BURSA
Giriş Tarihi : 17-11-2021 11:43   Güncelleme : 17-11-2021 11:43

Her zaman halkla iç içe, halkın yanındayız!

Her zaman sahada halkla iç içe olan, çalışmaları, etkinlikleri ile adından oldukça fazla söz ettiren Bursa'nın en aktif ilçe başkanları arasında yer alan, değerli iş insanı Osmangazi Demokratik Sol Parti İlçe Başkanı Mehmet SESKIR ile genel siyasi gündemi analiz ettiğimiz detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

Her zaman halkla iç içe, halkın yanındayız!

Özkan YILDIRIM/ÖZEL RÖPORTAJ

****Öncelikle Mehmet Başkanımı bizleri, ekibimizi bir kez daha işyerinizde konuk edip misafir ettiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Bizler sizin çalışmalarınızı her zaman sahada yaptıklarınızı biliyoruz ama Parti olarak Bursa'da çalışmalar nasıl gidiyor? Genel olarak bizlere bir değerlendirme yaparsanız seviniriz?

BELEDİYECİLİK NEYMİŞ GÖSTERECEĞİZ

 ----Bizlere öncelikle böylesine güzel bir fırsat tanıdığınız için teşekkür etmek isterim. Genel başkanımızın güzel bir cümlesi var, şöyle  diyor; “Herhangi bir seçim süreci olmadığı için ittifaklarla ilgili konuşmak erken, seçim sürecine girilir partimizin yetkili birimleri toplanır bir karar alır, böylelikle netice sonuçlanır” gerçekten bu söylem çok güzel durumu özetleyen bir analiz. Durum böyle ama biz durum böyle olmuş olmasına rağmen Osmangazi özelinde çok güzel çalışmalar yapıyoruz. Osmangazi Belediye başkanlığına biz adayız bu anlamda çevremde 5-6 tane aday adayım var. Tabii bunlar seçim sürecinde analiz edilerek genel merkezde birlikte karar verilerek sonuç neticelenecek. Zaten adaylarla şimdiden toplantılar yapıyoruz, çalışmalar yapıyoruz zaten. Onların içinden Osmangazi belediye başkanı olacak şahsın ilk önce belediyedeki o kapıları söküp atması lazım. Ben belediye başkanı ile görüşeceğim denildiği zaman direkt seninle görüşebilmesi lazım vatandaşın. Özel Kalem müdürüne başvuru yok, danışman vesaire kişilere derdini anlatmana lüzum yok. İnsanlar başkanlara ulaşamıyorlar. Belediye Başkanı dediğiniz Halkçı olması lazım, halkın içinde olması lazım. Ramazan Altunöz eski Yıldırım belediye başkanını buna çok iyi örnek. O da başkan olmadan önce ben Belediye Başkanı olursam o kapıları söktüreceğim demişti ve seçildikten sonra hemen o kapıları söktürdü. Bunlar çok net ve ilk gününden son gününe kadar hiçbir şekilde Demokratik Sol Parti üyelerini işe almadı en başından itibaren ben Belediye Başkanı oldum bundan sonra herkesin belediye başkanıyım dedi. Gerçekten Ramazan Altunöz bu konuda çok iyi bir örnek ve bu şekilde bizde devam edeceğiz.

