SPOR
Giriş Tarihi : 01-08-2022 10:46   Güncelleme : 01-08-2022 10:46

Kocayayla'da ata şenlikleri

Büyükşehir ve Keles Belediyesi tarafından 5’nicisi düzenlenen ve Bilal Erdoğan’ın açılışını yaptığı Ata Sporları Şenliği üç gün boyunca büyük heyecan yaşatırken, organizasyona rekor sayıda seyirci katıldı.

Kocayayla'da ata şenlikleri

Bursa Yörük Türkmen Dernekleri, Çevre İller ve  Türki Cumhuriyetleri ile uzak doğu ülkelerinden gelen folklor ekipleri ve Bursa  yöresi sanatçılarının sahne aldığı, halk  oyunları ekipleri, Okçuluk, Cirit Oyunları ile yine Ata sporumuzdan olan Alpagut gösterilerinin yapıldığı şenliklerin son ve kapanış gününde ise Ata yadigarı yağlı güreşler gerçekleştirildi. Etkinliklere rekor düzeyde seyirci katılırken, oto park sorunu baş gösterdi.


DAĞDEVİREN DEVİRDİ


Bu yıl 54.sü yapılan yağlı güreşlere ise 13 boyda yaklaşık 300 pehlivan katılırken baş boyunda da  14 pehlivan kol bağlayarak çayırda kozlarını paylaştılar. Baş boyunun finalinde yedi kez Kırkpınar başpehlivanı olan Recep Kara ile bu yıl Kırkpınar'da üçüncü olan Ertuğrul Dağdeviren karşı karşıya geldi. Usta çırak kapışmasını ise genç Dağdeviren kazandı. Baş boyunda kürsü yapan Pehlivanların ödülünü Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin verdi.