GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-09-2021 08:55   Güncelleme : 30-09-2021 08:55

‘Mavi’ kâbus kapımızı çalmasın

Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda ölüme varan sonuçlar doğuran mavi dil hastalığı araştırılmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde Edirne’nin 8 köyünde ortaya çıkmasıyla akıllara, “insanlara bulaşır mı, belirtileri ve tedavisi nedir?’ sorular geldi.

‘Mavi’ kâbus kapımızı çalmasın

Veterinerler Odası Bursa Şubesi önceki dönem başkanı Sinan Sağlam, “Mavi dil hastalığı kapımızı çalarsa yetiştiriciler ekonomik yönden zarara uğrar. Bursa bu konuda çok güzel çalışıyor ama yine de önlem alınması şart. Yoksa sonuçlar kötü” dedi.

Gülin ÖZDEMİR

Uzmanlar, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda sinekler tarafından bulaşan ‘mavi dil’ hastalığının yayılma riskine karşı uyarılarda bulunuyor. ‘Mavi dil’ hastalığı geçtiğimiz günlerde Edirne’nin 8 köyünde görülmüştü. Köylerin karantinaya alınması üzerine insanlar panik yaşamaya başladı. Bu sebeple akıllara ‘insanlara bulaşır mı, belirtileri ve tedavisi nedir?’ gibi sorular gelmeye başladı. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Veterinerler Odası Bursa Şubesi önceki dönem başkanı Sinan Sağlam,  “Mavi dil hastalığı tehlikeli ve ölümcül bir hastalık. Bursa’da bu hastalıkla ilgili bir duyumumuz yok. Bir arkadaşımızın da bu konuda hakkında bize söylentisi olmadı. Zaman zaman görülen bir hastalık. Özellikle Sineklerin sayısının arttığı rutubetli zamanlarla ile sonbahar ve ilkbahar geçişlerinde sokucu sinekler ve onların türleri tarafından bulaşan viral bir hastalık. Tedavisi ve koruyucu aşı var. Hayvanların bir kısmı tedaviye cevap verebiliyor ama maalesef ki hepsi cevap veremiyor. Yani ölümcüldür. Birçok kayıplara sebebiyet verebiliyor” dedi.

BURSA GÜZEL ÇALIŞIYOR

Bursa’da bu hastalığın görülmesi durumunda hayvan yetiştiriciliğinin zor duruma gireceğini söyleyen Sağlam, “Mavi dil hastalığı Bursa’ya gelirse yetiştiriciler ekonomik yönden zarara uğrar. Ama bizim Bursa’da Tarım Ve Orman il Müdürlüğü, böyle haberler aldıklarında bölgeye hızlı bir şekilde aşılamalar yapıyor. Hastalık çıktığı noktada yayılmadan önüne geçiyorlar. Bursa geneline yayılması önleniyor. Bursa bu konuda çok güzel çalışıyor. Arkadaşlarımız yılların tecrübesiyle güzel bir sistem oturttular. Ama Trakya bölgesinde bu hastalığın görülmesi tabiî ki yurt dışı ihracatımızı da etkiliyor. Önlem alınması şart. Yoksa sonuçlar kötü” açıklamasında bulundu.

MAVİ DİL HASTALIĞI NEDİR?

Bluetongue virüsü olarak isimlendirilir. Daha çok Küçükbaş Hayvanlarda koyun keçi hatta kuzu ve oğlaklar da görülür. Sokucu sinekler tarafından bulaştırılan ölümcül bir hastalıktır. İnsanlara bulaşmıyor.

TEDAVİSİ NEDİR?

Başta karantina olmak üzere sokucu sineklere karşı koruyucu aşılar uygulanmaktadır. Hastalığı geçirebilmiş olan hayvanlar ise 2 yıla kadar bağışıklık kazanır.

BELİRTİLERİ NELER?

-Aniden ateş,

-Dudak emme hareketleri,

-Dilde mavileşme,

-Önce sulu sonra irinli burun akıntısı,

-Solunum güçlüğü ve yem alınımının durması,

-Ağızdaki ve burundaki yaraların iyileşmesinden sonra ayakta tırnak aralarında yaralar,

-Deride kırmızılıklar, yapağıda kırılma dökülme,

-Genç hayvanlarda ishal ve bulguların görülmeye başlanmasından 2-8 gün sonra ölüm.

-Sığırlarda benzer belirtiler görülmekle birlikte belirtiler çok daha hafiftir, bazen fark edilmeyebilir. Ancak gebe ineklerde AH sendromu denilen anomalili buzağı doğumları ve ölü doğumlar da görülebilir.