda kalacaklarını duyurdu. Hükümet ayrıca, Sırbistan tarafından verilen araç plakalarına sahip Sırp azınlığın iki ay içinde plakalarını Kosova tarafından verilenlerle değiştirmek zorunda kalacağını da bildirdi. Bu kararların ardından Pazar günü geç saatlerde Kosova'nın kuzeyindeki Sırp protestocular kamyonlar ve diğer ağır taşıtlarla Jarinje ve Bernjak sınır kapılarına giden yolları kapattı. Kosova polisi, bunun üzerine sınır geçişlerini kapatmak zorunda kaldıklarını açıkladı. Kosova polisi ayrıca, kendilerine ateş edildiğini ancak yaralanan olmadığını da kaydetti.

Polisin açıklamasında, protestocuların trafiğe kapatılan yollardan geçmekte olan çok sayıda Arnavut'u dövdüğü ve bazı arabalara saldırıldığı belirtildi. Çoğunlukla Sırpların yaşadığı küçük Kuzey Mitrovica kasabasında hava saldırısı sirenleri üç saatten fazla çaldı.

Gerginliğin tırmanması üzerine devreye Avrupa Birliği (AB) ve ABD girdi. Kosova ile AB ve ABD arasındaki istişareler sonrasında hükümet planı bir ay erteleyeceğini ve 1 Eylül’de uygulamaya koyacağını açıkladı. Agence France-Presse (AFP) haber ajansı, öğle saatlerinde Zubin Potok kasabası yakınlarında devriye gezen NATO askerlerinin fotoğraflarını dünyaya servis etti.

AFP'nin karelerinde etnik Sırpların kurdukları barikatların yerinde durduğu ve çok sayıda NATO askerinin olay yerine geldiği görüldü.NATO’nun Kosova Gücü (KFOR), Kosova’nun kuzey bölgelerinde durumun 'gergin' olduğunu ve 'istikrarın tehlikeye girmesi halinde müdahale etmeye hazır olduğunu' açıkladı.

"NATO liderliğindeki KFOR misyonu yakından izliyor ve 1999 tarihli BM Güvenlik Konseyi Kararı 1244’ten gelen görevi uyarınca istikrarın tehlikeye girmesi durumunda müdahale etmeye hazır" denilen açıklamada ayrıca NATO’nun Priştine ve Belgrad arasındaki normalleşme sürecini desteklediği kaydedildi ve taraflara müzakerelere devam etme çağrısı da yapıldı.