BURSA
Giriş Tarihi : 04-10-2021 08:45   Güncelleme : 04-10-2021 08:45

‘Kadınlar mücadelenin önünü açacak!’

Türk Metal Sendikası Bursa Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Pevrul Kavlak, kısa bir süre önce yine bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Türk Metal tarihinde ilk kez bir kadın üyemiz, şube başkanı oldu. Bu yenilik, sendikamız için yeni ufukların kapısını aralayacak. Özellikle kadın üyelerimizin sendikal mücadelede önünü açacaktır” dedi.

‘Kadınlar mücadelenin önünü açacak!’

Özlem ATAÇ

Türk Metal Sendikası Bursa Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, AK Parti Milletvekilleri ve sendika üyeleri katıldı. Kavlak, bir davet salonunda gerçekleştirilen Türk Metal Sendikası Bursa Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türk Metal Sendikası'nın ilklerin ve yeniliklerin sendikası olduğunu söyledi. Kısa bir süre önce yine bir ilki gerçekleştirdiklerini anlatan Kavlak, şunları kaydetti: “Emekten yana olmak, sendikacı olmak, benim gençlik hayallerimi süsleyen bir tutkuydu. Daha tezgahın kulpundan tuttuğum ilk gün, bu işi kafama koymuştum. Kuşkusuz, hepimizin bir hedefi, bir ideali vardır. Hayatı kolaylaştırmak, kendimize ve çevremize daha iyi bir gelecek hazırlamak, en temel sosyal dürtülerimizin başında gelir. Ama benim içimdeki duygular, bunlarla sınırlı değildi. Daha doğrusu, bunlar bana yetmiyordu. Ben, emekçilerin en küçük hakları için bile, mücadele etmek zorunda kalmalarına, en basit, taleplerinin bile görmezden gelinmesine tahammül edemiyordum. Benim için, yalnızca küçük bir azınlığın mutlu olması yeterli değildi. Hak, özgürlük, ekmek… Bunlar herkesin hakkıydı ve gerekirse söke söke alınmalıydı… Söke söke alınmalıydı… İşte beni sendikacı yapan duygular bunlardı. Yalnız yürümek yerine,  tüm emekçilerle birlikte yürümeyi tercih ettim…”

İLK KEZ KADIN ÜYEMİZ ŞUBE BAŞKANI OLDU

Kısa bir süre önce yine bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyen Kavlak, “Türk Metal tarihinde ilk kez bir kadın üyemiz, şube başkanı oldu. Bu yenilik, sendikamız için yeni ufukların kapısını aralayacak. Özellikle kadın üyelerimizin sendikal mücadelede önünü açacaktır. Yeni kurduğumuz Bursa Şubesi'nin, çiçeği burnunda başkanı Selda Tekman'ın bu başarısı, bütün kadın üyelerimize örnek olmalıdır, onları teşvik etmelidir. Her kadın üyemizi, bu sürece davet ediyorum ve onların, sendikamıza yapacağı katkıların çok değerli olduğuna bütün kalbimle inanıyorum. Bu inançla Selda kardeşimi kutluyor, kendisine başarılar diliyorum. Başarılı olacağına da yürekten inanıyorum” dedi.

DİRENE DİRENE ÖRGÜTLENDİK

Türk Metal Sendikası'nın 220 bin üyeye ulaştığını, Türkiye'nin en büyük, güçlü ve örgütlü sendikası olarak çalışmaya devam ettiğini belirten Kavlak, şöyle devam etti: “Son dönemde ülkemizde 8 cep telefonu fabrikası kuruldu, 7'sinde direne direne örgütlendik. Bakanlıktan yetkimizi aldık ve artık sözleşme aşamasına geldik. Ancak birinde sorun yaşadık. Xiaomi cep telefonu fabrikasında, işveren, çoğunluğu sağlayıp yetki almamıza rağmen üyelerimizi işten attı; yalnızca sendikalı oldukları, iyi bir yaşam, güzel bir gelecek istedikleri için çoğunluğu kadın 170 arkadaşımızı kapının önüne koydu. Hemen direnişe geçtik. Tıpkı Bursa'da Bode Bode'de, Akwel'de yaptığımız gibi o işverene bu dünyayı dar ettik ve 170 arkadaşımızı geri aldırdık. Sen ülkemize geleceksin, yatırım yapacaksın, ürettiğini bizim insanımıza satacaksın, kazanacaksın, karlarına kar katacaksın, sonra da benim işçi arkadaşımı asgari ücrete çalıştıracaksın, karın tokluğuna çalıştırıp sömüreceksin. Yok öyle yağma.”

YENİ BİR SÜRECİN BAŞLANGICINDAYIZ

Yeni bir sürecin başlangıcında olduklarını anlatan Kavlak, “MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi için kolları sıvadık, yola çıktık. Bu süreçte öncelikle ülkemiz sendikal hareketine getirdiğimiz önemli bir katkı olan, örgüt içi demokrasinin olmazsa olmazı anket uygulamamızı yaptık. Hem kendi araştırma merkezimiz hem de anlaştığımız bir özel şirket aracılığıyla üyelerimizin beklentisini öğrendik. Bu arada ben de son 4 ayda, otellerimizde tatil yapan arkadaşlarımızla bir araya geldim. Hepsini dinledim, notlar aldım. 21 Ağustos'ta MESS'e bağlı işyerlerimizin temsilcileriyle Ankara'da bir araya geldik. Bir atölye çalışması yaptık. Onların taleplerini, önerilerini aldık. Ardından yeniden Başkanlar Kurulu'nu topladık, taslağımıza son şeklini verdik ve 25 Ağustos'ta sözleşme taslağımızı kamuoyuna açıkladık. İlk 6 ay için ücretlerimize toplam yüzde 29,57 artış talep ettik. Geçen hafta sözleşme taslağını MESS'e verdik ve süreci başlattık. İnşallah bu ayın 12'sinde ilk oturumu yapacağız. Bu işi çok uzatmadan, iyi bir sözleşme imzalayacağımıza yürekten inanıyorum. Hepimize hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

ÜSTLENDİĞİMİZ SORUMLULUĞU OMUZ OMUZA TAŞIYACAĞIZ

Türk Metal Bursa Şube Başkanı Selda Tekmen ise,  “Türk Metal Sendikası’nın bir şube genel kurulunda, şube başkanı sıfatıyla ilk kez bir kadın konuşuyor. Bunun, yeni bir açılımın başlangıcı olduğunun hepimiz farkındayız. Kadını yalnız evde değil, işte ve yaşamın her alanında hak ettiği yerde ve erkeğin yanında gören anlayışın sizin karakterinizi yansıtan özelliklerin başında geldiğini biliyoruz… Kurumsal ve toplumsal başarıya, ancak kadın ve erkeğin ortak çabasıyla ulaşılabileceğine inandığınızı biliyoruz… Tüm zorlukların üstesinden, ancak ortak akılla gelinebileceğine inandığınızın farkındayız… İşte bu farkındalıkla, üstlendiğimiz sorumluluğu, el ele, omuz omuza vererek taşıyacağız. Her zaman, her dakika, her an işimizin başında, sizin yanınızda olacağız. Emin olun ki bu yalnızca benim değil, bütün kadın üyelerimizin sesi ve inancıdır” dedi.