BURSA
Giriş Tarihi : 30-05-2022 09:58   Güncelleme : 30-05-2022 09:58

Hijyenin adresi 'Aktaş Besi Çiftliği'

Hijyen ve temiz bir çevreyi olmazsa olmazlarının başına koymuş olan Bursa’mızın tartışmasız en modern çiftliklerinden, 7000 metrekare üzerine kurulmuş olan Aktaş Besi Çiftliği’nin kurucusu ve sahibi Mehmet Ali Aktaş ile geçmişten günümüze birçok merak edilene cevap bulduğumuz kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Hijyenin adresi 'Aktaş Besi Çiftliği'

Özkan YILDIRIM/ÖZEL ROPÖRTAJ

 

***Öncelikle Mehmet Ali Bey bizleri, ekibimizi bu tertemiz her şeyi düşünerek inşa etmiş olduğunuz çiftliğinizde misafir ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Mehmet Ali Aktaş kimdir?  Sizi tanıyarak röportajımıza başlayalım. Sonrasında merak edilen diğer sorularımıza geçeceğiz.

‘MODERN BİR ÇİFTLİK ANLAYIŞIYLA YOLA ÇIKTIK’

—Bize ve çiftliğimize böylesine güzel bir fırsat sunmuş olduğunuz için ben de size teşekkür etmek istiyorum. Ben Mehmet Ali Aktaş 1980 Bursa doğumluyum, doğma büyüme Bursalıyım. Hayvancılık baba mesleğimiz ama böyle geniş çaplı değildi, çiftliğimizi 3 sene önce kurduk. Sakatatçılık geçmişimiz eskilere dayanıyor. 2005 yılında ‘Akçalar Ciğercisi’ adı altında hizmet vermeye başladık sonrasında kayınçolarımı oraya ortak yaptım. Daha öncesinde yanımda çalışıyorlardı. Onlar orada mücadele ediyor, ben de burada mücadele ediyorum. Burayı oturtmaya çalışıyoruz yeni bir sistem yeni bir düzen. 3 yılda burada bayağı bir mesafe kat ettik. Eski nesil hayvan barınağı yapmak kolay, şimdi öyle değil tam bir mezbaha sistemi kurduk burada. Hijyene ve temizliğe aşırı önem veriyoruz. Günlük mezbahamızın 300 büyükbaş hayvan kesme kapasitesi var. Bu şekilde dizayn ettiik. Bu sene 70 tane büyükbaş hayvanımız var. Müşteri memnuniyetine göre her sene arttırıyoruz. Bu sene kurban yaklaşıyor. Kurbandan sonra da et üretimi tarzında çalışacağız.6 ay et üretimi üzerine 6 ay kurbanlık anlamında hizmet vereceğiz. Böylelikle çiftli bir çalışma sistemine geçmeyi planlıyoruz.

‘KONFORU İÇİN HERŞEYİ DÜŞÜNDÜK’

Mezbaha sisteminiz, sosyal donatı alanlarınız, gelen giden insanları misafirlerinizi konuk etme anlamında burada dizayn etmeye çalıştığınız sistem, gerçekten mükemmel Mehmet Ali Bey. Peki, bayram günü kesim anlamında kaç kişi hizmet verecek, bu konularla da ilgili planlamalarınızı yaptınız mı acaba?

—Elbette, Balıkesir'den profesyonel 20'ye yakın kasap ekibimiz gelecek, sonra anlaştığımız bir marketin ekibi gelecek, kesimhanemize ayriyeten dükkânımızdan da ekibimiz gelecek. Ayrıca et paylama makinamızı da koyacağız. Eti atıyorsunuz 7 pay halinde çıkıyor, bundan sonra elle et bölünmeyecek bunu makina bölecek.

***Aktaş Besi Çiftliği olarak satışlara başladınız mı? Büyükbaş kurbanlıklar da hisse fiyatları nasıl? Bu konuyla ilgili bize neler söylersiniz, hisse fiyatlarını öğrenmek isteyen,merak eden birçok vatandaşımız var?

SATIŞLARIMIZ 5 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

 —Hisse satışlarımız kurbanlık satışlarımız başladı. Ekonomik anlamda da sıkıntı var biliyorsunuz. Yem fiyatları, mazot fiyatları çok yükseldi. Mazota zam gelince her şeye geliyor. Geçen seneki defterlere baktığımda, rakamlar gerçekten çok düşük seviyede. Geçtiğimiz seneden bu seneye fiyatlar çok yükseldi. Bir beyaz peynirin kilosunun 120-130 lira olduğunu düşündüğünüz de aslında kırmızı etin pek pahalı olduğunu da söyleyemeyiz. Biz de elbette hisselerimizin pahalı olmasını istemiyoruz ama ona göre de maliyet var. İnsanlar 5000 lira üzerine çıkamıyorlar. 5000 liraya kadar kendilerini ayarlamış durumdalar.

