BURSA
Giriş Tarihi : 06-10-2021 23:30   Güncelleme : 06-10-2021 23:30

Memleket Partisi’nde hedef ‘tek başına iktidar’

Kısa bir süre önce Memleket Partisi'nin gerçekleştirilen 1.Olağan Kongresi’nde Genel Disiplin Kurulu üyeliğine seçilen Bursa’mızın olduğu kadar, ülkemizin de siyaset dünyasının tanınmış simalarından Cavit Kaya ile gündemdeki gelişmeleri öne çıkartmış olduğumuz birçok merak edileni sorduğumuz kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Memleket Partisi’nde hedef ‘tek başına iktidar’

Özkan YILDIRIM

****Öncelikle Cavit Bey bizleri, ekibimizi Memleket Partisi Gürsu ilçe binanızda konuk edip ağırladığınız için teşekkür etmek istiyorum. Kongrede Memleket Partisi’nin Disiplin Kurulu üyeliğine seçilmiş olmanızı da röportajımızı başlamadan evvel kutlamak isterim. Yaşanılan bu gelişmeleri, süreci bizlerle paylaşır mısınız?

KILIÇDAROĞLU MAALESEF TUTMADI

---- Gürsu İlçe Başkanlığımıza gelmiş olmanızdan dolayı bence sizlere teşekkür etmek istiyorum.2009-2020 yılları arasında 10 buçuk sene Cumhuriyet Halk partisinde ilçe başkanlığı yaptım, kesintisiz ve bilmiyorum her kula nasip olmamıştır 10 senede 11 tane seçim yaşadım. Yani vaktimi, nakdimi boş verin işime eşime de bakamadım aileme de bakamadım. Neredeyse her sene bir seçim yapıldı. Biz burada her seçimden sonra hep genel başkanın tutmadığını genel başkanın şahsiyetine bir sözümüz yok aile yapısı kişiliği çok iyi ama tutmadı. Siyasette önemli olan damak tadıdır. Siz insanlara bir güven damak tadı veremezseniz o iş yürümez. 100 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi geçmişi kuvvetli, kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkelerini yazdığı bir parti Cumhuriyet Halk Partisi. Bu partiyi birilerinin şahsi evi gibi kullanmasına biz müsaade etmedik. Ben 2015 yılında şimdiki genel başkanımız Kılıçdaroğlu'nun karşısında aday olduğum zaman ben onun yanında yer aldım. Bursa'da 7 tane ilçe başkanı vardı Muharrem İnce'yi destekleyen diğer altı arkadaşım Kurultay delegesi değildi sadece den Kurultay delegesiydim ama 7 ilçe başkanı destekliyorduk. Bununla ilgili ilk imzayı ben verdim. Şu anda mevcut il başkanımız Güner Aklan’ı da Muharrem İnce'nin Kılıçdaroğlu'nun karşısında aday olduğu listede disiplin kuruluna yalvar yakar ben yazdırdım. Böyle bir genç kardeşimiz var hukukçu diyerek.2015-2016’dan sonra Cumhuriyet Halk Partisi'nin içerisinde biz Muharrem İnce taraftarı, bir bölen olarak görülmeye başlandık. Fakat anlattığım gibi 10 yılda 11 tane seçim yaşadık. Benim artık iktidar görme hakkım var benim seçmenime sokağa çıktığım zaman arkamdaki kitleye bir başarı gösterme hakkım var olmalı. Bu eğer genel başkanın eksikliği ile oluyorsa bunu değiştirmek için de benim hakkım var. İlçeler siyasetin mutfağıdır. Bugün ilin delegesi yoktur. Her şeyi neredeyse ilçe başkanları yapar kapıdan çıktığınız zaman halkla yüz yüze olan ilçe başkanlarıdır. Ben mutfakta çalıştım patatesi ben soydum, soğanı ben soydum, bulaşığı ben yıkadım sonra birilerine sundum. Bunlar kimlerdir belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, milletvekilleri, ama biz hep mutfakta çalıştık.10 sene mutfakta çalıştıktan sonra artık benimde seçmenime, destekleyen kitleme karşı bir onurum gururum olsun.

