BURSA
Giriş Tarihi : 03-11-2021 14:20   Güncelleme : 03-11-2021 14:20

Haydi çocuklar tiyatroya

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı işbirliğiyle düzenlendiği çeyrek asırlık Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali 13 Kasım’da başlıyor. Başkan Alinur Aktaş, “Buradan tüm anne babalara çağrıda bulunuyorum, gençlerimizi çocuklarımızı bizimle burada buluşturun. Bütün organizasyonlarımız ücretsizdir” dedi.

Haydi çocuklar tiyatroya

Özlem ATAÇ

Bursa’nın kültür sanat anlamında uluslararası marka etkinliklerinden olan ve geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle yapılamayan 25’inci Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali 13-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı işbirliğiyle gerçekleştireceği festivalin tanıtım toplantısı, Tayyare Kültür Merkezi’nde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği Türkiye Merkezi Başkanı Haluk Yüce, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKTSV) Başkanvekili Nilüfer Çevikel ile BKTSV Genel Sekreteri Fehim Ferik’in katılımıyla yapıldı.

ŞANSLI İLLERDEN BİRTANESİYİZ

Ulusal ve uluslararası çapta organizasyonlara imza atmaya çalıştıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Ticaretiyle ekonomisiyle, ihracatıyla ön plana çıkmış bir şehrin kültür-sanatla da ön plana çıkarılması bizim en büyük arzumuz. Buna dair yıllardır devam eden çalışmalar ve yeni devreye giren çalışmalar var. Bursa’yı kültür sanatla da kalkındırmaya gelişim grafiğini yükseltmeye çalışıyoruz. Bunları yaparken ulusal ve uluslararası çapta da organizasyonlara da imza atmaya çalışıyoruz. Amacımız tüm Bursa’ya duyurulup çocuklarımızı bu zenginliklerle güzelliklerle buluşturmak. Biz tiyatro konusunda şanslı illerden bir tanesiyiz. Biz Hacivat’a ve Karagöz’e ev sahipliği yapmış bir şehiriz. Türk Gölge Oyunları’nın merkezi konumundayız. Bursa Kültür Sanat Turizm Vakfı ile özel sektörün, iş insanlarımızın gücünü de kullanarak bu işe kafa yoruyoruz. Festivalimizi maalesef geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle yapamamıştık. Hala bazı çekincelerimiz olsa da sonuçta hayat devam ediyor. Festivalin ara tatil dönemine gelmesi de çok güzel oldu. Seminerler, atölye çalışmaları ve tiyatroyla dolu günler geçireceğiz” dedi.

ONLİNE VE YÜZYZÜE 34 GÖSTERİ

Bu festivalin kültür anlamında bir gelenek haline geldiğini belirten Başkan Aktaş, “Farklı ülkeleri burada ağırlamış olacağız.5 ülkeden 18 tane ekibimizin katılacağı 34 gösteri online ve yüz yüze olmak üzere dolu dolu geçecek bir program. Bu sene Bulgaristan, Karadağ, Tunus ve Romanya’dan gelen ekiplerimiz çocuklarımız ve gençlerimizle buluşacak. Etkinliklerin her biri farklı yerlerde gerçekleştirilecek. Bizler gençlere değer veren bir toplumuz. Gençlere yatırım yapmak, gençleri kazanmak, çocukların ve gençliğin sanatsal ve kültürel açıdan kalkınması temin etmek adına projeler uygulamak konusunda herkes konuşur ama daha kurumsal organizasyonlar yapılması lazım. Ara tatilin olması da bir avantaj. Buradan tüm anne babalara çağrıda bulunuyorum gençlerimizle çocuklarımızla bizimle burada buluşsunlar. Bütün organizasyonlarımız ücretsizdir”

ÇOCUKLARIN KALİTELİ

TİYATROYLA

BULUŞMA HAKKI VAR

Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği Türkiye Merkezi Başkanı Haluk Yüce de UNESCO tarafından kurulan Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği’nin ‘bütün çocukların kaliteli tiyatro ile buluşma hakkı vardır’ düşüncesiyle kurulduğunu hatırlatarak, aynı düşünce ile çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Bursa’daki festivalin de gerçek anlamda gelenekselleştiğini ve çeyrek asırdır devam ettiğini ifade eden Yüce, “Sadece oyun sergilenmesi değil aynı zamanda atölye çalışmalarıyla, seminerlerle bilgi paylaşımı da yapıldığı için aynı zamanda bir okul gibi bu Festival.  Onun için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Büyükşehir Belediyesi'nin başından beri bu desteği Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu alanına sürdürüyor olması bu festivalin sürmesi için gerçekten çok önemli. Biz de bu birliktelikten çok mutluyuz” diye konuştu.

BÜTÜN BURSA BUNU BEKLİYOR

(BKTSV) Başkanvekili Nilüfer Çevikel de Bursa’nın kültür, sanat ve turizm hayatına yön veren en önemli aktörlerinden biri olan vakfın bu festivalde de ulusal ve uluslararası platformlarda sanatsal şekillendirmeyi belirleyen tiyatro gruplarını bir araya getireceğini hatırlattı. Çevikel, “Ben bütün özverili çalışmaları için Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Festivalimiz geçen sene pandemiden dolayı yapılamadı. Bu sene maske mesafe ve temizlik kurallarına uyularak yapılması aslında bizi çok mutlu edecek. Bütün Bursa'nın da bunu beklediğini biliyoruz” diye konuştu.

5 ülkeden 18 ekip

Festival, 13 Kasım Cumartesi günü izleyiciyle buluşacak. Festivalde, oyunların yanında seminer ve atölye çalışmaları da yapılacak. Tüm oyunlar ve atölye çalışmalarından çocuklar ve gençler ücretsiz olarak yararlanabilecek. 5 ülkeden, 18 ekibin katılımıyla gerçekleştirilecek festival, 34 gösteri, online ve yüz yüze olmak üzere 14 atölye ve bir seminer ile dolu dolu geçecek. Türkiye’den farklı ekiplerin yanında Bulgaristan, Karadağ, Tunus ve Romanya’dan gelen ekipler Bursalılarla buluşacak. Etkinlikler, Tayyare Kültür Merkezi, Podyum Sanat Mahal, Adile Naşit Kültür Merkezi, Panorama 1326 Fetih Müzesi, Bursa Kent Müzesi, Uğur Mumcu Kültür Merkezi ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Atölye çalışmaları için rezervasyonlar da www.rez.bkstv.org.tr adresinden yapılabilecek.