BURSA
Giriş Tarihi : 15-11-2021 12:43   Güncelleme : 15-11-2021 12:43

Kalp hastalıkları en büyük ölüm sebebi!

Bursa’mıza uzun yıllardır hizmet vermekte olan, genç ve başarılı hekimlerimizden Kardiyoloji Uzm. Dr. Mehmet Fethi Alişir ile kalp hastalıklarının belirtileri, beslenme önerileri ve daha birçok merak edileni sorma fırsatı yakaladığımız kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Kalp hastalıkları en büyük ölüm sebebi!

Özkan YILDIRIM

**** Merhabalar Fethi Hocam, öncelikle bizleri, ekibimizi tekrardan misafir ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Bizler artık sizi tanıyoruz ama bilmeyenler için kısaca sizi tanıyarak röportajımıza başlayalım isterseniz.

  ----Bana böylesine güzel bir fırsat tanıdığınız için bende sizlere teşekkür etmek isterim.1981 Elazığ doğumluyum. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım, 2005 yılında da mezun oldum. Mezun olduktan sonra Adıyaman'da köy sağlık ocağında 2 yıl kadar çalıştım.2007 yılında uzmanlığı kazandım Uludağ Üniversitesi'nde 2012 yılına kadar  devam etti ve başarı ile aldık çok şükür sonra yine tekrardan mecburi hizmet faslı başladı 2 yıl kadar Bingöl'de çalıştım. 2014 yılından itibaren Bursa'dayım ilk olarak Anadolu Hastanesi'nde son 4 yılı aşkın süredir de Ceylan Hastanesi’nde çalışmalar yürütmekteyim.

*****Covid sürecinde de hala kalp hastalıkları ölümleri en öndemi hocam?

-----Kalp hastalıkları geçmişten bugüne covid sürecinde de kalp hastalıkları dünyada ve ülkemizde en önemli ölüm nedenlerinden.

*****Kalp hastalıkları belirtileri neler hocam?

ÇARPINTI, TIKANMA HİSSİ, GÖĞÜS AĞRISI VE NEFES DARLIĞINA DİKKAT!

-----Öncelikle nefes darlığı, nefeste kesilme tıkanma hissi, çarpıntı ve gögüste ağrı. Bunlardan her hangi birini hissetmek zaten bir uyarıcıdır ve mutlaka bu durumda bir hekime başvurmak lazım. Elbette burada hastanın yaşı, cinsiyeti, mevcut hastalıkları ve mevcut şartlar dahilinde şikayetler tamamen birbirinden alakasız tipik olmak zorunda değil. Çok alakasız şikayetlerle mide ağrısıyla kalp krizi geçiren dünya kadar insan var. Pandemi döneminde Amerika’daki yapılan araştırmada kalp krizlerinin %20-25 azaldığını belirtiyor fakat bu azalma hayra alamet değil. Bu insanların evinde öldüğünü gösteriyor. Bizimde burada kaybettiğimiz ambulansın yetiştiremediği dünya kadar hastamız oldu,kalp ihmale gelmez ciddi bir organ. Bunu hiçbir zaman unutmamalıyız.

  Ritim bozukluklarında insanların en büyük şikayeti çarpıntı, göğüs ağrısı, ve nefesteki kesilme nefes darlığı. Buradan bir yerden kendisi belli ediyor. Ne olursa olsun arada ki risk faktörleri de belli oluyor. Yaş ilerliyor, hastanın şekeri varsa, ailesinde kalp hastası varsa, tansiyonu varsa, kolesterolü varsa bunlar inceleniyor. Bir taraftan risk faktörleri ile birlikte o şikayetler bizim için anlamlı, bu tür şikayetler yaşayanların mutlaka kardiyoloji bölümlerine giderek işte çeşitli kontrollerden geçmeliler.

**** Hocam, gerçekten yoğun bir tercih edilme oranınız mevcut, bunun yanında sosyal medya anlamında da gerçekten görüntü paylaşımınız, soru soranlara yardım etmeleriniz vesaire gerçekten çok ilgi çekici, bu konuda neler söylersiniz?

HALKIMIZA YARDIMCI OLABİLİYORSAM NE MUTLU BANA

---- Fırsat bulabildiğim kadar sosyal medyayı kullanmaya çalışıyorum o aynı görüntüler benim de çok hoşuma gidiyor, çok mutlu oluyorum bunları paylaşmakla. Oradan da ayrıca soru sormak isteyen iletişim kurmak isteyen vatandaşlarımıza, halkımıza  yardımcı olmak bizleri mutlu kılıyor. Elimden  geldiğince branş harici olsun, dahili olsun gerçekten soru soran herkese sosyal medya üzerinden  cevap vermeye , yardımcı olmaya çalışıyorum.

