EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-05-2022 10:49   Güncelleme : 12-05-2022 10:49

İhracatta Rusya hareketliliği

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş nedeniyle yaş meyve ve sebze ihracatında bu yıl yüzde 45 ihracat kaybı yaşanmıştı. İhracatta yaşanan düşüş Rusya'nın kapıları açmasıyla nisan ayındaki kayıp seviyesinden yukarı doğru bir eğilim gösterdi ve hareketlilik yaşandı.

İhracatta Rusya hareketliliği

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya yönelik olarak başlattığı işgal operasyonu, Antalya'daki sebze-meyve üreticilerini de olumsuz etkiledi. Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ihracatının yarısını karşılayan Antalya'daki üreticiler, ürünlerinin büyük bir kısmını direkt olarak Rusya'ya gönderiyor.

Domates, dikenli salatalık, biber grubu başta olmak üzere Rusya'nın büyük pazar olduğu ürünler, kapılar kapandığı için iç piyasaya düşük maliyetle sunuldu.

Rusya'ya geçen yıl nisan ayında Batı Akdeniz bölgesinden ihraç edilen yaş meyve sebze ürünü 29 bin 321 tonken, bu yıl aynı dönemde yüzde 45 kayıpla 15 bin 958 tona düştü.

SINIR YENİDEN AÇILDI

Rusya'nın yeniden sınır kapılarını açmasıyla Antalya'daki toptancı halinde de hareketlilik başladı. Yeni siparişleri yetiştirmek için ihracatçı firmaların ürün paketleme tesisleri tüm hızıyla çalışıyor.

Üreticinin rahat nefes aldığını belirten Antalya Toptancı Hali Komisyoncular Dernek Başkanı Hasan Ali Yılmaz, “Hem denizden hem karadan sevkiyatlarımız başladı. Bütün ürünlerimizi rahatlıkla gönderebiliyoruz. İnşallah her şey daha güzel olacak. Sektörümüz yeniden hareketlendi. Rusya pazarında bir kayıp yaşadık ama bunu kısa sürede toparlarız" dedi.

"SORUNSUZ ŞEKİLDE GÖNDEREBİLİYORUZ"

Rusya, Ukrayna ve Azerbaycan'a ürün ihraç eden firmanın genel müdürü Volkan Akpınar, çok geniş ürün gamına sahip olduklarını söyledi. Kabak, karpuz, biber başta olmak üzere ürünleri göndermeye başladıklarını belirten Akpınar, “Şu anda sorunsuz şekilde ürünlerimizi gönderebiliyoruz. Ancak bu defa siparişlerin yoğunluğu nedeniyle TIR ve nakliyeciler yetişemiyor. Kabak çok fazla talep gördü. 25- 30 ton günlük sipariş alıyoruz" diye konuştu.Karar