BURSA
Giriş Tarihi : 24-09-2021 12:15   Güncelleme : 24-09-2021 12:24

Karşılıksız bir hizmet anlayışıyla…

Karşılıksız bir hizmet anlayışıyla…

Bursa'nın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olan Nilüfer Lions Kulübü, düzenledikleri kahvaltıda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Nilüfer Lions Kulübü dönem başkanı Beril Baylan, geçmişten bugüne Nilüfer Lions'un tarihçesinden ve 2021-22 hizmet dönemindeki hedeflerinden bahsetti. Yönetim Kurulu şöyle: “Beril Baylan (Başkan); Çiğdem Karagöz (Geçen Dönem Başkanı); İffet Ebubekir ( 1. Başkan Yardımcısı); Zeynep Aysan (2. Başkan Yardımcısı); Orkide Alakoç (3. Başkan Yardımcısı), İsmihan Kesim (Sekreter); Cana Sunalp Arar (Sayman); Zennur Meriç (Toplantı Yönetmeni); Çiğdem Gerçeksi Okat (Kulüp Amiri); Özlem Can (Üyelik Komitesi Başkanı).”

BM’DE DAİMA TEMSİLCİSİ VAR

Öncelikle tarihçesinden bahseden Beril Baylan, “1917 yılında Melvin Jones başkanlığında Uluslararası Lions Kulüpleri Birliğinin kurulması ve ilk toplantıların yapılmasından sonra Birlik süratle büyümeye başladı. Ana amacı dünya toplumuna karşılıksız hizmet etmektir. Kesinlikle kendi üyelerinin menfaatlerine hizmet etmez. 1945’ten bu yana Birleşmiş Milletlerde daimi temsilcisi vardır.  Ülkemizde 1963 yılında Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay’ın önderliğinde 29 ilerici, vizyon sahibi, hizmet aşkıyla dolu insanın girişimleriyle Türkiye’nin ilk kulübü olan İstanbul Milletlerarası Lions Kulübü kuruldu. Bugün ülkemizde yaklaşık 7000 Lion ve 1400 Leo Topluma Hizmet için çalışmaktadır” dedi.

BURSA VE LİONS

“1971 yılında kentimizdeki ilk lions kulübü, Bursa Lions Kulübü kurucu başkan Feridun Malcılar tarafından kuruldu” diyen Baylan, “ Kurucular arasında Cüneyt Pekman, Memduh Gökçen, Nuri Erbak, Fahir Sabuniş, Doğan Yılmazipek gibi isimler vardı. Şu anda Bursa’da 15 Lions Kulübü, 415 lion bulunuyor. Ayrıca 5 tane de Leo Kulüp var. Bursa, 118-K Yönetim Çevresi Federasyonu’na bağlı. (Türkiye’deki 3 federasyon, bir konfederasyon çatısı altında). Bursa Nilüfer Lions Kulübü 1980-1981 döneminde Bursa Lions Kulübü sponsorluğunda Halit Cura ve Prof.Dr.Selçuk Onart’ın katkılarıyla Kıvılcım Keleşoğlu ve 29 üyesi ile birlikte kentimizin ilk Lioness Kulübü -Bursa Lioness Kulübü- olarak kuruldu. 1990-91 hizmet döneminde Sezi Vardarlılar başkanlığında lioness kulübü statüsünden çıkarak, lions statüsü kazandı ve Bursa Nilüfer Lions Kulübü ismini alarak ülkemizde bir ilki gerçekleştirdi. Bursa Nilüfer Lions Kulübü geleneksel olarak sürdürdüğü Üniversite öğrencilerine yönelik bursları yıllardır devam ediyor. Bu yılda devam edecek.

DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUZ

Dönemi boyunca Uluslararası Lions’un da önerdiği 5 temel alanında hayata geçirmek istedikleri projeleri anlatan Baylan, “Bunlar şu alanlardadır: 1- Çevre, 2- Açlık, 3- Diyabet, 4- Görme, 5- Çocuk kanseri. Bu dönem içinde hayata geçireceğimiz bu 5 temel proje başlıkları ile ilgili olarak bünyemizde komiteler oluşturduk, bu komiteler ilgili kamu ve STK’larla işbirliği içinde çeşitli projeler oluşturuyorlar. Dünyanın ve ülkemizin zorlu bir pandemi döneminden geçtiği süreçte bu görevi devraldık. Öncelikle bizden önceki dönemde başlatılan çalışmaları ve geleneksel etkinliklerimizi sürdüreceğiz. Ardından da belirttiğimiz gibi Çevre, Açlık, Diyabet, Görme ve Çocuk kanseri alanında düzenleyeceğimiz projelerle, öncelikle farkındalık yaratıp, çözüm yollarına ulaşma noktasında proje ve etkinliklerimizi hayata geçireceğiz. Biz Bursa Nilüfer Lions Kulübü olarak tamamen gönüllülerden oluşan bir yapı olarak, karşılıksız hizmet anlayışı içinde, bu projeleri hayata geçirmeye çalışırken; siz değerli basın mensuplarının bizlere vereceği destek, bizler için önemli bir motivasyon unsuru olacaktır. Bugüne kadar verdiğiniz ve vereceğiniz desteklere teşekkür ediyorum.”