PROJELERİMİZLE VARIZ

Mesela benim projelerinden bir tanesi de ova köylerinde ihtiyacı olan köylere soğuk hava depoları kurmak. Gerçekten bu konuyla ilgili çok büyük bir sıkıntı var Bursa Ovası'nda. Gerekirse ben belediye olarak tarla kiralayacağım işçi tutacağım orada domates, marul biber vesaire birçok ürünün direkt  üretimini  sağlayarak halka maliyetine satışlar gerçekleştireceğiz. Belediyeden halka böyle bir üretim süreci gerçekleştirecek mutlaka belediyenin bu tür işleri de girmesi lazım, halkın menfaati anlamında. Belediye Başkanı makamda oturmayacak. Ben şu anda mesela 136 tane mahallemi her ay geziyorum her ay ayrı ayrı mahallelerde saç tıraşı oluyorum, hem tıraşımı oluyorum hem de mahallenin nabzını yokluyorum. Cuma namazlarında da yine değişik değişik mahallelere gidiyorum bu hafta bu mahalledeyim, bir hafta Demirtaş'a gidiyorum, diğer hafta Panayır’a gidiyorum Diğer hafta başka mahallelere gidiyorum. Böylelikle  ne olmuş oluyor böylelikle halkın nabzını tutmuş dertleriyle dertlenmiş oluyoruz. Bunları yaptığın zaman tabii çok güzel oluyor. Belediye Başkanı mutlaka bunları yapması lazım. Belediye Başkanı her zaman ulaşılması lazım cuma namazından çıktıktan sonra da camide halkın ihtiyaçları varsa orada görüşülebilir, dertler dinlenebilir, bunların yapılması lazım. Demokratik Sol parti belediyeciliğinde bunlar olacak. Bizim belediye başkanımız bakkal ve manavla oturup konuşabilecek berberle oturup çay içe bilecek. Biz Demokratik Sol parti olarak ilk dönemde belediye başkanlarımız bu şekilde çalışırsa İkinci dönemde de milletvekilliğine güzel bir hazırlık yapmış oluruz.

BAŞKANLARIMIZ BU ŞEHİRDE 

İZ BIRAKAN, ÖRNEK İNSANLAR

    Ramazan Altınöz başkanımız olsun, Erdoğan Bilenser başkanımız olsun gerçekten bu şehirde izleri olan insanlar. Şimdi bu Ördekli Kültür Merkezi'nde Ahmet Murat Özbilge imzasını gördünüz zaman o yapıda insan gururlanıyor. Şimdi çıkın kaldırımlara bakın muhtarlar belediyeden çekiniyorlar. Birçok muhtar neredeyse iktidarın üyesi gibi çalışıyor. Onlar seçilmiş insanlar mahallenin eksikleri neyse onları mahallelerine getirmeleri için çalışmaları lazım. Esas amaçlarından uzaklaşıyorlar.

****Sayın Başkanım büyük siyasetçi merhum Bülent Ecevit'in ölüm yıldönümünü de kutladınız geçtiğimiz haftalarda sanırım bu konularla ilgili bizlere neler söylemek istersiniz?

MERHUM GENEL BAŞKANIMIZ

BÜLENT ECEVİT’İN ÖLÜM

YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADIK

     --- Ayın 5'inde rahmetli genel başkanımız Bülent Ecevit’in ölüm yıldönümüydü, bizde ayın 4'ünde orada stand açtık, lokmasını dağıttık. Allah kabul etsin, bizimle birlikte tabii geniş bir halk kitlesi vardı, partililerimiz vardı, bayağı bir kalabalıktı gerçekten güzel bir kalabalıktı. Sağ olsun emniyet güçlerimiz önlemlerini de almışlardı. Bize bağlı olan birimler herkes oradaydı, güzel geçti. Gerçekten halkın teveccühü de güzeldi yani insanlar, “Böyle bir insan acaba dünyaya bir daha gelir mi” diye söylüyorlar, onun gibi beyefendi ağzından bir tane kem söz duymamışsınızdır uzun yıllar. Yılbaşı kutlamalarını 400 metre yer altında Zonguldak'ta orada burada kömür ocaklarında yeraltında çalışan emekçilerle kutlayan bir insandı. Kartal arabasıyla başbakanlığa gelen, makam arabası almayan onunla gezinen bir genel başkandı. Murat Başkanım da burada belediye başkan yardımcılığı döneminde makam aracı verdiler o da istemedi kendi arabamla gider gelirim dedi. Tabii bunlar çok güzel davranışlar, çok örnek davranışlar.

