KADIN-YAŞAM
Giriş Tarihi : 02-08-2022 17:15   Güncelleme : 02-08-2022 17:15

Her insanın kendisine sorması gereken sorular

Kendinize bu soruları sorun ve düşünün... İstediğiniz hayata kavuşmanızda rol oynayan 6 soru...

Her insanın kendisine sorması gereken sorular

Yaklaşık 3 yüzyıl kadardır, hayat adını verdiğimiz kolektif tecrübeler bütünü içerisinde, bize asıl lazım olan, zamanı gelip geçmeden, oyundan tam da kopmadan odaklanmamızı gerektiren gerçek sorulardır. Bu soruları önem sıralarına göre 6 soruya indirdik, sizler için sorduk.

Mutluluk neden insanlar için değerlidir?

Ben bu hayatta beni mutlu eden şeyleri mi yapıyorum, beni korkutacak şeyler mi yapıyorum?

Aslında, yetişkinliğe adım atmadan, belki de ciddi kararlar almadan kendinize sormanız gereken en önemli soru da bu. Ancak, bu iki sorunun, birbirinden çok da farklı sorular olmadığını kavramakta fayda var.

yalnız kalmak | Klinik Psikolog Sena Soysal

Hayatta yalnız kalmayı nasıl başarabilirim?

Aslında bu sorunun, sıradan bir cevabı yok. Bu soruya cevap vermek için, dürüst olmak gerekli önce. Çünkü aslında yalnız olmak önemlidir, çünkü her birimiz bir ölçüye kadar, şu hayatta yalnızız. Aslında yalnız olmamız, zihnimizin güçlenmesinin de bir yolu, entelektüel gelişim göstermemizin de, hayal gücümüzü geliştirmenin de bir yolu.

Zaman Algısı İnsanlarda Nasıl Değişiyor? - Sinirbilim

Bunun için harcadığım zamana değer mi?

Zaman, değeri herhangi bir şeyle ölçülemeyecek bir şeydir. Her kalkıştığınız işte de bu soruyu sormak, bunu sorgulamak önemlidir. Hayatta şüphesiz en kıymetli şeylerden biri sevgi, diğeri de zamandır. Daha fazla sevgiyi bulmak bile mümkün olabilir ancak, giden zaman, geri gelmeyecektir.

Zaman Yönetimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elimden geleni yapıyor muyum?

Hayatın size zamanla öğrettiği en önemli şeylerden biri de, hayatta her daim çabalamak, uğraşmak gerektiğidir. Bu yüzden elinizden gelenden fazlasını da yapmak, sizi asıl amaca ulaştıracaktır. Ancak, bu 'fazlaca çabalama' hali, hayat boyu hiç bitmeyecektir.

Sıfırdan Zirveye!. Şu an belki hiçbir umudun yok… | by Orkun Şenkaya |  Türkçe Yayın | Medium

6 ay sonra nerede ve ne yapıyor olacağım?

Geleceği düşünmek ve endişelenmek herkesin kronik problemi. Ama bizler, gelecekle ilgili kaygılanırken, önümüzdeki 50 yılı planlamanın ve planlarımız bozulursa ne olacağın derdine düşmeyi de severiz. Belki de asıl önemli olan, kısa zaman dilimlerini planlayıp o kadarlık zaman için endişe duymaktır. Yoksa hayatın, büyük kararlar için bize sürekli baskı yapması gerçeği, zaten değişmiyor.

Mutlu İnsanların 25 Alışkanlığı | Yeni İş Fikirleri

Olmayı istediğim insan olmayı başardım mı?

İşte bu soruya herkesin vereceği cevap farklı. Belki de bu soru, her gün kendinize sormanız gereken bir soru. Ancak şunu da unutmamak lazım, bir şeyleri değiştirmek için, hiçbir zaman geç değildir.