BURSA ÖRGÜTLENMESİ BANA TEKLİF EDİLDİ

Biz bunu Cumhuriyet Halk Partisi'nde bulamadık ve bulamayacağımıza da inandığımız için sayın genel sekreterim baba dostum ağabeyim Hakkı Akalın ve sayın genel Başkanım 1999'dan beri sayın genel başkanla tanışırız, siyaset yaparız 2015'ten sonra tamamen de yanında dik durduğum için bana Bursa ilinin örgütlenmesini teklif ettiler. Sonuçta 10 yıl İlçe Başkanlığı yapmışız bu süreçte çok maddi manevi kayıplarımız oldu. Sayın genel başkanıma bunun ekip işi olduğunu bu işte ben değil, biz olalım diyerek bir de yeni kurulan bir parti olduğumuzdan hemen ben olayım değil güzel bir ekip çıkartalım dediğimden burada tabi sayın Muharrem İnce’yi düşündüğümden böyle davrandım. Çünkü Sayın genel başkanım 3 milyonluk Bursa'da il örgütünü kurmamı benden istediği için bu benim için büyük bir onurdu. Ben de bütün arkadaşlarımı topladım Metin Bey’i onun yanında Güner Bey'i de davet ettik. Daha sonra il Başkanı aramaya başladık bu işi en güzel kim götürür diye düşündük öyle bir vitrin çıkartalım ki millet parmak ısırsın Memleket Partisi bu mu desin, biz Memleket Partisi'nin tabela partisi anlamında değil ya da başka bir partinin arka penceresi değil memleketin bir parçası olarak  kurumsallaştırmak için bugün için olmazsa daha  İleriki dönemlerde CHP kadar kurumsallaştırmak inancı ile yola çıktık. Üçümüz oturduk, konuştuk zaman çok kısıtlıydı.

GÜNER BEY İLE BİRLİKTE HEP BERABER ÇALIŞACAKTIK

Genel merkezin kuruluş aşaması gecikti, ilçelerinin atanması derken kongre süreci zaman almıştı. O süreçte zamanla çok yarıştık. Bu şekilde bir hafta falan bir süreç yaşadık. Ondan sonra genel sekreter ‘ yarın akşam beşe kadar bana il başkanının ismini veriyorsunuz ya da ben Cavit Kaya olarak atamanı yapıyorum’ dedi. O anda ben telaşa kapıldım, neyse Güner’i razı ettik buyur gel beraber çalışalım diye baştan o da biraz nazlandı yalnızım, çalışamam vesaire ama hep beraber birbirimize destek olacağız diyerek Metin başkanın da desteğiyle Güner Aklan üzerinde uzlaştığımızı belirttik ve ataması yapıldı. Mart ayında erken baskın seçim ihtimalini genel başkanımızın söylemesi neticesinde, Mart ayındaki seçime girebilmeniz için en az 6 ay öncesinde Kurultay yapılması gerekiyordu, o tarihe kurultayı yetiştirmemiz içinde yeni kurulan partilerin il bazında %51'ini yani yarıdan bir fazlası örgütlenmesini gerekiyor. İlçeler bazında da 3’de 1'in örgütlenmesi gerekiyor. Bursa'da da en az 6 ilçeyi örgütlerimiz gerekiyordu. Biz isteseydik bütün ilçeleri örgütleyebilirdik. Bu konuda kesinlikle zorlanmadık, çünkü talepler çok fazlaydı. O günlerde ince eleyip sık dokuduk şu anda 6 İlçe tamam sonrasında Karacabey'i de yetiştirdik. 7 ilçemizde kongremizi yaptık bu ilçelerimiz Gürsu, Karacabey, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Yenişehir, Yıldırım ve İnegöl ilçeleriydi. .Gençlerden 40 yaş altından bilhassa partiye ilgi çok yoğun, o dönemde 30 kişilik il yönetimi oluşturduk çoğunluğu genç yeni gelen arkadaşlarımızdı.