AHMET MURAT ÖZBİLGE

BAŞKANIMINDA BURSA’YA

KATTIKLARI YADSINAMAZ

Ahmet Murat Özbilge benim başkanımdır. Bursa'nın mezarlıklar Müdürlüğünde ki, gidin araştırın mezar yerlerinin parasız olmasıyla ilgili 3 imzadan biri onundur. Diğer iki imza da meclis üyesi benim arkadaşımdır, değerli ağabeylerimdir. Şimdi arkadaşım orayı kapatıyorsun, burayı kapatıyorsun ama alttan niye satıyorsun. Adam beni arıyor “ Başkanım bir cenazemiz var ama para istiyorlar” diyor. Kapatıyorsan herkese kapat, tamamen kapat. Parası olana vermeye devam etmek, bu olmaz. Ben sürekli cenazelere katılan bir insanım camiden ayrılan değilim. Hamitler'de orada burada her yerde boş yerler var ama durum böyle olmuyor. Ne yapılması lazım, son yere kadar son arsaya kadar herkese ücretsiz bir şekilde oraya gömersin sonra bittikten sonra definleri kapatırsın ama son zamanlarda bu paraya döndü. Bu çok kötü bir durum. 

Partimizin kuruluşunun

36.yılını coşkuyla kutladık

  *** Sayın başkanım tabii siz halkla, muhtarlarla, çiftçiyle herkesle iç içe olmaya önem veriyorsunuz değil mi?

---Mutlaka. Her zaman halkın içindeyiz ve de bu hep böyle olacak. Çiftçimiz, zeytincimiz herkes gerçekten burnundan soluyor. Çukurca'da sulama kanalları ile ilgili büyük sıkıntılar yaşanıyor. Çeltik köyüne gidin Çukurca'ya gidin çiftçiler illallah etmiş. Büyük sıkıntılar yaşanıyor, her şeyini üretim için harcamış yatırım yapmış bu insanlar gerçekten çok zorluklar çekiyorlar. Yunuseli’ye gidin durum yine aynı. Mutlaka bu insanlara bu üreticiye sahip çıkılması lazım, yardım edilmesi lazım ama maalesef bunlar hiç gündeme gelmiyor.

ÇELİK PALAS PROJESİ BENİM PROJEMDİ!

Mesela benim iki üç senelik projemdi,  gazetede eski küpürde de işte görüyorsunuz Çelikpalas ile ilgili açıklamalar yaptım, yıllar önce. Sayın Başkan Alinur Aktaş televizyona çıkıp Bursalılara imza attığım en güzel projelerden bir tanesi Çelik Palas’ın yanındaki ucube bina yıkılıp oraya bir millet bahçesi yapacağız dedi en güzel projelerimden bir tanesi budur dedi. Bu böyle olmaz, bu benim programımda ben bunu yıllar önce gazetelerde görüyorsunuz işte söylemişim. İsim vermeden bir ilçe başkanımızın üzerinde çalışmış olduğu bu projeyi biz hayata geçirdik vesaire diyebilirsin ama bunlardan habersiz bu şekilde hayata geçiriliyor olması da tabii hiç hoş olmamış.