‘GEÇEN SENEDEN BERİ ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ’

Bu rakamın altında bütçesi olanlar küçükbaş kesmeye yöneliyorlar. Hiç kesemeyecek durumda olanlarda var ayrıca. Gerçekten bu sene sıkıntılar var o şekilde gözlemliyoruz. Bizde Aktaş Besi Çiftliği olarak 5 bin liradan başlayan hisse satışlarımız var. Bu 5500- 6000- 7000-7500 liraya kadar yükselen rakamlarla devam ediyor, kurbanlıkların büyüklüklerine göre. Biz de elbette bu fiyatların bu kadar olmasını istemeyiz. Ama şunu söylemek istiyorum ki; geçtiğimiz seneden bu zamana maliyetler anlamında fiyatlar gerçekten ikiye bazı durumda üçe katlamış durumda.

‘BAYRAM SABAHI BURAYI GÖRMELİSİNİZ’

7000 metrekarelik çiftlik alanımızın bir bölümünde mezbahamız, bir tarafta besihanemiz onun yanı sıra kamelya dinlenme tesisimiz ayrıca mutfak, lavabo mescidin bulunmuş olduğu sosyal donatı alanlarımız ve kurbanlık hayvanlarımızın beslenmesini sağlamış olduğumuz yemlerin bulunduğu bölümümüz, otopark alanımızda mevcut. Kesinlikle otopark anlamında bayram günü dahi sıkıntı yaşamıyoruz.1000 araçtan daha fazla araca sıkıntısız park alanı imkânı sunuyoruz. İnsanlar bayram sabahı aileleri ile geliyor burada kahvaltılarını yapıyorlar.

‘TAM BİR AÇIK BÜFE’

Saat 11'e doğru kavurma servisimiz başlıyor. İkramlarımız bol nescafe, çay her türlü servisimiz. bulunmakta. Tam bir açık büfe diyebilirim. Gelen konuklarımız bahçemizde bir taraftan ikramlarımızdan yararlanırken diğer taraftan mezbahada kurbanlıkları kesilmekte. Bu sene sebzelerimizi de ekmeye başladık bahçemize. Bu konuda da güzel bir verim alacağız inşallah.

 ‘KARS’TAN ÖZEL OLARAK GETİRİYORUZ’

Büyükbaş hayvanlarımız ırk olarak simental ırkı hayvanları. Bunlar yaylım malı besiye çekmiyorlar Kars’ta besi yapmıyorlar. Orada besi yapmak için bütçeleri yeterli değil sadece yaylım yapıyorlar. Sonra biz onları satın alıp oradan buraya aktarıyoruz, besiye biz çekiyoruz kurbanlıklarımıza 9-10 ay biz bakıyoruz.

***Peki, her kesimden sonra bayram sabahı ne gibi hizmetler yapıyorsunuz, isteğe göre özel parçalara ayırma, işleme hizmeti veriyor musunuz Mehmet Ali Bey?

‘NASIL İSTERLERSE O ŞEKİLDE HAZIRLIYORUZ’

 —Hissesini bırakmak isteyen kişilere tatilden dönüşlerinde alabilecek şekilde parçalara ayırdıktan sonra bir şekilde soğutuculu araçlarla dükkânda buzhaneye götürüyoruz. Müşterilerimizin isteğine göre; kıyma, kuşbaşı, ızgaralık göre hazırlıyoruz. Tatil dönüşü almak istiyorlarsa biz bunları hazırladıktan sonra ön soğutma da iki gün tutup dondurucuya kaldırıyoruz. Müşterilerimiz de oraya gelip etlerini teslim alıyorlar böyle bir hizmetimiz de var. Bu tür hizmetler her çiftlikte yoktur. Biz elimizden geldiğince halkımızın istediği şekilde  hizmet etme çabasındayız.

‘HERKESİ ÇİFTLİĞİMİZE BEKLERİZ’

Son olarak bütün büyükbaş kurbanlık ya da hisse alma düşüncesinde olan herkesi Akçalar Mahallesi, Fadıllı Yolu Caddesi üzerindeki çiftliğimize bekliyoruz. Mutlaka gelsinler bizden bilgi alsınlar, bir çayımızı kahvemizi içsinler demek istiyorum. Başta Bursa'da yaşayan 3 milyonu aşkın insanımız olmak üzere yurt genelinde yaşayan bütün Türk insanına sevgilerimi, saygılarımı göndermek istiyorum, esenlikler diliyorum, diyerek sözlerini tamamladı.

‘KONFORLU BİR HİZMET ANLAYIŞI BURADA’

 Hijyeni, temizliği çiftliklerinde ana unsur olarak gören ve bu doğrultuda adım atan, modern mezbahası, besihanesi, dinlenme tesisleri ve donatı alanlarıyla her şeyin düşünüldüğü tüm konforun insanların daha iyi bir hizmet alması yönünde sağlandığı Bursa’mızın en modern çiftliklerinden biri olmayı, 3 yılda başarmış olan Aktaş Besi Çiftliği’ni Bursa'da yaşayanlara, büyükbaş kurban ve kurban hissesi alımı ve kesimi için en uygun çiftlik olduğunu belirterek ben de ısrarla önermek istiyorum.

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Akçalar Mahallesi,

Fadıllı Yolu Caddesi No:34

Gsm:0 533 497 07 39

NİLÜFER/BURSA