KÜLTÜR
Giriş Tarihi : 01-01-2022 20:04   Güncelleme : 01-01-2022 20:19

Müziğin kalbi ZTA'da atacak

Müzik ve sanat aşığı Zafer Tufan tarafından, 2017’de Bursa Özlüce Altınşehir Mahallesi Güleç Teras’ta hayata geçirilen müzik atölyesi, ruhunu beslemek isteyenlerin ve sanatla harmanlanıp geleceğe atılmak isteyenlerin odak noktası haline geldi. Atölye hakkında bilgilendirmede bulunan eğitmen Tufan, “Kurumumuz Bursa’nın en iyi müzik atölyesi olmayı, öğrencilere hayatları boyunca öğrenmeyi sürdürmeyi, yaratıcı tutkularını esinlendirmeyi ve özgüvenini arttırmayı hedeflemekte” dedi.

Müziğin kalbi ZTA'da atacak

GÖKÇE ÇALIŞCİ/ÖZEL RÖPORTAJ

Müzik ve sanat aşığı Zafer Tufan tarafından, 2017’de Bursa Özlüce Altınşehir Mahallesi Güleç Teras’ta hayata geçirilen müzik atölyesi, ruhunu beslemek isteyenlerin ve sanatla harmanlanıp geleceğe atılmak isteyenlerin odak noktası haline geldi. Pandemi sürecinde eğitimin nasıl işlediğini eğitimde neler olduğunu Zafer Tufan’a sorduk. 

Zafer Bey öncellikle bizi kabul ettiğiniz ve atölyede misafir ettiğiniz için teşekkür ederiz. Müzik tutkunlarından sizi tanımayan yoktur, ama kısaca sizi tanıyarak röportajımıza başlamak istiyorum, sonrasında merak edilenleri sormaya başlayacağız.

MÜZİK BENİM HAYATIM

21 yıllık gitar geçmişimle beraber 2 yıl Zeki Müren AGSL gitar bölümü öğretmenliği, 2 yıl Balıkesir Üniversitesi Necati Bey Eğitim Fakültesi Gitar Eğitmenliği oldu ve yaklaşık 10 yılı aşkın ve hala devam bir sahne hayatım var. Şu anda da hayalini gerçekleştirdiğim eğitim kurumunu açmış bulunmaktayım.

ZTA‘yı açmaya nasıl karar verdiniz, ne zamandan beri faaliyet halindesiniz?

2017 yılından beri hizmet vermekteyiz. Her zaman kendime ait bir eğitim kurumum olsun istedim. Benim için bu kurumda müziğe küçük yaşlardan itibaren çocuklara başlatıp onlara bunu sevdirmek ve belki de bu Müziği onlara meslek olarak aşılayabilmek veya genç keşfedilmemiş yetenekleri bulabilmek amacıyla hayalini kurdum. Ayrıca kendime ait bir müzik stüdyosu kurup insanların duygunlarını, sözlerini, bestelerini hayata geçirmek istiyordum. Bu sebepten ötürü bu yolu seçip bu atölyeyi açmaya karar verdim.

Müzik tutkunlarına hangi kursları veriyorsunuz?

Piyano, klasik elektro bas ve akustik gitar, keman, çello, yan flüt, ukulele, bateri ve şan dersi eğitimlerimiz mevcuttur.

Öğretmen kadronuzdan ve kimlere hitap ettiğinizden bahseder misiniz?

Öğretmen kadromuz branş alanlarında uzmanlaşmış akademik donanıma sahiptirler. Pedagojik formasyon aldıklarından dolayı her yaşa uygun eğitimi verebilmektedirler. Sonsuz bir eğitim sistemi olan müzik, her yaşa hitap etmektedir.4 yaştan itibaren öğrencileri kurumumuza alıyoruz. Küçük yaşlarda daha çok müziği sevdirme, dikkat toplama, beynin sağ ve sol lobunu aynı anda çalıştırma gibi hedeflerle öğrencilerimize oyunlar eşliğinde eğitim veriyoruz. yetişkinlerde ise nota eğitimi ile başlayıp, temeli sağlam oturtarak ileride öğretmenlerinden bağımsız enstrüman çalıp, müzik yapmalarını hedefliyoruz.

ZTA olarak sizi farklı kılan özelliğiniz nedir, dersler dışında hangi hizmetleriniz mevcut?

Kurumumuz, Bursa'nın en iyi müzik atölyesi olmayı, öğrencilerine hayatları boyunca öğrenmeyi sürdürmeyi, yaratıcı tutkularını esinlendirmeyi ve özgüvenlerini artırmayı hedeflemektedir. Her yaş grubu ve eğitim düzeyindeki öğrencilerimizin kolaylıkla öğrenebileceği pedagojik ve empatik formasyonlarda eğitimler vererek, kaliteli müziği öğrencilerimize sevdirerek öğretmeyi, müziğin sayısal zekâya pozitif etkileriyle okul ve iş yaşamlarındaki başarılarını artırabilmeyi amaçlıyoruz. Etkinlik olarak bireysel ve grup enstrüman eğitimleri dışında DJ eğitimi, kayıt teknikleri eğitimi, mixing eğitimi, mastering eğitimi derslerimiz de bulunmaktadır. Bunların yanı sıra stüdyomuzda kayıt işlemleri de yapılmakta olup, firma ve kurumların, sivil toplum kuruluşlarının reklam tanıtım projeleri için ses kayıt ve aranje çalışmaları gibi birçok alanda çeşitli kayıt örneklerimiz mevcuttur. Üstelik güzel sanatlara ve üniversiteye hazırlık eğitimi kapsamında öğrencilerimizin geleceğinin altyapısını oluşturuyoruz.

Koronavirüs sürecinde katılımcıların sağlığı için ne gibi tedbirler aldınız?

Dersliklerimizin her gün düzenli temizliği yapılmaktadır. Öğretmenlerimiz öğrencileri ile birlikte maske mesafe kurallarına uymaktadır. Kurumumuz düzenli olarak ozonlu buhar makineleriyle dezenfekte edilmektedir.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı, sizi tercih etmek isteyenlere neler söylemek istersiniz?

Son teknoloji ile donatılmış müzik atölyemizde, kalitemizi en üst seviyede tutarak öğrencilerimizin rahat bir ortamda çalışmasını sağlıyoruz. ZTA olarak farkımız müzikle hayallerinizi gerçekleştiriyoruz. Geleceğinizi inşa etmede önayak oluyoruz, gözleriniz kapalı ruhunuzu ZTA’da müziğe emanet edebilirsiniz. Hayalleriniz ZTA’ya emanet.