HAK EDENLERİN İSTİSNASIZ YARDIMLARA ULAŞMASI LAZIM

2018’den beri ben maddi anlamda sıkıntıları olan yardıma muhtaç ailelere yardımcı olmaya çalışıyorum. Osmangazi Kaymakamlığı'nın yardımlaşma fonuna gidin bana hiç gelmemişse bin kişi gelmiştir. Adam geliyor, kadın geliyor oraya gidiyorsun mesela orada Özel Kalem var kendi özünde iyi insandır, ben defalarca onu aramışımdır. En son resmi anlamda özürlü olan, üç çocuğu olan, eşinden ayrılmış ayrı kalmış yardıma muhtaç adresi belli bir evini inceleyin incelerseniz bırak oradan kaymakamlık yardımını sen cebinden çıkarıp yardımcı olmaya çalışacaksın, yapmazsan söz bir Allah bir ne dersen ben yapacağım dememe rağmen yok. Herkesi AK parti İl Başkanlığı'na yönlendiriyorlar böyle olmaz ki. Bunların bu şekilde olmaması lazım. Yardıma muhtaçsa aracıya gerek yok hastaneye yatırılması gerekiyorsa mutlaka hak eden kişilerin mağdur edilen kişilere öncelik verilmesi lazım. Oraya, buraya, şuraya gitmesine de lüzum yok oradan, buradan, şuradan icazet almasına da gerek yok. Birçok arkadaşımız bizim buraya, işyerimize, partimize gelip bizden işe girmek ile ilgili aracı olmamızı istiyorlar. Çünkü bize çok daha kolay ulaşabiliyor ya işte bak siz de şahit oldunuz gelen bu arkadaşta iş ile ilgili birden yardımcı olmamızı istiyor, çünkü bazı il başkanlarına ilçe başkanlarına ulaşmaları gerçekten zor ama biz her zaman halk arasında haklının yanında olmuş olduğumuzda hemen adamlar gelip selam verip dertlerini sıkıntılarını bizlere anlata biliyorlar. Sizin de burada canlı bir şekilde şahit olmanız gerçekten çok yerinde oldu. İnsanlar sonuçta iş arıyorlar. Ben devletimden bir şey istemiyorum bana iş verin, aş verin çalışayım istiyor insanlar. Ayda yüzlerce binlerce insan bu şekilde bize geliyor bizde elimizden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Bunun yanı sıra az önce bahsettiğim husus, mutlaka bu yardımların hakkı olan kişilere gitmesi lazım bazı zamanlarda gururlu ,onurlu ,yardıma muhtaç olmasına rağmen benden daha fazla yardıma muhtaç insanlar var ,siz onlara yardım edin diyen mübarek insanlarda çıkmıyor değil.

*** Başkanım isterseniz şimdi de biraz Osmangazi özeline inelim.

YUMUŞATMANIN BİR AN EVVEL YAPILMASI LAZIM..!!

  --- Elbette, Osmangazi'de en büyük sıkıntı ruhsat sıkıntısı. Osmangazi eski yapıların çoğunlukla olduğu bir yer. Adam diyor ki işte benim burası ev gözüküyor ama iş yerine çevrilmiş bir yer. Belediyenin 2019'da aldığı bir karar var, tüm maliklerden imza alınması gerekiyordu. Ben bunu bizzat daha önce gazetelerde de çıkmıştı, başkan yardımcısı Erkan Bey ile görüşmüştüm ruhsatlardan sorumlu “biz bir yumuşatma yapacağız” dediler. Yumuşatma yapılmadı aradan da 2 yılda neredeyse. Ben WhatsApp'ta da görüştüm, resmi olarak da görüştüm. Ama değişen bir şey yok, en son bundan 7- 8 ay öncesinde belediyeye baktığımda 30.000 kişi ruhsata başvurmuş Osmangazi ilçesinde, 13.000 kişi ruhsat almış 17.000 kişi ruhsat alamamış almamasının sebebi nedir? Yapı kullanma izni, yahu arkadaşım 5 katlı bir binanın altı sonuçta burası zamanında dükkan olmuş. Sonrasında burayı dükkan olarak adam almış şimdi burayı nasıl kapatacak, bunun zararını kim karşılayacak. Ya bu adama ruhsat vereceksin, ya da ruhsat vereceksin. İkisinden biri bunlar gerçekten büyük sıkıntılar. Bu sıkıntılar bize de geliyor binlerce kişi geldi bana bu konuyla ilgili şimdiye dek ben defalarca belediye yetkilileri ile görüştüm, defalarca, defalarca, defalarca.

