SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-09-2021 13:38   Güncelleme : 30-09-2021 13:38

Kaygıyı azaltmak elinizde

Uzmanlar anksiyete bozukluğunun tedavisi olduğunu söylüyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Hilal Dost, “Sürekli bir gerginlik, huzursuzluk, kaygı hali, kendini baskı içinde hissetmesi gibi ve bunlarda baş etmede sorunlar yaşaması, anksiyete belirtilerindendir.

Kaygıyı azaltmak elinizde

Psikiyatri Uzmanı Dr. Hilal Dost, Anksiyetenin tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Dost, "21 yıl boyunca toplanan veriler sonucu elde edilen bulgularla, hareketli yaşam tarzının ruh ve beden sağlığı üzerindeki olumlu etkisi kanıtlandı. Dünya nüfusunun yaklaşın yüzde 10’unu etkileyen anksiyete bozukluğu rahatsızlıklarının bireylerde daha çok genç yaşlarda ortaya çıktığı tespit edildi. Ayrıca kadınlarda erkeklerden iki katı daha fazla görüldüğü ortaya konuldu. Anksiyete, kişinin gündelik hayatta karşılaştığı ve çevresinde yaşadığı olumsuzluğa bağlı olarak hissettiği, bazen hiç bir uyarı olmaksızın da kendiliğinden ortaya çıkabilen kaygı, stres, huzursuzluk hali, baskı altında hissetme gibi genel bir psikolojik durumdur. Anksiyete günümüzde artık stres, huzursuzluk, paniğin yerini alır hale geldi. Zaman zaman günlük hayatımızda yaşadığımız strese bağlı olarak anksiyete dediğimiz durumu kendimizde huzursuzluk, gerginlik, bunalmış gibi hissedebiliriz” diye konuştu.

“EN KÖTÜSÜNÜ AKLINIZA GETİRMEYİN”

Uzm. Dr. Hilal Dost şöyle devam etti: “Anksiyete tanısında kişinin işlevselliğini bozması, günlük hayatını etkilemesi, içinde sürekli bir gerginlik, huzursuzluk hali, sürekli kendini baskı içinde hissetmesi gibi ve bunlarda baş etmede sorunlar yaşaması, işe gitmede zorlanması, ev işlerinde yapmakta güçlük çekmesi ve kişiler arasında bozulma gibi belirtilerle ortaya çıkar, buna da 'anksiyete bozukluğu' diyoruz. Anksiyete bozukluğu tedavisi olan bir sağlık sorunudur. Hastalar başta psikiyatri uzmanına umutsuz, sanki toparlayamayacak, iyi olmayacaklar gibi gelmekteler. Çünkü sürekli bir evham halinde, endişeli, düşünceli hali, devamlı en kötüsünü akla getirme gibi durumları hissetmektedirler. Bu da anksiyete bozukluğunun tanısıdır.”

DAHA ÇOK İLERLEMEDEN…

Anksiyete tedavisinden bahseden Psikiyatri Uzmanı Dr. Hilal Dost, “Hastanın durumuna göre düzenli terapi uygulamaktayız. Terapi hastalarda çabuk sonuç aldığımız tedavi yöntemidir. İlaç tedavisi gerektiren durumlarda ise hastanın yaşadığı sorunlara göre programlama yapılmaktadır. Bu anlamda yukarıda saydığımız belirtilerin bir ya da bir kaçını yaşayanlar mutlaka bir psikiyatri uzmanına görünmesi, bu psikolojik rahatsızlığın daha farklı sorunlar çıkmasına engel olmak için büyük önem taşımaktadır" diyerek sözlerine son verdi. (İHA)