TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 10-05-2022 10:50   Güncelleme : 10-05-2022 10:50

İnsansız hava taksileri uçmaya hazır!

ABD'li şirket Xwing, elektrikli, pilotsuz uçaklarla seyahatin mümkün olduğu bir gelecek için hazırlanıyor. Xwing başkanı ve kurucusu Marc Piette, "Birkaç yıl içinde bölgesel veya uzun mesafelerde elektrikli uçakların ağlarını görmeye başlayacaksınız ve bu oldukça farklı bir manzara olacak" değerlendirmesinde bulundu.

İnsansız hava taksileri uçmaya hazır!

Silikon Vadisi girişimi, hava yoluyla gidip gelmeyi daha ucuz ve daha verimli bir ulaşıma dönüştürmek amacıyla pilotsuz uçabilen standart uçaklar yapma konusunda uzmanlaştı.

Xwing başkanı ve kurucusu Marc Piette, "Burada endüstrinin oldukça dramatik bir dönüşüm geçirdiğine inanıyoruz. Birkaç yıl içinde bölgesel veya uzun mesafelerde elektrikli uçakların ağlarını görmeye başlayacaksınız ve bu oldukça farklı bir manzara olacak" diyor.

AFP'de yer alan habere göre; şirket, bir uçağın kalkışını, uçmasını ve inişini tamamen otomatikleştirmek için mevcut uçuş kontrol sistemleriyle birleştirebilen bir yazılım geliştirdi.

Xwing'in yöneticileri, tam otomatik uçakların daha büyük güvenlik açığı oluşturacağı fikrinin aksine daha fazla otomasyonun uçuş risklerini azaltabileceğini savunuyor.

Piette, "Havacılıktaki kazaların çoğu tarihsel olarak pilot hatalarından kaynaklandı. Bunların oldukça karmaşık sistemler olduğunu söyleyebilirim ve bir uçağı uçurması gerektiğinde pilot üzerinde çok fazla zihinsel iş yükü var. İşte bu yüzden otomasyon yardımcı olabilir, çünkü bu iş yükünü azaltabilirsiniz" diye konuştu.

Kameralar, radarlar ve diğer sensörlerle donatılmış iyi havalarda sorun yaşamayan Cessna Caravan'ın kötü hava koşullarına kendi başına karşı koyabilmesi için çalışılıyor.