ESKİDEN BURALARI ÇOK NEZİH MAHALLELERDİ

İkinci bir şey şimdi burası oldu Halep bu bölgeler Çarşamba bölgesi buraları şimdi ben böyle yürürken yolda az önce anlattığım gibi buradan Kent meydanına 10 dakika, 15 dakikalık bir yürüyüşüm oluyor, geçenlerde Murat başkanımla Kent meydanına kadar yürüdük. Başkan dedi bu nedir dedi ya 3 dükkandan iki tanesi Arapça yazıyor, bunlar yasak aslında yarın öbür gün bunlar sorun olacak. Zaten biliyorsunuz Çarşamba'da zabıtaları dövenler oluyor olaylar yaşanıyor nereye varacak bu işin sonu çünkü buradaki halk rahatsız. Eğer savaştan kaçarak ülkemize sığınmış insanlarsa bunlar ne yaparsın toplanma yeri yaparsınız çadır yaparsın konteyner yaparsın ekmeğini ver, suyunu ver, çayını ver, yiyeceğini, içeceğini ver, hatta bizden al onlara ver onlara karşı değiliz ama bu şekilde olmaması lazımdı. Şehrin göbeğine yerleşmiş durumdalar. Buraları eskiden böyle değildi, çok nezih bir mahalleydi buraları Altıparmak, Çarşamba. Hapçılarda aldı başını gitti artık ne olacak nereye varacak bilemiyorum, inşallah düzelmesini bekliyoruz.

****Sayın başkanım, gerçekten çok güzel konulara değindik. Güzel konular üzerinde değerli geniş açıklamalarınızı aldık, son olarak yavaş yavaş röportajımızın da sonuna yaklaşırken, neler söylemek istersiniz ne tür mesajlar vermek istersiniz?

ÇOCUK PARKINI EN SONUNDA KENDİM YAPTIM

   ---- Ben 2018’den beri Osmangazi Belediyesi'nden Yunuseli Mahallesi'nde benim evimin yanında bir tane çocuk parkı yapılmasını istiyorum, sürekli arıyorum, Park Bahçeler Müdürlüğü işte ihaleye çıkacak ihaleye çıkacak diye diye 3 yıl geçti. Hatta işte birazdan sizin yanınızdan da arayıp bununla ilgili son durumu sorarız. Bunlar hoş olmayan şeyler benim evimin yan tarafına Park ve bahçeler müdürü hanımı gitmiş şurayı bir park yapın dedim olmayınca o zaman, ben kendi arsamı vereyim dedim oraya getirin oyuncakları mahallenin çocukları buradan yararlansın dememe rağmen yapmadılar. İnanın kendi paramla kendi arsama salıncak yaptırmışım çocuk parkı yaptırmışım benim komşularım çocuklarıyla geliyor oraya eğleniyorlar. Bunların yapılması gerekirdi ama bir türlü yaptıramadım yerimi hibe ettiğim halde yapmadılar. Ondan sonra bir araştırdım benim evimin az ilerisinde zaten belediyenin ayırdığı 10 yıl önce ayırdığı çocuk parkı yapılması gereken bir alan varmış yeri ayrılmış. Tekrar Park bahçelerin müdüre hanımını aradım bu durumu anlattım evet ayrıldı dedi ama hala daha ihale yapılacak vesaire diye diye yıllar geçti. Arıyoruz ihale diyorlar arıyoruz biz size döneceğiz diyorlar işte siz de kendiniz canlı olarak şahit oldunuz maalesef bir türlü burada bir ilerleme kaydedemiyoruz. 3.Harita sokak bitişiğindeki çocuk parkı İçin ayrılmış alanda herhangi bir faaliyet hala başlamadı. Yunuseli Mahallesi çok büyük bir mahalle nüfus anlamında son 15-20 yıl da nüfusu çok arttı durum böyle olmasına rağmen işte 3. Harita sokağın bitişiğindeki arsanın haricinde de birçok çocuk parkının eklenmesi lazım. Yunuseli’nde olduğu gibi Osmangazi’de birçok mahallede bu tür hizmetlere ihtiyaç var. Güzel konulara değindik, sıkıntıları anlatmaya çalıştık her şey Bursa'mız için Osmangazi’miz için bunu unutmamanızı ayrıca belirtmek istiyorum son olarak buradan başta Osmangazi'de yaşayan insanlarımız olmak üzere Bursa'da yaşayan bütün herkese, yurt genelinde yaşayan 84 milyon Türk insanına Bursa'dan sevgilerimi, saygılarımı göndermek istiyorum, esenlikler diliyorum. Diyerek sözlerini tamamladı.