GENEL BAŞKANIMIZIN TAKDİRİ İLE DİSİPLİN KURULUNA ADAY OLDUM

Farklı farklı meslek dallarından kişilerdi bunlar ve gerçekten de yeni gelenleri pek tanımıyorduk, bu yeni arkadaşlardan iki tanesi ile ilgili benim aklım tutmadı. Güner’e ‘ bu iki arkadaşı yazmayalım biz yine başladığımız günkü gibi beraber hareket edelim’ dedim. Bilmiyorum Güner ne düşündü ama olmadı olmayınca ben Genel Merkeze adayı olmak istediğimi bildirdim.  Memleket Partisinde 42 olan örgütlenmiş il sayısı, şu anda 58'e çıktı, il kongreleri yapıldı. Denizli'de iki aday çıktı, bir de şimdi Adana'da seçim var Adana'da 2 aday çıkıyor. Denizli’de içlerinde sıkıntılıydı genel merkez müdahale etmedi. Adana'daki ne genel merkez müdahale etti ,’yeni kurulan partiyiz, o yüzden iki adaya gerek yok mevcut arkadaşla devam edeceğiz’ dendi. Diğer adayı da başka bir göreve veririz diyerek uzlaşıldı. Genel merkez burada benim daha iyi bu konuya vakıf olduğumu daha iyi yapacağımı düşündüğü için genel merkez bana doğal hakkındır aday olabilirsin dedi. Seçim süreci arkadaşlar bunu biraz abarttılar ‘ben işte genel merkezin adayıyım’ dediler. Ama öyle bir şeyi ben düşünmedim ama ben bu partide aday olmak için genel merkezin bilgisini almak zorundaydım, sadece bilgi verdim. Sadece genel Başkanıma müsaadenizle aday olmak istiyorum dedim bazı eksiklikleri anlattım genel Başkan da ‘en doğal hakkındır, başarılar dilerim’ dedi. Aday olmama müsaade etti. Adaylık sürecini atlattık benim genel başkanım burada Bursa'da olmam gerektiğini Bursa siyasetinde Memleket Partisi’nde bir yerde olmam gerektiğini sayın genel başkanım takdir etti, ’seni bir yerde görevlendirmemiz gerekiyor’ dedi. Takdir sizin dedim. İşin enteresan tarafı Bursa'dan anahtar listelere giren bir tek ben varım ve genel başkanımızın iki tane anahtar listesi vardı, her ikisinde de vardım.

ANAHTAR LİSTELERİN HEPSİNDE VARDIM

Anahtar liste genel başkanın listesi genel başkan;’ burada 90 kişi var ben buradaki 90 kişiyle çalışabilirim siz bunların içerisinden 75 kişi seçin dedi ve bizimle liste paylaştı. O listede de benim ismim vardı. Ondan sonra benim gerçekten çalışmak istediğim 75 kişi bu ikinci 75 kişilik anahtar listeyi çıkardı benim o listede de ismim vardı. Şimdi burada bir il başkanı siyasi geçmişi olan bir il başkanı siyaseti çok iyi bilen bir hukukçu bu arkadaşımız diyor ki; ’Bursa adayından anahtar listede Bursa'dan ismi çıkan Cavit Kaya ‘ya oy vermeyeceksiniz ki ben kendisini aradım dedim ki başkan benim anahtar listede ismim çıkabilir de çıkmayabilir de ama ben yüksek disipline adayım dilekçemi verdim bana destek olur musun? dedim kurultay salonunda.

