GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-05-2022 13:24   Güncelleme : 12-05-2022 13:24

'Kaşıkçı Elması kayıp' iddiasına yalanlama

Sosyal medyada çok konuşulan "Kaşıkçı Elması'nın kaybolduğu" iddiasına Milli Saraylar resmi hesabından yalanlama geldi. Yapılan açıklamada "Bu gerçek dışı iddialar, Türkiye turizminin canlanmaya başladığı şu günlerde hareketliliği baltalamaya yönelik maksatlı ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik girişimlerdir" denildi.

'Kaşıkçı Elması kayıp' iddiasına yalanlama

Kaşıkçı Elması başta olmak üzere birçok tarihi eserin kaybolduğu veya orijinal olmayanlarının sergilendiği iddiaları sosyal medyada gündem oldu. Söz konusu iddiaların gittikçe yayılmasının ardından Milli Saraylar'ın resmi Twitter hesabından bir açıklama yapıldı.

Açıklamada iddialar yalanlanırken, bunun turizmdeki hareketliliği baltalama amaçlı bir girişim olduğu ve hukuki yollara başvurulacağı belirtildi.

Milli Saraylar'dan yapılan açıklama şu şekilde:

"Tarihî elmasların en büyüğü ve en meşhuru olarak gösterilen Kaşıkçı Elması, 2,5 yıldır Topkapı Sarayı’nda silah koleksiyonunun yer aldığı Dış Hazine Bölümü’nde sergilenmektedir.

'TURİZM CANLANMAYA BAŞLADI, BALTALAMAK İSTİYORLAR'

Kaşıkçı Elması’nın kaybolduğu veya değiştirildiği ile ilgili gerçek dışı iddialar, Türkiye turizminin canlanmaya başladığı şu günlerde hareketliliği baltalamaya yönelik maksatlı ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik girişimlerdir.

Başkanlığımızın her türlü iletişim ve bilgi sunma kanalları kamuoyuna açıktır. Gerek basında gerekse sosyal mecralarda yer alan mesnetsiz ve gerçek dışı iddialarla ilgili hukuki yollara başvurulacaktır."