SAĞLIK
Giriş Tarihi : 31-07-2022 18:10   Güncelleme : 31-07-2022 18:10

Muzun şaşırtıcı faydaları! Gün boyu tok tutuyor ve...

Muz besleyici, lezzetli ve tok tutan bir meyve olduğu için diyet listelerinde sıklıkla yer alır. Herkes tarafından severek tüketilen muz hem sağlığa çok faydalıdır hem de zayıflama süreçlerinde büyük yardımcı olur. Muzun şaşırtıcı bir çok faydası var. Peki, muzun sağlığa faydaları nelerdir, zayıflatır mı? Gelin bu soruların yanıtına birlikte bakalım...

Muzun şaşırtıcı faydaları! Gün boyu tok tutuyor ve...

Muz sıcak iklim koşullarında yetişen lezzetiyle ve kokusuyla

herkesi mest eden muhteşem bir meyve. Muz içerisinde yüksek miktarda lif ve protein barındırır.

Bu sayede hem enerji verir hem de gün boyu tok hissetmenize yardımcı olur. İçerisinde barındırdığı protein, lif, sodyum, potasyum, magnezyum, A, E, K ve C vitamini metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Peki, muzun faydaları nelerdir?

MUZ DOĞAL BİR BESLEYİCİ

Muz, vücudun gelişimi için gerekli olan ve C Vitamini sağlamak için en iyi kaynaklardan biri olan çok miktarda hayati besin içerir. Muz ayrıca enfeksiyonların ve hastalıkların ortadan kaldırılmasına da yardımcı olur. Vücudun zararlı mikroplara ve rahatsızlıklara karşı savaşmasına destek olur.

Beslenme eksikliği vücudun bağışıklık seviyelerini engellediğinden, muzlar besinlerle dolu olduğu için vücudun bağışıklığını arttırmada önemli bir rol oynar.

KALP SAĞLINI KORUR

KALP SAĞLINI KORUR 

Muz, kan basıncı seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilecek çok fazla potasyum ve magnezyum içerir.

Ayrıca vücudun elektrolit dengesinin dengelenmesine de yardımcı olurlar. Bir araştırmaya göre, potasyum alımı yüksek olan kişilerin kalp rahatsızlığına yakalanma olasılığı yüzde 27 daha az oluyor.

BAĞIRSAKLARI VE BÖBREKLERİ İYİLEŞTİRİR

BAĞIRSAKLARI VE BÖBREKLERİ İYİLEŞTİRİR 

 

Muz doğada probiyotiktir; bağırsak üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Muz, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve bağırsak işleyişini yatıştırmaya yardımcı olan çözünür lifler açısından zengindir.

Muzun probiyotik özellikleri, onları doğada nişastalı hale getirir ve bu da bağırsak bakterilerini aktive etmeye yardımcı olur. Sağlıklı bileşenlerin üretimine destek olan muz bağırsak sağlığını korur.

Potasyum açısından zengin olan muz, böbrekleri sağlıklı olmasına yardımcı olur. Araştırmaya göre, haftada en az 4 ila 6 kez muz tüketen kişilerin böbrek ile ilgili sorunlara yatkın olma riski %50 azalıyor.

MUZ ENERJİ VERİR

MUZ ENERJİ VERİR 

 

Muz vücuda enerji verir. Egzersiz yapmadan önce tüketilen muz zinde olmanızı sağlar. Egzersiz öncesi tüketilen muz harika bir atıştırmalık olabilir.

Muz, magnezyum ve potasyum gibi yüksek düzeyde elektrolit içerir; bu nedenle, yorucu egzersizleri zahmetsizce gerçekleştirmeye yardımcı olur. Muz egzersiz sonrası oluşan ağrı ve kas kramplarını da engeller.

TOK TUTARAK ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR

TOK TUTARAK ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR 

Muz lif  açısından zengin olduğu için diğer meyvelere oranla doyurucu ve açlık hissinin daha geç ortaya çıkmasını sağlar. Karbonhidrat bakımından zengin olan muz gün içinde enerjinizin yüksek olmasına yardımcı olur.

Metabolizmanın hızlanmasına ve sindirim sisteminin hızlı çalışmasına yardımcı olarak vücudun kilo vermesine yardımcı olur. Muz vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olarak detoks etkisi yaratır. Diyet listesinde ek olarak tüketilen muz kilo vermeyi destekler.