MAALESEF DESTEK ALAMADIM

Ne zaman gelişti bu olaylar, niye bana sormadın, nasıl oldu?  Arkadaş ben genel başkanla 3 gün önce bu konuyu konuştum 3 gün önce bana seni bir yerde değerlendireceğiz dedi. Ben de Kurultay salonunda başvuru yaptım daha önce hiç bir çalışmam yok ilçe Başkanım ona bile söylemedim. Sadece benim genel başkanımızın takdiriyle aday oldum. Dedim ki; Güner bunu senin bilmen daha önce istişare halinde olmuş olsak olabilirdi ama benim son dakikada genel başkanın takdiri ile aday olmam istendi ve ben aday oldum. Ben senden Bursa delegasyonundan destek bekliyorum dedim. Bursa'yı Ankara'da temsil edecek tek bir kişi olarak çıktım ama arkadaş sağolsun Bursa delegesine benim için oy vermeyin diye tembih ediyor. 42 il oy kullandı 41 tanesinde eksik veren yok. Bursa iki sandıkta oy kullandı ilçe başkanlarımız hazır beklediler, Bursa delegasyonun oylarını kontrol ettiler. Bursa delegasyonu 40 kişi 3 kişi gelmedi gelen 3 kişide oy vermeden gitti. 34 tane Bursa delegesi oy kullandı. 34 tane Bursa Belediyesi'nden bana 5 tane oy çıktı 4 tane ilçe başkanım ve bir de Yıldırım yönetiminden bir kardeşimiz diğer hiçbiri bana oy vermedi nasıl bir siyasi düşüncedir bu. Bunu Genel Başkan bu şekilde istiyor ama İl Başkanı diyor ki ‘hayır Bursa'dan ben oraya kimseyi göndermek istemiyorum’ Ben Bursa'da aday çıkan kişiyi genel Başkanım sen istesen de ben istemiyorum demek oluyor. Genel başkan anahtar listeye koyuyor, sen çizdiriyorsan bu genel başkana karşı gelmek demektir. Bir de hiç bir ilden tek bir tane çizik yemedim tüm iller anahtar listeye sadık kalmışlar bu da gerçekten çok ilginç bir gelişmeydi.

SİYASETTE KIRGINLIKLAR OLMAZ

Dönüşte Polatlı'da çorba içmeye durduğumuzda bütün arkadaşlarıma benim kimseye en ufak bir kırgınlığım, düşmanlığım, hoşgörüsüzlük yok. Ben hepsini Polatlı'dan geriye Ankara doğru yolladım. Bursa'ya biz temiz bir sayfa ile gidiyoruz dedim. Ben Memleket Partisinin ilk kurulacağı gün genel başkanıma bu partiyi kurumsallaştırmak için söz verdim. Aynı şekilde bu dakikadan itibaren hep beraber memleket partisini kurumsallaştırmak için görev alacağımızı söyledim bana oy vermediler vesaire diye kimseye kırgınlığım yok. Beni  tanıyamamışlardır bu manada hatta kendimi suçlu bulurum ben demek ki onlara kendimi  anlatamamışımdır diye. Benim özelliğim diyebilirim ben hiçbir zaman şahsi kinimi siyasi arenaya yansıtmadım. Ben sizinle düşman bile olsam siyasetten aynı çatı altında görev yapıyorsak koluna girmişimdir. Birilerinin bize vermiş olduğu güveni layıkıyla yerine getirmek için mücadele etmişimdir. Şahsi işlerimi dışarıda kendim hallederim o iş ayrı. Güzel bir Kurultay yaşadık gerçekten 2 ay içerisinde Türkiye'nin yarısından fazlasında örgütlenmiş şu an 58 ile çıktı örgütlenmiş yeni kurulan bir Parti'nin coşkulu bir Kurultay yapması bizleri gerçekten çok sevindirdi. Özellikle ‘Z’ kuşağı dediğimiz 40 yaş altı gençlerin partimize olan teveccühü daha da fazla.  Kurultaydan sonra ilçe başkanımda işte burada üye kayıtlarında gözle görülür bir artış var.40 yaş altında da bu manada çoğunluktalar. Ben memleket Partisi'nde görev yaptığım için çok mutluyum, geçmişte siyaset yaptığım partilere nazaran şu anda 55 yaşındayım ve çok daha heyecanlıyım.

****Başkanım röportajımız çok uzadı, son olarak Memleket Partisi’nin kuruluş felsefesi ve hedefleri ile ilgili bir  değerlendirme  yapar mısınız?

