EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-07-2021 13:24   Güncelleme : 09-07-2021 13:24

İşsizler ordusu büyüyor

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), corona virüsün ekonomiye etkilerine dair çalışmasını yayımladı. Gelişmiş ülkelerdeki işgücü piyasasının şimdiye kadar kısmen toparlandığını belirten OECD, 2022 sonunda bile salgın öncesi seviyelere dönüş beklemediğini belirtti. Gelişmiş ülkelerde corona virüs sürecinde 22 milyon kişinin işsiz kaldığı aktarılan çalışmada, dünya çapında işsiz sayısının 114 milyona ulaştığı belirtildi.

İşsizler ordusu büyüyor

Bir yılı aşkın süredir dünyayı derinden etkileyen corona virüs süreci ile ilgili, İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) yeni bir çalışma yayımladı. Aşıların uygulanmaya başlamasıyla ekonomilerin toparlanmaya başladığı aktarılan çalışmada, gelişmiş ülkelerdeki işgücü piyasasında salgın süresince yaşanılan istihdam kaybının şimdiye kadar sadece yarısının telafi edildiği bildirildi. Pandemi sürecinde istihdam alanında gençler ve düşük vasıflı işçilerin derinden etkilendiği belirtilirken, sadece gelişmiş ülkelerde 22 milyon kişinin iş kaybı yaşadığı aktarıldı.

2022’NİN SONUNA KADAR PROBLEM VAR

Ekonominin toparlanmasıyla birlikte pandemi öncesine göre 8 milyon kişinin hala işsiz olduğu belirtilirken, 2022 yılının sonuna kadar bu durumun toparlanmayacağı vurgulandı. Dünya çapında 114 milyon kişinin pandemi sırasında işini kaybettiği belirtilen çalışma ile ilgili konuşan OECD İstihdam Direktörü Stefano Scarpetta, “Eşitsizlik ve dışlanma sadece sosyal ayrışmaların bir sonucu değil aynı zamanda üretkenlik ve ekonomik toparlanma için ayak bağı” dedi. Finans ve sigorta sektöründe salgına rağmen istihdam artarken daha az ücretli işlerde çalışılan saatlerde yüzde 28 düşüş görüldüğünü belirten OECD, gençler arasında artan işsizliğin endişe verici olduğunu vurgulayarak hükümetlere bu kesimin yeteneklerini geliştirmek için eğitimler düzenleme çağrısında bulundu. (ntv.com)