 *****  Peki sayın hocam, buradan genç arkadaşlarımıza, yüksek öğrenim de tıbbı  düşünen gençlere kardiyoloji bölümüne önerir misiniz?

TEKRAR DÜNYAYA GELSEM TERCİHİM YİNE DEĞİŞMEZ

---- İstemeden elbette yapılacak bir şey yok. Öncelikle tabii doktorluk, Tıp, kardiyoloji öncelikle talep, sonrasında da emek istiyor. Kardiyoloji başlı başına bir branş hayatınızdan çok ödün vermeniz lazım yeri geldiğinde 7/24 çalışmanız gerekiyor. Ben zamanında mesela 12 saat çalışma süreleri hatırlıyorum, 36 saat hiç uyumadığım günleri hatırlıyorum. Yani kolay değil, elbette değil ama mutlaka büyük emek harcanması lazım mutlaka yoğun bir çaba harcanması lazım. Öyle olduktan sonra ben kesinlikle Tıbbı, kardiyolojiyi bütün gençlere önermek istiyorum ama dediğim gibi çok büyük oranda da özveri istediğini ayrıca eklemek isterim.

COVİD DÖNEMİNDE KALP KRİZLERİNDEN ÖLÜMLER ARTTI!

     ****Peki hocam son zamanlarda işte covide yakalanmayayım diye kalp hastalarının birçok kereler hastaneye gidişlerini ertelediği ve böylelikle de kalp krizlerinden son zamanlarda kaybettiğimiz canların arttığını duyuyoruz bu konuya değinmek istiyorum. Siz neler söylemek istersin gerçekten bunun doğruluk payı var mı?

  ----  Evet, doğru  çok arttı bu tür ölümlerle covidin kendisinin kalple ilgili yaptığı sıkıntılar biliniyor, gördüğümüz bazı kalp komplikasyonları var covidin etkilerini arttırıyor. Bir defa ne olursa olsun en çok akciğere pıhtı atması olayını görüyoruz, sonra ikinci sırada kalp krizlerini ve üçüncü sırada da kalp zarı ile ilgili iltihabı durumları görüyoruz, sıvı birikmesi vesaire. Kalp kasının etkilenmesi ve kalp yetersizliğine gidişatı gördük bu hafta içerisinde ne yazık ki bu şekilde kalbi etkiliyor mu evet etkiliyor. herkesi etkilemek zorunda değil ama etkiliyor o açıdan sıkıntıdayız kalp krizleri vakaları da arttı normal hastalar açısından soruyorsanız onların kontrollere gelme oranları çok azaldı için çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Hastalar gelmiyor o korkuyla en yoğun süreçte evde inanılmaz ölçüde kalp krizleri arttığı ve kurtulama yan insanlarımız çok olduk. Covidden çok daha tehlikeli olan kalptir, covidin öldürme oranından kalbin öldürme olanı çok daha yüksektir.

KESİNLİKLE ERTELEMEYİN

Dünya olarak Türkiye olarak kalp hastasına kurban veriyoruz. Yüzde 40'lara varan ölüm oranı var dolayısıyla. Diğer taraftan kalbi bırakalım aman evde oturalım göğsüm ağrıyor ama bir şey yok deyip ertelemeyelim, çok müdahale etmek zorunda kaldığımız hasta oldu ama işte arayıp söylüyorlar korkuyoruz gelemiyoruz diyorlar. Gelemiyorsun ama işte neticesi çok daha zor oluyor covid den kurtulma şansınız olabilir ama, kalpten kurtulma şansınız çok daha düşük. Üçüncü açıdan işte sosyal hayatı da inanılmaz etkiledi stres hayat şartları tamamen değişti artık kilolar alınmaya başlandı evde kaldıkça bir şeyler yeniliyor, çalışma ortamları çok azalıyor evden çalışmaya başladık ayrıca, belki de onda bir hareket ediyor insanlar bu da eninde sonunda şekeri getirecek, kolesterolü getirecek ve kalp hastalığını getirecek. O yüzden büyük bir risk faktörü ben onlara buradan halkımıza bu konularda daha duyarlı olmalarını çekiniyor olsalar bile mutlaka bilhassa kalp hastalarının gerekli kontrolleri mutlaka yaptırmaları gerektiğini söylemek istiyorum. Son olarak buradan Bursa'da yaşayan insanlarımıza ,Türkiye'de yaşayan 84 milyon vatandaşlarıma,  bütün vatandaşlarımıza herkese sevgilerimi ,selamlarımı göndermek istiyorum, esenlikler diliyorum. Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

   Konuksever kişiliği ve sıcakkanlı yaklaşımıyla bizleri etkileyen bu güzel insani yaklaşımlarıyla hastaları tarafından da çok sevilen değerli hocamız M. Fethi Alişir ile bu güzel röportajımızı gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Kendisine çalışmalarında başarılar dilemek istediğimizi de son olarak eklemek isteriz.