KÜLTÜR
Giriş Tarihi : 31-07-2022 17:05   Güncelleme : 31-07-2022 17:05

Kaynana, Kayınbaba ve Kayınbirader kelimesinin kökenini öğrenince şoke olacaksınız

Geleneksel Türk aile yapısında akrabalar arasında çeşitli hitap şekilleri bulunur. Bunlardan bazıları; kaynana, kayınbaba ve kayınbiraderdir. Peki daha önce hiç bu kelimelerin nerden geldiğini düşünmüş müydünüz?

Kaynana, Kayınbaba ve Kayınbirader kelimesinin kökenini öğrenince şoke olacaksınız

Daha önce geleneksel Türk ailelerindeki hitapların kökünün nerden geldiğini düşünmüş müydünüz? Bu hitap şekillerinin sizlere kayın ağacından geldiğini söylesek. Evet yanlış duymadınız kayın kelimesinin bütün Türk dillerindeki yaygınlığı, eskiliğinin ve erken dönemden itibaren Türk düşüncesindeki öneminin kolay kabul edilebilecek bir göstergesidir. Aynı şekilde, “kayın” kelimesinin “kadın” anlamına gelmesi de onun doğurganlığının, dolayısıyla bir köken mitinin kaynağına dönüşmesinin doğal sonucudur.

basliksiz-19.jpg

Türk Mitolojisinde hayat ağacı olarak geçer

Kayın ağacı, Türk mitolojisinin en önemli sembolüdür. Tanrı kutunu içinde barındırdığına inanılır. Bundan dolayı, Türkler, kayın ağacının bulunduğu yerde ferahlık bulur, rahatlar, arınır. Yapılan duaların, kayın ağacının yanında yapıldığında Tanrı’ya daha hızlı ulaştığı ve daha çabuk kabul edildiği düşünülür. Arınma ve kutsanma sunan kayın ağacına Türkler tarafından kadınlık yakıştırması yapılır. Kadının ruhunun, kayın ağacına sindiği kabul edilir. Analık ruhunu içinde yaşattır. Dolaysıyla; kayın adı bu kadın ruhundan analık ruhundan gelir.

Kayın ağacı Türk Mitolojisinin en önemli sembollerindendir

Kayın ağacı dünyanın en hızlı kaynayan ve birleşen ağacı olduğu için Orta Asya Şaman Türkleri iki ailenin birleşmesinin sembolü olarak Kayın ağacını tanımlamış. İnsanların eşlerinin ailelerine "Kaynana, Kaynata, Kayınço" şeklinde seslenmesinin sebebi de budur. Kayın ağaçları, 200 ila 300 yıl arasında geliştiği bilinen uzun ömürlü örneklerdir. Doğru koşullarda kayın ağacınız, evinizde yaşadığınız sürece mükemmel bir gölge ağacı olacaktır.

5ef8d785adcdeb121c7e06c1.webp

Kayın ağaçları, Fagus cinsi olarak sınıflandırılan ve Fagaceae bitki familyasında yer alan yaprak döken bitkilerdir. Dar ama yoğun bir yaprak taç ile kayın ağaçları, konut gölge ağaçları için popüler seçimlerdir ve ahşapları mükemmel kereste ve yakacak odun yapar. Kayın ağaçları, toprağın uygun şekilde akması koşuluyla birçok farklı koşulda büyüyebilir. Yaprakları genellikle yeşildir ve kenarları dişli olabilir. Ayrıca alacalı, sarı veya mor yaprakları olan bazı çeşitler de vardır. Ülkemizde çoğunlukla Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde yetişir.