PARTİ TÜZÜKLERİ, PARTİLERİN ANAYASASIDIR

   ---- Şimdi tüzüğümüzde zaten cumhuriyetçi, demokrat, Atatürk ilkelerine bağlı cumhuriyetçi demokrat bir parti olduğumuz yazılı. Ayrıca yine 6. maddesinde kadın hakları vardır ve yine hiçbir partinin tüzüğünde olmayan delege sistemi ile ilgili değişiklikler dikkat çekicidir. Geçenlerde genel başkanımızla söylediğim gibi ilk kurultayımızı yaşadık direkmen delegeler oy kullanmadı. Bu manada Parti içi demokrasi de çok kuvvetli memleket partisinde daha önceki süreçlerde Cumhuriyet Halk Partisi'nde sayın genel başkanımızın Genel Başkan Adayı olduğu seçim süreçlerini biliyorsunuz orada yaşamış olduğu haksızlıkları da yaşadığından sayın genel başkanımız Memleket Partisi’nde her şeyin tam demokrasi çerçevesinde olmasını büyük önem gösterdi. Tüzük sonuç itibariyle siyasi partilerin anayasasıdır. Delege sisteminde olsun, kadın haklarında olsun, bu daha da heyecan getirecek. Yarın burada bir arkadaşımız milletvekili adayı olduğu zaman ön seçim oylarını delegeler kullanmayacak, yine üyeler kullanacak. Belediye Meclis üyelerini üyeler belirleyecek belediye başkanını üyeler belirleyecek, genel Başkanı üyeler belirleyecek. Memleket Partisi'nin tek hedefi ‘tek başına iktidar’ bunu kesinlikle söyleyebilirim. Bugün itibariyle Cumhurbaşkanı adayımız genel başkanımız bugün bu ama biz her seçim sürecinde Memleket Partisi kendi adayları ile yola çıkacak. Ondan sonra siyasi konjektör, siyasi hava memleket çıkarları, neyi gerektiriyorsa, Cumhur ittifakı hariç her türlü oluşuma açığız.

ÖNÜME DOSYA GELMESİNİ GERÇEKTEN İSTEMEM

Ayrıca şunu belirtmek isterim bazı şeyler kulağımıza geliyor Bursa'da diğer ilçelerde ilçe teşkilatları kuramadılar diye bu kesinlikle doğru değil. Biz kurmak istediğimizde bunu en kısa zamanda çok kısa zamanda kurulur, bu söylemler çok yanlış kalan ilçelerimizde Memleket Partisi ve Muharrem İnce'ye inanmış yöneticilerden oluşmasını sağlayacağız. Elbette ince eleyip sık dokuyacağız. Tabii bu bizim görevimiz değil, bu il başkanının ve il yönetiminin görevidir. Benim onlara bu konuda yaptırım yapma gibi bir şeyim yoktur. Ben ancak üst düzey genel merkez yöneticisi olarak tavsiyelerim olur, önerilerim olur, ondan sonra onayım. Bunun İçin ilçe başkanlarımıza en büyük görev düşüyor onları da elimizden geldiği kadar Yetişebildiğimiz kadar her ilçemizde birebir destek olacağız. Çünkü şöyle bir olay da var 15 tane Disiplin Kurulu üyemiz var bir Başkan bir Başkan Yardımcısı, bir de sekreterimiz. Başkan ve sekreter yetişemez, başkan yardımcımız ile beraber 13 kişi kalıyoruz, 81 tane ilimiz var biz bu 81 ilde görev paylaşımı yapacağız artık kişi başına kaç il düşer bilmiyorum. Gönül ister ki ben aydan aya gidip genel merkezde sohbetimi yapıp imzamı atayım önüme dosya gelmesini gerçekten istemem. Çünkü Memleket Partisi çatısı altında görev alan arkadaşlarım hepsine ben güveniyorum.81 ildeki 1280 ilçedeki tüm (Tabii bu bütün teşkilatlanmalar tamamlandığı zaman)  ilçe başkanlarıma hepsine inanıyorum, hepsinde İnşallah disiplinsizlik bir olay yaşanmaz. Son olarak buradan başta Bursa'da yaşayan hemşerilerimiz olmak üzere 84 milyon Türk insanına Gürsu'dan sevgilerimi, saygılarımı gönderiyorum, esenlikler diliyorum. Diyerek sözlerini tamamladı.